Korzyści z kolendry i skutki uboczne

Coriandrum sativum, chińska pietruszka lub kolendra to popularne, aromatyczne zioło używane w różnych potrawach. Dodając nowy profil do receptur, kolendra jest źródłem składników odżywczych, przeciwutleniaczy, związków przeciwdrobnoustrojowych i właściwości przeciwlękowych. Można stwierdzić, że kolendra może być używana do detoksykacji, zmniejszania ryzyka raka, łagodzenia bólu i stanów zapalnych, ochrony przed chorobami serca, działaniem przeciwgrzybiczym, zdrowiem skóry i kontrolowaniem poziomu cukru we krwi.

O dziwo, roślina, którą zwykle przeoczamy, może mieć tak wiele zalet i zastosowań. Uprawa własnej kolendry w szklarni nie byłaby nawet pracochłonna, aby zapewnić świeże dostawy przez cały sezon wegetacyjny. Odwiedź Krostrade.com, aby dowiedzieć się więcej o praktykach uprawy kolendry w szklarni.

Korzyści z kolendry i skutki uboczne

Co to jest kolendra?

Cilantro lub Coriandrum sativum L to delikatne zioło z tej samej rodziny marchwi, pietruszki i selera. Jest to popularne zioło w różnych kuchniach na całym świecie i występuje w potrawach kuchni tajskiej, indyjskiej, chińskiej, karaibskiej, śródziemnomorskiej, meksykańskiej, wschodnioeuropejskiej i północnoafrykańskiej. Jednak dla niektórych może to być mylące, ponieważ kolendra jest używana zamiennie z kolendrą.

Jako roślina jednoroczna o klimacie suchym, uprawa kolendry jest łatwa, ponieważ dobrze rośnie bez zbyt wielu wymagań. Dorasta do 90 cm wysokości i ma różne kształty liści od podstawy do łodyg kwiatowych. Kwiaty od białych do jasnoróżowych są asymetryczne, a symetryczne skupiska nasion opadną, gdy owoc kulisty dojrzeje.

Możesz uzyskać świeżą podaż tego zioła przez cały sezon wegetacyjny w szklarni. Sadzić co 2-3 tygodnie, w temperaturze od 60 do 80 ° F, ponieważ kolendra nie powinna być narażona na ekstremalne mróz ani ciepło. Późna wiosna to także najlepszy okres na uprawę kolendry.

Czy kolendra i kolendra to to samo?

Technicznie rzecz biorąc, kolendra i kolendra są takie same, ponieważ pochodzą z tej samej rośliny. Mówiąc prościej, kolendra to liście i łodygi, a kolendra to nasiona Coriandrum sativum. Niemniej jednak w niektórych regionach oba terminy są sobie równoważne, a kolendra jest nawet hiszpańskim słowem oznaczającym kolendrę.

Kolendrę można opisać jako delikatne zielone liście, które ze względu na koronkową formę przypominają pietruszkę. Z drugiej strony kolendra to małe, żółtobrązowe okrągłe nasiona z grzbietem. Kolendra ma świeży i cytrusowy smak, a jej ostry smak słabnie pod wpływem gotowania.

Jak jeść kolendrę?

Kolendrę najlepiej dodawać po ugotowaniu, ponieważ jej cytrusowy smak wzmacnia smak potrawy. Możesz jeść liście na surowo, aby zachować smak, jednocześnie dodając teksturę do przepisu. Ale ponieważ kolendra zawiera aldehyd, niektórzy wrażliwi na nią ludzie mogą uznać zioło za zbyt mocne dla podniebienia.

Kolendrę można korzystnie łączyć z innymi ziołami i wzmacniaczami smaku, takimi jak limonka, bazylia, chili i czosnek. Najlepiej sprawdza się również w marynatach, sosach sałatkowych, guacamole, salsie, makaronie, kanapkach, zupach i gulaszach. Możesz także użyć cienkich łodyg przymocowanych do liści, aby dodać trochę tekstury.

