Mały tunel foliowy do ogrodu

Mały tunel foliowy do ogrodu to już stały element działek, który coraz częściej ozdabia kawałek przydomowej zieleni. Wewnątrz konstrukcji rozwijają się warzywa, owoce i zioła, wypełniając przestrzeń w cieplarni. Swój harmonijny rozwój zawdzięczają temu, że wzrastają w sprzyjającym mikroklimacie, chronione przed zimnem i niskimi temperaturami. W ten sposób skupiają się na rozwijaniu masy zielonej, zamiast na ochronie przed chłodem. Ich wegetacja zaczyna się znacznie wcześniej, a także trwa o wiele dłużej niż w tradycyjnych uprawach polowych. Daje to gwarancję, że w pełni się rozwiną, bez względu na panujące na zewnątrz warunki. Nawet w niewielkim ogrodzie konstrukcja znajdzie swoje zastosowanie. Liczba możliwych opcji i produktów pozwala na znalezienie cieplarni dopasowanej do swoich potrzeb, kształtu i rozmiarów działki. A profitów z takiej uprawy płynie bardzo dużo.

Mały tunel foliowy do ogrodu

Ocynkowany tunel foliowy to modułowa konstrukcja, która składa się z zabezpieczonych przed korozją elementów składanych z segmentów. Oznacza to wygodny i ekspresowy montaż, a także pozwala na późniejszą modyfikację namiotu foliowego. Tunel można powiększyć, natomiast może się też zdarzyć, że w danej chwili potrzeba mniejszego obiektu, więc część można zdemontować. Magazynowane elementy nie tracą nic ze swojej funkcjonalności. W małym ogrodzie, gdzie każdy skrawek ziemi jest ważny, taka opcja daje wiele możliwości. Nawet nieregularne działki o niewielkiej przestrzeni są odpowiednim miejscem na uprawy pod osłonami.

Niewielki ogród z cieplarnią

No dobrze, jak w takim razie wybrać tunel foliowy? W sklepie online Krostrade jest duży wybór między konstrukcjami. Widoczne na pierwszy rzut oka są ich rozmiary, dodatkowe akcesoria, a także rodzaj folii. Po przeczytaniu specyfikacji można dowiedzieć się, jakiej średnicy rury zostały użyte do produkcji oraz czym są zabezpieczone przed korodowaniem. Może to być warstwa cynku naniesiona metodą galwaniczną lub metodą ogniową. Wszystkie są wykonane z wysokiej jakości stali. Choć cieplarnie tego typu nie należą do najtańszych, ważną zaletą takich struktur jest ich wytrzymałość. Stelaż z folią jest w stanie wytrzymać obciążenia śniegowe, obfite opady śniegu, deszczu, a także porywisty wiatr. Częstym powodem wyboru tego typu obiektów jest to, że Klienci już wcześniej kupili jakiś mało wytrzymały tunel z aluminium lub PCV, a ten został zniszczony przez warunki pogodowe.

Zakup tunelu foliowego na mała działkę

Nim przejdziemy do zakupu szklarni foliowej, warto przemyśleć, jaki rozmiar zmieści się w ogrodzie. Następną rzeczą bardzo istotną dla całego przebiegu wegetacji roślin jest lokalizacja cieplarni. Ważne, aby jak najdłużej była oświetlona przez słońce. W ten sposób rośliny będą miały odpowiednią ilość światła, powietrze i gleba wewnątrz foliaka będą ogrzane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany namiot zmieści się na działce lub czy dane miejsce jest optymalne, warto wcześniej przygotować stelaż o wymiarach, jakie ma konstrukcja. Co ważne, należy pamiętać, aby struktura nie stała w zbyt bliskim towarzystwie ogrodzenia, drzewa, a także krzewów o zdrewniałych łodygach.

Mały ogród z małą szklarnią foliową

Kiedy mamy już przygotowaną lokalizację i rozstawioną cieplarnię, pora na zagospodarowanie roślin. Mając ograniczone miejsce, należy jak najefektywniej wypełnić tunel foliowy roślinami, które zajmują mało miejsce, i – co najważniejsze – nam smakują. Nie ma sensu marnować i tak ograniczoną przestrzeń na warzywa, owoce lub zioła, których nie lubimy. Podobnie z roślinami, które są jednoroczne lub tymi które nie potrzebują osłony, gdyż dobrze radzą sobie nawet bez niej. Do cieplarni warto wstawić gatunki oraz odmiany które narażone są na ataki agrofagów, wymagają sporej ilości ciepła, a także bardziej specyficznego mikroklimatu, który da się wytworzyć w szklarni, a poza nią już niekoniecznie. Co ważne, przewagą stalowych struktur Krosagro (których dealerem jest Krostrade) nad tunelami z PCV lub aluminium jest to, że na łukach można jeszcze domontować półkę, na której można rozstawić doniczki z roślinami. Zawsze to dodatkowa przestrzeń na rośliny.

Uprawa polowa i pod osłonami

Chcąc osiągnąć jak najlepsze wyniki oraz zebrać obfity plon warzyw, owoców i ziół, warto łączyć ze sobą uprawę w małym tunelu foliowym oraz na otwartej przestrzeni. Te dwie metody idealnie się uzupełniają, prowadząc do ogromnych efektów. Cieplarnia dobrze sprawdza się w produkcji rozsady, przechowywaniu sadzonek oraz rozwoju wczesnych roślin. Natomiast uprawa na zewnątrz zwalnia miejsce pod osłonami, przenosząc ją poza obiekt. Taka rotacja może trwać tak długo, aż poza foliakiem panować będą dobre warunki do wzrostu roślin. Planując wegetację, w prosty sposób można ustalić płodozmian, a więc nie ma przerw, podczas których ogród staje się pusty. Daje to nieprzerwany strumień roślin, które trafiają na talerze domowników. Dzięki temu, że sami stajemy się producentami swojej żywności, mamy pewność, że to, co jemy, jest zdrowe.