Jak naprawić zniszczoną przez wodę komodę do drewna: 5 prostych kroków DIY

Nauka naprawy uszkodzonego przez wodę komody do drewna to umiejętność, o której nigdy nie będziesz wiedział, że możesz potrzebować. Wyobraź sobie, że kupiłeś nową drewnianą komodę lub sprzedałeś starą, będzie ona podatna na różnego rodzaju awarie. No cóż, drewno może się niszczeć głównie pozostawione bez opieki wilgoci i deszczu.

Niezależnie od tego, czy jest to powódź w pomieszczeniu, czy ulewny deszcz, drewniane kredensy mogą wchłaniać wodę, która powoduje wzdęcia. Najlepszą rzeczą do powiedzenia jest to, że musisz pozbyć się wody. Zrozum, że istnieje wiele rodzajów drewna, a my pokażemy Ci, jak je odrestaurować!

Jak naprawić zniszczoną przez wodę komodę do drewna: 5 prostych kroków DIY

Co woda robi z drewnianymi kredensami?

Jeśli jesteś pracownikiem budowlanym, specjalistą od projektowania wnętrz lub gospodynią domową, wiesz, że zalanie jest dość powszechnym problemem. Kiedy woda wchodzi w kontakt z drewnem, miniaturowe otwory wewnątrz drewna sączą się płynem.

Najczęściej do imprezy dołącza skażona woda, więc grzyby i inne drobnoustroje również mogą się tam przedostać. Czasami nawet termity mogą zarażać kredensy.

Zauważ, że istnieją różne rodzaje drewna. Zazwyczaj do mebli stosuje się rodzaj sklejki.

Wykonany jest z różnych tekstur drewna, więc po zamoczeniu łatwo się kruszy. Z drugiej strony drewno liściaste może wytrzymać silną wilgotność. Chociaż tworzone są innowacyjne pasty do drewna, które zapobiegają wnikaniu wilgoci, ten naturalny materiał jest nadal podatny na spływanie.

Kluczowe kroki, jak odnowić zniszczoną przez wodę komodę do drewna

Krok 1. Pozwól wodzie całkowicie wyparować

Woda nie jest lepką substancją, dlatego może po prostu płynąć dalej. Jeśli jednak woda zostanie uwięziona głęboko w meblu, jego wyschnięcie może być trudniejsze. Nazywamy to 24-godzinnym okresem kontaktu, który mówi nam, jak długo był narażony na mokre źródła.

Zalecamy przeniesienie drewnianej komody w miejsce, w którym ma dostęp do powietrza. Byłoby wspaniale zostawić go pod słońcem. Zacieki wodne mogą zniszczyć jego podłoże, dlatego tak ważne jest, aby cała woda wyparowała.

Krok 2. Zbadaj nagromadzenie mazi

Deszcz to nie tylko klasyczne połączenie H2O — składa się również z innych rzeczy, takich jak zarazki, robaki, a nawet pleśnie. Według Anthony’ego Woodwarda kropelki wody powstają z pary wodnej, która również pochodzi z gromadzenia się soli, sadzy i kurzu. Krople deszczu będą uwalniać chemikalia, gdy spotkają się z powierzchnią.

Nie jest przyjemnie przychodzić w poszukiwaniu grzybów i innych brudnych rzeczy. Na dobrą sprawę, jeśli już oceniłeś, że nagromadziło się mazi, jesteś o krok bliżej do przywrócenia uszkodzonego przez wodę kredensu.

Krok 3. Wyjmij całe drewno

Teraz zajmiemy się prawdziwą ręczną pracą. Będziesz potrzebował gotowego młotka i łomu. Każde zniszczone drewno nie jest ani estetyczne, ani nie pomoże upiększyć komody.

Powinieneś dostrzec te miękkie i kruszące się części materiału. Te części wykrzykują oznaki rozkładu drewna, które mogą być domem dla małych termitów. Miękkie części mówią również o wtórnym uszkodzeniu przez wodę.

Jeśli myślałeś, że już wypuściłeś komodę, możesz sprawdzić jeszcze raz. Lepiej też wyciąć te części.

Krok 4. Wykonaj niezbędne naprawy

Twoje podstawowe narzędzia i sprzęt potrzebują więcej kumpli! Klej przemysłowy, kit i szpachlówki do drewna to tylko kilka z nich. Gdy maź i woda zostaną usunięte z drogi, możesz przystąpić do wzmacniania.

Podnieś drewnianą komodę do obszaru częściowo podwyższonego. W ten sposób nie uszkodzisz pleców podczas wykonywania poprawek. Jeśli część drewna jest zbyt zniszczona, aby ją zachować, należy ją natychmiast wymienić.

Następnie najlepiej skorzystać z przemysłowych wzmocnień. Po wzmocnieniu kredensu na końcach należy zwrócić uwagę na pęknięcia na drewnie. Spowodują one, że drewno będzie ponownie podatne na uszkodzenia przez wodę, więc wypełniacze mogą mieć duże znaczenie.

Krok 5. Farba na politurze do mebli

Ten krok to zdecydowanie najlepszy czas, aby wydobyć z ciebie skrupulatność. Pasta do mebli to mieszanka żywicy i olejów, która chroni zewnętrzną warstwę kredensu.

Lakier jest pierwszą rzeczą, która przeciwdziała warunkom atmosferycznym, zadrapaniom, a ostatecznie także wodzie. Wyjmij stary pędzel i zacznij nakładać cienką warstwę na powierzchnię. Chcesz zrobić to wszystko za jednym razem, aby lakier mógł wytrzymać przez długi czas.

Czy nadal możesz uratować ekstremalnie zanurzone meble z drewna?

Ściśle mówiąc, jeśli meble ucierpiały w ponad 90%, czas się z nimi pożegnać. Jeśli jednak jest niższy, będziesz mógł go zapisać. W końcu zaoszczędziłeś pieniądze na zakup drewnianej komody i nie chciałbyś, żeby została zniszczona w tak nieoczekiwany sposób.

Wniosek 

Drewniane kredensy mogą przechowywać czystą odzież i są solidne. Być może najlepszym sposobem na zapobieganie uszkodzeniom wody jest nie wystawianie jej na działanie wilgoci, prawda?

Czasami jednak zdarzają się niefortunne zdarzenia. Dlatego chcemy, abyś wiedział, jak naprawić zniszczoną przez wodę komodę do drewna.