Kolendrę często spożywa się w postaci suszu, natomiast kolendrę najlepiej spożywać na świeżo.

Jakie są zalety kolendry?

Kolendra jest bogata w składniki odżywcze, przeciwutleniacze, związki przeciwdrobnoustrojowe i właściwości przeciwlękowe. Odgrywają różne role w różnych procesach zachodzących w organizmach. Ponieważ zioło to jest dobrym źródłem następujących składników, kolendra ma również różne zastosowania lecznicze, aby utrzymać i chronić organizm przed chorobami.

Składniki odżywcze

Liście dostarczą 6% węglowodanów, 3% białka, 5% witaminy A i 2% witaminy C dziennej wartości. Kolendra jest również dobrym źródłem innych witamin i minerałów, takich jak ryboflawina, tiamina, pirydoksyna, kwas foliowy, niacyna, kwas pantotenowy, witamina E, witamina K, błonnik pokarmowy, żelazo, wapń, cynk, mangan, magnez, miedź i potas. Jeśli chodzi o niezdrowe tłuszcze nasycone i cholesterol, kolendra jest z nimi bardzo niska.

Przeciwutleniacze

Kolendra jest bogata w przeciwutleniacze, flawonoidy i aktywne związki kwasu fenolowego. Obejmują kwercetynę, kemferol, ramnetynę, terpinen, apigeninę, tokoferole, kwas kawowy i kwas chlorogenowy. Spożywanie takich źródeł przeciwutleniaczy pomoże Ci zwalczyć działanie wolnych rodników.

Wolne rodniki uszkadzają komórki, a przeciwutleniacze je neutralizują, zanim mogą doprowadzić do chorób nowotworowych. Zarówno aktywność przeciwutleniająca, jak i zawartość fenoli w kolendrze prowadzi do skuteczniejszej ochrony przed niepożądanym utlenianiem. Z kolei będziesz mieć mniejsze ryzyko zachorowania, jednocześnie chroniąc układ odpornościowy i neurologiczny.

Związki przeciwdrobnoustrojowe

Związki znajdujące się w kolendrze, podobnie jak dwunastnicy, mają właściwości bakteriobójcze.

W szczególności działa przeciwko Salmonelli, która może powodować różne choroby układu pokarmowego, takie jak zatrucia pokarmowe. Wykazano również, że olejek kolendrowy zwalcza infekcje, a nawet same nasiona mogą chronić drogi moczowe.

Właściwości anksjolityczne

Kolendra jest również korzystna dla zdrowia psychicznego, ponieważ ma właściwości przeciwlękowe. W rzeczywistości badania wykazały, jak może zmniejszyć niepokój, podobnie jak leki na receptę. Ten sam ekstrakt ma również działanie uspokajające i rozluźniające mięśnie.

Zastosowania kolendry

Cilantro wykracza poza gastronomię i zastosowania kulinarne, ponieważ jest również używany dla zdrowia. Różne składniki odżywcze, związki i właściwości liści są przydatne do detoksykacji, zmniejszania ryzyka raka, łagodzenia bólu i stanów zapalnych, ochrony przed chorobami serca, przeciwgrzybiczymi, zdrowiem skóry i kontrolowania poziomu cukru we krwi. Kolendra jest również dobra dla nerek, co omówimy bardziej szczegółowo później.

Do detoksykacji

Jednym z zastosowań kolendry, które zyskuje na popularności, jest detoks. Przeprowadzono różne badania, które doprowadziły do ​​wniosku, że kolendra jest skuteczna w chelatowaniu metali ciężkich i eliminacji neurotoksyn. Pomagając organizmowi pozbyć się metali ciężkich i neurotoksyn, takich jak rtęć i ołów, kolendra pomaga organizmowi reagować na działanie substancji chemicznych.

Na przykład kolendra może usunąć nadmiar rtęci z różnych narządów. To odkładanie się czasami zdarza się na ciele po usunięciu amalgamatowych wypełnień dentystycznych. Jednocześnie naukowcy odkryli również, że kolendra może odtruwać organizm z ftalanów, plastyfikatorów i środków owadobójczych.

