Czas i wiek regeneracji ćwiczeń

Fitness daje każdemu siłę. Jeśli chodzi o czas regeneracji i wiek ćwiczeń, należy pamiętać o szczególnych kwestiach. Czas regeneracji definiuje się jako umożliwienie organizmowi wystarczającej regeneracji po treningu, aby utorować drogę do przywrócenia funkcji, regeneracji mięśni (o której również dyskutowano), leczenia psychologicznego i naprawy tkanek.

Różne sylwetki i różne grupy wiekowe mają różne wymagania, jeśli chodzi o trening. Istnieje wiele korzyści, z których należy się cieszyć. Niemniej jednak istnieją wymagania, które należy spełnić w tym samym czasie. Przejdźmy do szczegółów, czytając cały artykuł.

Czas i wiek regeneracji ćwiczeń

Dlaczego trudniej jest ćwiczyć, gdy się starzejesz?

Podkreśla się połączenie odpowiednich ćwiczeń i diety w celu utrzymania zdrowszego i szczęśliwszego stylu życia, ale wiąże się to z ryzykiem. Mogą wystąpić kontuzje, a aby je zminimalizować i osiągnąć najlepsze wyniki podczas treningu, niezbędna jest regeneracja. O jakich najważniejszych kwestiach należy pamiętać, jeśli chodzi o czas regeneracji i wiek podczas ćwiczeń?

Odnosi się to do zestawu procedur powysiłkowych niezbędnych podczas wykonywania programu treningowego. Niezależnie od poziomu sprawności – początkującego lub zaawansowanego na siłowni lub treningu na świeżym powietrzu – rodzaju aktywności fizycznej, w którą się angażujesz, oraz intensywności ćwiczeń.

Zwróć uwagę, że ten etap regeneracji nie zajmuje dużo czasu lub nie wymaga dużego wysiłku, ale często jest to zaniedbywane. Jeśli planujesz regenerację wraz z rutyną fitness, może to być druga natura i możesz pomagać sobie w maksymalnym wykorzystaniu każdego treningu.

Osoby starsze mogą mieć trudności z ćwiczeniami, ale nie powinno to powstrzymywać ich przed pójściem naprzód.

Według Harvard Health Publishing, zmiany związane ze starzeniem się mogą rozpocząć się już w trzeciej dekadzie życia lub po trzydziestce. Po 30 roku życia maksymalne osiągalne tętno spada średnio o około jedno uderzenie na minutę na rok, a szczytowa zdolność serca do pompowania krwi może również spaść do 10 procent z każdej dekady.

 • To jest powód, dla którego przeciętne 25-letnie serce może pompować 2 litry krwi na minutę, podczas gdy 65-latek, senior, może przekroczyć 1 ½ kwarty, a nawet więcej, 80-letnie serce może pompować około ćwierci, nawet jeśli jest wolne od chorób.
 • Kiedy mężczyzna jest w średnim wieku, jego naczynia krwionośne mogą zacząć sztywnieć, przy jednoczesnym wzroście ciśnienia krwi. Krew zmienia się, staje się bardziej lepka lub gęstsza i trudniej ją pompować w całym organizmie, pomimo spadku liczby czerwonych krwinek, które rozprowadzają tlen.
 • Układ nerwowy może również zmieniać się z upływem czasu. Dzieje się tak, gdy odruchy stają się wolniejsze, może ucierpieć koordynacja, a pamięć może się pogorszyć. Mogą też rzadziej się wysypiać, przez co duchy mogą osłabnąć wraz ze spadkiem wydolności organizmu podczas treningu.
 • Takie rzeczy zdarzają się każdemu, więc świadomość jest konieczna, aby poruszać się wzdłuż tych silnych fal w życiu.

Ile dni należy odpocząć po treningu?

