Pierwszy, drugi i trzeci rok po oborniku

Pierwszy, drugi i trzeci rok po oborniku to artykuł o tym kiedy i jak używać ten naturalny nawóz. To ile czasu minęło od jego zastosowania, będzie oznaczać które z roślin będziemy uprawiać w tunelu foliowym. BIO nawozy zyskują co raz większe grono sympatyków, często zastępując syntetyczne środki. Plon który rozwinie się w takiej cieplarni będzie w pełni ekologiczny.

Pierwszy, drugi i trzeci rok po oborniku w uprawach pod osłonami

Obornik to jeden z najczęściej stosowanych naturalnych nawozów. Zawiera sporo wartościowych makro i mikroskładników które pobrane przez rośliny wpływają na prawidłową wegetację, strukturę gleby a także powstawanie próchnicy. W zależności od materiału który posłużył do stworzenia obornika, będzie zmieniać jego nasycenie wapniem, magnezem, fosforem, potasem i azotem. Składnikami które mają ogromny wpływ na rozwój plonu. Występujące w materii mikroorganizmy, wspierają zachodzące w glebie procesy chemiczne. Nie zaleca się korzystanie ze świeżego obronika, zawiera zbyt dużo amoniaku. Ten który trafia do użytku jest materiałem przekompostowanym, odleżałym minimum rok.

Kiedy i jak używać obornik w cieplarni?

Po tym jak obornik zostanie dostarczony do ogrodu lub działki, warto go rozrzucić wewnątrz cieplarni, a następnie przekopać. Mieszając na głębokość ok. 20 cm. Nie należy z tym zbyt dług zwlekać, jako że z czasem traci swoje właściwości. Ogólnym przelicznikiem sugerowanym przez poradniki a także doświadczonych ogrodników, to ok. 40 kg na 10 m2 hobbystycznego tunelu foliowego. Będzie się to oczywiście zmieniać w zależności od rodzaju gleby. W lekkich konieczne będzie wykorzystanie więcej materiału, natomiast przy ciężkich mniej. Terminem idealnym na dokarmianie gleby, jest jesień. Po zakończeniu uprawy, uprzątnięciu roślin jednorocznych i co sezonowej sterylizacji tunelu.

Obornik w uprawach warzyw

Powolny rozkład obornika, sprawia że składniki pokarmowe uwalniają się stopniowo. W związku z czym w następujących po sobie sezonach warto hodować inne gatunki i odmiany warzyw. Pozwala to na optymalne pobieranie zasobów z gleby. Nim zaczniemy planować kolejność, dobrze zapoznać się z jego potrzebami. W pierwszym roku lokalizuje się wpierw warzywa o wysokich wymaganiach nawozowych, w drugim o średnich, w trzecim korzenne a na sam koniec strączkowe.

Jakie warzywa sadzić po oborniku?

  • w pierwszy roku: seler, większość sałat, rabarbar, melon, ogórek, papryka, kalafior, jarmuż, brokuł, bakłażan, dynia, por, szpinak, szparagi.
  • drugim: bób, cebulę, fasole, groch, marchew, okra, rzodkiew, skorzonera, czosnek, endywia,
  • trzecim: cykoria, soja, roszponka, pietruszka, fistaszki, pasternak, odmiany karłowe pomidora

Owoce nawożone obornikiem

Drzewa i krzewy owocowe pod osłonami to co raz częściej pojawiające się metoda uprawy. Dają wiele korzyści plantatorowi, chroni to rośliny przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, żarłocznymi ptakami, ogranicza dostęp szkodnikom a także umożliwia stworzenie sprzyjającego mikroklimatu. Do stworzenie idealnych warunków glebowych, wykorzystuje się obornik, który stosuje się jeszcze przed założeniem sadu lub jagodnika. Rozsypany równomiernie nawóz przekopuje się z wierzchnią warstwą ziemi. W następnych latach przekompostowany obornik pomieszany ze ściółką umieszcza się wokół pnia.