Cilantro to całkowicie naturalny czynnik chelatujący na bazie roślin, który może zmniejszyć odkładanie się ołowiu i zmniejszyć indukowane przez ołów hamowanie aktywności enzymów. Jeśli często spożywasz żywność, która może zawierać śladowe ilości metali ciężkich, takich jak rtęć, możesz pomóc zmniejszyć złogi w kości i nerkach. Cilantro oferuje również te same korzyści osobom narażonym na materiały ołowiu i zanieczyszczenie środowiska.

Oprócz metali ciężkich i neurotoksyn kolendra może również odtruwać organizm z patogenów, takich jak E. coli i C. Albicans. Te mikroorganizmy są lekooporne, ale olejek z kolendry ma silne działanie przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe. Wreszcie, kolendra jest popularnym pożywieniem odtruwającym, ponieważ jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy.

Zmniejsz ryzyko zachorowania na raka

Właściwości odtruwające kolendry nie ograniczają się do chemikaliów i patogenów. Kolendra jest również bogata w związki fenolowe, które odtruwają reaktywne formy tlenu. Z kolei można wywnioskować, że spożywanie kolendry może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, ponieważ chronisz się przed działaniem wolnych rodników.

Potrzeba więcej badań, aby użyć kolendry w terapii przeciwnowotworowej. Jednak naukowcy odkryli wpływ ekstraktu z kolendry na komórki raka prostaty i piersi. Stały się mniej inwazyjne z wolniejszym tempem proliferacji.

Ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami sprzyja profilaktyce chorób. Stres oksydacyjny może prowadzić do raka, a nawet innych chorób, takich jak cukrzyca, demencja, choroby układu krążenia, choroba Parkinsona i zaćma. Stres oksydacyjny odgrywa również rolę w szybszym pojawianiu się starzenia się skóry.

Czy kolendra jest dobra dla nerek?

Ze względu na liczne korzyści detoksykacyjne, jakie można uzyskać dzięki kolendrze, kolendra jest dobra dla nerek. Uszkodzenie nerek związane z ołowiem może powodować problemy z filtracją, co prowadzi do wysokiego ryzyka dny moczanowej i wysokiego ciśnienia krwi. Ponieważ kolendra obniża poziom metali ciężkich w organizmie, możesz wywnioskować, że zapobiegniesz urazom nerek.

Utrzymywanie filtrowania nerek dodatkowo pomoże zapobiegać innym chorobom. Jeśli nerki są uszkodzone, możesz nabawić się cukrzycy i problemów z obniżeniem ciśnienia krwi. Z kolei te stany spowodują problemy sercowo-naczyniowe.

Uśmierzaj ból i stany zapalne

Ludzie szukają również kolendry jako lekarstwa na ból i stany zapalne. Naukowcy zbadali potencjał rośliny w wywoływaniu działania przeciwbólowego na myszy. Badanie wykazało, że kolendra łagodzi ból podobnie jak opioidy i może zmniejszyć nasilenie, czas trwania i częstotliwość migreny.

Ochrona przed chorobami serca

Odtruwające właściwości kolendry zmniejszają ryzyko chorób serca. W tym samym czasie kolendra może obniżać ciśnienie krwi i zły poziom cholesterolu ze względu na wywoływane przez nią skutki. Kolendra może działać jako środek moczopędny, co z kolei pomaga organizmowi wydalać sód w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Z drugiej strony nasiona rośliny mogą podnosić poziom dobrego cholesterolu. W rezultacie łatwiej będzie Ci radzić sobie ze złym cholesterolem w organizmie. Wreszcie, pośredni wpływ kolendry na zdrowie serca polega na tym, że może ona zastępować sól w potrawach.

Zarządzaj poziomem cukru we krwi

Kolendra jest przydatna do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Wynika to z wpływu rośliny na aktywność enzymu usuwającego cukier, który jest podobny do leku glibenklamidowego na cukier we krwi. Co więcej, osoby, które już mają niski poziom cukru we krwi, powinny zachować ostrożność podczas stosowania kolendry ze względu na działanie obniżające poziom cukru we krwi.