Widząc sylwetkę ludzi w reklamach, filmach i czasopismach, możesz zadać sobie pytanie, oprócz czasu regeneracji ćwiczeń i wieku, ile dni trenują. Istnieją koncepcje, które mogą ćwiczyć każdego dnia, ale w rzeczywistości codzienne ćwiczenia są nie do przyjęcia.

Dni odpoczynku są niezbędne, aby organizm przeszedł przez okres rekonwalescencji, zapobiegał zmęczeniu mięśni, zmniejszał ryzyko kontuzji, poprawiał wydajność i wspierał zdrowszy sen.

Czy wiesz, że dni odpoczynku mogą się różnić w zależności od treningu, który masz? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Ćwiczenia kardio

Zwykle dni odpoczynku nie są potrzebne do lekkiego cardio. Mogą to być zajęcia rekreacyjne, takie jak powolny taniec i spacery. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem, gdy musisz zapewnić sobie te ćwiczenia, zarówno lekkie, jak i intensywne.

Jeśli jednak lubisz umiarkowany lub energiczny aerobik, potrzebujesz dłuższych okresów odpoczynku. Ważne jest, aby odpoczywać co trzy do pięciu dni, ale jeśli masz intensywny trening cardio, możesz chcieć często korzystać z tych dni odpoczynku.

Kulturystyka

Kulturystyka, znana również jako trening siłowy, to inna forma treningu. Dni odpoczynku następują poprzez rotację mięśni podczas treningu. Po ćwiczeniach grupy mięśniowej zaleca się pozostawienie tego odpoczynku przez dzień lub dwa, dając czas na regenerację mięśni.

Utrata masy ciała

Jeśli chcesz schudnąć, nadal musisz mieć regularne dni odpoczynku w zalecanych okresach. Te dni odpoczynku pozwolą ciału budować się i rozwijać, a dzięki większej liczbie mięśni możesz spalić więcej kalorii w spoczynku. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie średnio spalają więcej energii niż tłuszcz.

Wiedząc o tym, przechodzimy do dyskusji na temat tego, w jaki sposób ćwiczenia pomagają osobie lepiej się starzeć, jeśli to robią.

Czy ćwiczenia pomagają lepiej się starzeć?

Czy zatem ćwiczenia pomagają lepiej się starzeć? Biorąc pod uwagę czas i wiek regeneracji ćwiczeń, ćwiczenia zawsze pomogą Ci lepiej rozwinąć ciało wraz z wiekiem, zmniejszając podatność na choroby i dodając więcej siły, minimalizując problemy związane z kością.

Oczywiście nie możesz prześcignąć procesu starzenia, a nawet jeśli poddajesz się zabiegom medycznym, które twierdzą, że zwalczają starzenie się, organizm przejdzie do tych faz. Można jednak wykorzystać zalety treningu, aby lepiej się starzeć.

Jakich ćwiczeń powinni unikać seniorzy?

Ile minut możesz wykonywać cardio na bieżni? Jeśli możesz zrobić, powiedzmy, 15 minut cardio, ale z wiekiem sprawy mogą się zmienić. Prowadzi to do argumentu, że są ćwiczenia, których seniorzy muszą unikać, aby ich ciała mogły się dobrze poruszać.

Obejmują one:

 • Przysiady z ciężarem i hantlami
 • Prasa do nóg
 • Wyciskanie na ławce
 • Pionowy wiersz
 • Martwy ciąg
 • wspinaczka skałkowa
 • Power clean
 • Trening interwałowy i nie tylko

Wniosek

Odpowiednie ćwiczenia połączone z dietą są niezbędne, aby utrzymać ciało w ruchu. Jednocześnie pomiędzy treningami przez cały tydzień musisz być w stanie uwzględnić dni odpoczynku, aby mięśnie mogły się odświeżyć. To była powszechna praktyka w społeczności.

Dlatego pokazuje, że czas i wiek regeneracji po wysiłku to dwa skorelowane pojęcia, które należy wziąć pod uwagę podczas treningu.