Wilgotność powietrza w tunelu foliowym

Wilgotność powietrza w tunelu foliowym należy zachowywać na odpowiednim poziomie. Czasami może być to jednak dużym wyzwaniem. Spore opady deszczu, są sporym utrudnieniem dla hobbystycznych ogrodników, a także producentów roślin. Stale wilgotna ziemia, częste, a zarazem obfite opady deszczu oraz spore zachmurzenie sprzyjają wysokiemu stężeniu wilgoci pod osłoną. Tego rodzaju mikroklimat, zbyt długo utrzymujący się pod osłoną, może doprowadzić do rozwoju pleśni, patogenów oraz pojawienia się agrofagów.

Wilgotność powietrza w tunelu foliowym a uprawa pod osłonami

Plon w cieplarni będzie rozwijać się prawidłowo, kiedy zarówno warunki glebowe, jak i klimatyczne będą dopasowane do wymagań roślin. W zależności od gatunku i odmiany, będą one różne. Aby móc kierować mikroklimatem, szklarnie foliowe doposaża się w dodatkowe moduły. Istnieje cała masa akcesoriów, które mają wspierać uprawę. Podstawowym, występującym w tunelach wielowegetacyjnych, są wietrzenia boczne.

Wietrzenie tunelu foliowego

Cieplarnie z wietrzeniami na obu dłuższych ścianach namiotu mają zamontowane kurtyny z folii. Podnosi się je i opuszcza za pomocą korby. W ten sposób wewnątrz dochodzi do cyrkulacji powietrza, która umożliwia usunięcie poza obiekt nadmiaru ciepła, a także wilgoci. Dzięki umiejscowionym wewnątrz konstrukcji mierników, uprawiający wie, czy mikroklimat się unormował. Za warstwą folii napięta jest siatka przeciw insektom. Ogranicza możliwość przenikania szkodników pod powłokę, gdzie mogłyby żerować.

Automatyczne systemy wietrzeń

Przykładem takich urządzeń są wentylatory. Między poszczególnymi modelami pojawia się wiele różnic. Coraz więcej hobbystycznych tuneli zaopatrzonych jest w tego rodzaju sprzęt. Niegdyś była to domena wyłącznie komercyjnych konstrukcji. Na rynku można znaleźć dużą gamę produktów dedykowanych małym namiotom ogrodowym. Decydując się na zakup, należy sprawdzić ich skuteczność. Wydajność podana jest w opisie produktu – ważne, aby dopasować moc urządzeń do wielkości obiektu. Im dłuższy foliak, tym więcej będzie ich potrzebował.

Lokalizacja wentylatora w szklarni

Ulokowanie urządzeń zależy w głównej mierze od metody uprawy. W przypadku upraw podłogowych lub stołowych wentylatory zawiesza się na wysokości ok. 120 cm, choć nie jest to stała reguła. Jeśli w szklarni wiszą półki, na których będą dojrzewać rośliny, sprzęt powinien znajdować nieco powyżej poziomu koszy. W foliakach nadmiar gorącego powietrza, a także skraplająca się wilgoć zbiera się przy samej kopule, dlatego w niektórych modelach namiotów pojawia się wentylator pośrodku konstrukcji.