Uprawa pietruszki pod osłonami

Uprawa pietruszki pod osłonami jest niesamowicie prostym procesem. Sama pielęgnacja jest nieco trudniejsza od prowadzenia marchewki, jednak jeśli ogrodnik będzie pamiętał o kilku istotnych sprawach, warzywo będzie rozwijać się optymalnie.

Uprawa pietruszki pod osłonami w tunelu foliowym

Koniec marca, a także kwiecień to odpowiedni moment na siew pietruszki. Podczas zakupu pojawiają się najczęściej dwie opcje: korzeniowa lub naciowa. W przypadku pierwszej odmiany podczas zbioru zbiera się nać oraz korzeń, w drugiej natomiast korzeń nie jest przydatny, jednak sama nać jest o wiele bardziej bujna.

Pietruszka w cieplarni

Jeśli w listopadzie aura jest łagodna, można wtedy posadzić pietruszkę. Same nasiona są dość odporne na niskie temperatury, jednak w czasie wysokiego mrozu mogą nie przetrwać bez przykrycia. Wiosenny siew natomiast powinien zakończyć się przed pierwszą połową kwietnia, najpóźniej końcem tegoż miesiąca. W hobbystycznym tunelu foliowym można zacząć nawet wcześniej, wystarczy, że temperatura gleby oraz powietrza utrzymuje się na poziomie + 4 st. C. Na zalążki roślinek trzeba będzie czekać nawet miesiąc. W tym czasie należy usuwać systematycznie chwasty, które mogłyby zagłuszyć wzrastające listki pietruszki. Innym sposobem na chwasty jest wymieszanie nasion wraz z rzodkiewką lub koprem, które wschodząc szybko, będą rywalem dla niepożądanych roślin.

Sadzenie pietruszki w ogrodzie pod osłonami

Siejąc pietruszkę, należy umieścić ją płytko, w innym razie może wolniej wzrastać lub w ogóle nie wykiełkować. Głębokość 1 cm powinna wystarczyć. Po przysypaniu nasion należy dokładnie ubić glebę. W zwartym podłożu pietruszka rozwija się znacznie lepiej.

Podlewanie pietruszki w foliaku

Wiosną, kiedy gleba po zimie jest przesuszona, wskazane jest obfite polanie jej wodą. Sadzenie pietruszki w suchej ziemi opóźni jej kiełkowanie. Po wprowadzeniu rośliny do podłoża należy systematycznie ją zwilżać, zachowując jednocześnie umiar. Należy również pamiętać o tym, że zbyt duża ilość wody (a w związku z czym wilgoci) zwiększa ryzyko porażenia grzybowego. Od czasu do czasu warto przewietrzyć mini tunel foliowy, usuwając nadmiar pary wodnej. Po wschodach należy przerzedzić pietruszkę, chyba że rośliny nie przysłaniają się nawzajem. Dalsza uprawa jest już prosta, wystarczy systematycznie pielić chwasty, nawadniać, wzruszać motyką glebę wokół rośliny (jeśli stanie się zwarta).

Zbiór pietruszki ze szklarni foliowej

Przez całe lato można systematycznie zbierać pietruszkę. Sadząc ją w różnych odstępach czasu, ogrodnik stale ma dostęp do świeżych roślin. W listopadzie należy zebrać ostatni plon, jeśli roślina jest umieszczona w tunelu foliowym może być to nawet po pierwszych przymrozkach. Korzenie po oczyszczeniu można przechowywać w kopcu, wewnątrz piasku lub pokroić i mrozić wraz z innymi warzywami.

Pietruszka w ogrodzie kuchennym

Zarówno korzeń pietruszki, jak i jej natka to elementy wielu bardzo smacznych potraw. Zwykle wykorzystuje się je jako przyprawę które nadaje szczególnego aromatu daniom. Oprócz walorów smakowych, które wynikają ze związków eterycznych, natka zawiera ogromne ilości witaminy A i C, a także spore dawki wapnia, fosforu oraz żelaza. Sok z natki pietruszki to prawdziwa kopalnia witamin i minerałów