Przygotowanie pastwiska dla koni

Przygotowanie pastwiska dla koni powinno być dokładnie zaplanowane. Aby przestrzeń była bezpieczna i komfortowa dla wierzchowców, trzeba zadbać o to co się na niej znajduje. Zwierzęta przebywające regularnie na świeżym powietrzu prawidłowo się rozwijają. Dobrostan psychofizyczny daje wiele korzyści hodowcy a także jego koniom.

Przygotowanie pastwiska dla koni w gospodarstwie

Przestrzeń która stanie się miejscem przebywania koni nie powinna być przypadkowa. Sporo z hodowców pieczołowicie ją przygotowuje. Wysianie roślin zwykle zaczyna się wiosną, w pierwszej połowie maja. Innym terminem jest koniec lata, pod koniec sierpnia. Na rynku jest wiele dostępnych mieszanek przeznaczonych bezpośrednio pod dany gatunek zwierzęcia. Po odroście które sięgnie 15cm, należy je pierwszy raz skosić a następnie ostrożnie przepasać.

Przygotowywanie obszaru na wypas

Projektując pastwisko nie można zapomnieć do dokładnym wytyczeniu obszaru. Należy brać w takim razie pod uwagę to aby kwatery była prosta w koszeniu a także pozwalała na swobodę dla koni. Ogólnie przyjmuje się że na jednego dorosłego wierzchowca powinno przypadać 0,5 ha pastwiska. Formą którą powinna przyjąć kwatera jest kwadrat pozbawiony narożników. To znacznie ułatwia późniejsze prace przy jego pielęgnacji.

Zalety pastwisk

Dostęp do świeżej paszy a także stały ruch pozwalana na zachowanie optymalnego zdrowia i kondycji u koni. Jako że te są zwierzętami stadnymi, przebywając z innymi sobie zaspokajają potrzeby socjalne. Zielonka w sezonie wegetacyjnym może być podstawią diety wierzchowców. Zawiera prawie wszystkie składniki pokarmowe, jakie są potrzebne koniom. Należy jednak pamiętać że o samej wartości pokarmowej decyduje skład botaniczny, metoda nawożenia a także częstotliwość wypasania. Przy czym wydajność pastwiska będzie z czasem niższa. Optimum przypada na rozwój masy zielonej zwykle w maju lub czerwcu, wtedy to odrost runi to od 15 do 20 dni. We wrześniu natomiast ten czas ulega wydłużeniu, od 30 do 40 dni.

Wodopój dla koni

60% organizmu konia to woda, dlatego też jest jednym z najważniejszych składników organizmu zwierzęcia. Jakiekolwiek braki prowadzą do zaburzenia równowagi wewnętrznej. Woda rozprowadza składniki odżywcze i umożliwia wydalanie produktów po przemianie materii. Nic więc dziwnego że prawidłowe pojenie jest bardzo istotne dla zdrowia stworzenia. Te potrzebują od 10 do 20 litrów, ilość będzie zależeć od klimatu, pogody a także aktywności samego konia. Pastwisko powinno być zaopatrzone w źródło czystej wody. Wsparciem mogą być automatyczne dozowniki, natomiast w przypadku wody stojącej należy pamiętać o systematycznej wymianie na świeżą. W innym wypadku ta może być zanieczyszczona pasożytami i drobnoustrojami, mogącymi poważnie zaszkodzić zwierzęciu.

Ogrodzenie wypasu

Aby ogrodzenie spełniało swoją funkcję musi być odpowiednio wysokie. Dla samic wysokość musi być wyższa niż 1,5 metra zaś ogierów 2 metry. Warto zadbać o odpowiednią ilość przęseł aby zwierzę nie mogło się miedzy nimi przecisnąć lub przeturlać. Powinno być widoczne z daleka, aby w razie tego jak koń się spłoszy nie wpadł na ogrodzenie czyniąc sobie krzywdę. Zwykle w tym wypadku elementy maluje się na biało. Do poszukiwanych cech można dodać również solidność. Zwierzęta bardzo lubią ocierać się o barierki, napierając na nie a czasami nawet uderzając. Dlatego nie powinno mieć ostrych elementów, być wytrzymałe a także być zaprojektowane tak aby nie mogło w nich ugrząźć kopyto. Wystawione na działanie pogody z czasem zacznie niszczeć, dlatego dobrze jak będzie pokryte warstwą antykorozyjną. W ogrodzeniach Krosfencing elementy stalowe zabezpiecza się warstwą cynku która spowalnia korodowanie.

Mobilne namioty dla koni jako ochrona przed żywiołami

W trakcie roku pogoda wielokrotnie będzie ulegać załamaniu. Pojawia się dni deszczowe, wietrzne, upalne i zimne. Aby polepszyć dobrostan koni, warto rozmieścić na przestrzeni pastwiska zadaszenia. W tym celu można posłużyć się przenośnymi namiotami. Każdy model dostępny w sklepie online Krostrade, jest oparty na konstrukcji stalowej. Jeszcze na etapie produkcji części zostaje pokryte warstwą antykorozyjną. Powłoka z cynku nanoszona metodą galwaniczna lub ogniową przylega do elementu, chroniąc go przed korozją.