Efekty przeciwgrzybicze

Pamiętaj, że kolendra odgrywa rolę w odtruwaniu organizmu przed mikroorganizmami, takimi jak grzyby. Zawiera związki, które mogą zwalczać infekcje grzybicze bez ryzyka skutków ubocznych. Olejek z liści kolendry można stosować przeciwko grzybom wywołującym infekcje drożdżakowe, pleśniawki jamy ustnej oraz infekcje skóry i paznokci.

Popraw zdrowie skóry

Kolendra jest przydatna nie tylko ze względu na jej wpływ na wewnętrzne układy organizmu. Nasza zewnętrzna ochrona, jaką jest skóra, również czerpie korzyści z kolendry dzięki efektowi, jaki oferuje. Wyciąg z kolendry chroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez promienie UV, a badania wykazały, że skutecznie zmniejsza uszkodzenia skóry przez słońce.

Efekty uboczne kolendry

Podobnie jak w przypadku każdego jedzenia, które bierzemy, używanie i spożycie kolendry może mieć skutki uboczne dla niektórych osób. Należą do nich reakcje alergiczne, stany trawienne i niskie ciśnienie krwi. Pamiętaj, aby regularnie konsultować się z lekarzem, aby uzyskać informacje na temat potencjalnej reakcji organizmu na to zioło.

Reakcje alergiczne

Chociaż kolendra jest prawdopodobnie bezpieczna, niektórzy ludzie mogą być uczuleni na tę roślinę. Reakcje alergiczne obejmują swędzenie skóry, pokrzywkę i zapalenie twarzy i gardła. Istnieją nawet doniesienia o ciemnieniu skóry.

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zrozumieć, co powoduje te reakcje. Możemy jednak znaleźć związek między kwaśnymi składnikami a zawartością białka kolendry i odpowiedzią immunologiczną organizmu. Dlatego układ odpornościowy spróbuje z nimi walczyć i wywoła wspomniane przez nas reakcje.

Obrzęk i zaczerwienienie twarzy z towarzyszącym mrowieniem i zapaleniem jamy ustnej warg, dziąseł i gardła są również częstymi reakcjami alergicznymi. Zapalenie gardła może również powodować problemy z oddychaniem i ból w klatce piersiowej. Dlatego konsultacja z lekarzem jest ważna, aby dowiedzieć się o alergiach pokarmowych, które możesz mieć.

Warunki trawienne

Niektórzy ludzie zgłaszali również problemy trawienne, takie jak ból brzucha, biegunka i odwodnienie. Chociaż kolendra jest doskonała do detoksykacji, nadal może wystąpić takie schorzenie. Cilantro może powodować wymioty, ból brzucha i skurcze brzucha z powodu gazu powstającego w organizmie.

Niskie ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi

Zastosowania kolendry obejmują obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi. Jednak u niektórych pacjentów efekty te mogą być nadmierne. Dlatego zachowaj ostrożność podczas spożywania kolendry, jeśli już masz te dolegliwości.

Wniosek

Kolendra to nie tylko dodatek smakowy do różnych kuchni. Różne badania wykazały również działanie tego zioła, które jest korzystne dla utrzymania zdrowia i łagodzenia chorób. Jest to również skuteczna roślina, która utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie nerek ze względu na swoje właściwości odtruwające.

Możesz wykorzystać efekty tej rośliny, zmniejszając ryzyko raka, łagodząc ból i stany zapalne, chroniąc przed chorobami serca, działaniem przeciwgrzybiczym i zdrowiem skóry, uprawiając zioło o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych w szklarni. Należy jednak pamiętać, że niektórzy ludzie mogą mieć reakcje alergiczne na kolendrę, a jej korzystne działanie może być u niektórych pacjentów nadmierne. Niemniej jednak nie ma wątpliwości, dlaczego naukowcy interesują się potencjałem tego pysznego zioła.