Przenośny tunel foliowy

Przenośny tunel foliowy

Przenośny tunel foliowy to określenie cieplarni, której konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby móc ją przesuwać na szynach. Pozwalają na umieszczenie struktury w miejscu, gdzie rośliny potrzebują wsparcia osłony, aby w odpowiedniej chwili przesunąć strukturę do następnej lokalizacji. Model na szynie posiada koła, a na obu końcach tunelu zainstalowana jest pług (lub narta), która w czasie przewożenia tunelu rozsuwa ziemię, aby struktura nie ugrzęzła w glebie. Aby ocynkowany tunel foliowy optymalnie sprawdził się w komercyjnych uprawach pod osłonami, musi być odpowiednio zlokalizowany. Bez odpowiedniego miejsca i bez uwzględniania specyfiki terenu uprawa w takim obiekcie zamiast łatwa, komfortowa i opłacalna może stać się katorgą dla plantatora. O tym, jak zagwarantować sukces swoim uprawom, opowiemy w poniższym artykule. Wyjaśnimy, w jaki sposób zapewnić sobie optymalne warunki do wegetacji i korzystać z maksimum wsparcia takiej konstrukcji.

Jak używać mobilny tunel foliowy?

Aby uprawy pod osłonami i uprawa w przenośnym tunelu foliowym były intratne dla plantatora, należy myśleć nie sezonowo a w perspektywie lat. W planie należy brać pod uwagę potrzeby roślin, nawożenie gleby, płodozmian, rotację roślin, ich optymalny czas plonowania, klimat, temperaturę itp. Wtedy, opierając się na tych informacjach, łatwo zaplanować ruchy tunelu oraz to kiedy, gdzie i w którym odcinku upraw pod osłonami będzie potrzebny. Wraz ze zmieniającymi się porami roku, potrzebami roślin, zmianami temperatur można spełniać wymagania plonu w maksymalny sposób, a te zaś będą dorodniej kwitnąć, owocować aż w końcu obficie obrodzą.

Modułowa konstrukcja

Profesjonalny tunel foliowym na szynach składa się ze standardowej konstrukcji, która wzmocniona jest wspornikami szczytowymi i bocznymi, a u podstawy ma rozłożoną ciągnącą się wzdłuż tunelu szynę. Dostępne na sklepie online Krostrade małe i duże struktury wykonane są ze stali ocynkowanej ogniowo. Ocynk ogniowy zabezpiecza elementy przed korodowaniem, wynikającym ze stałych zmian temperatur, różnych poziomów wilgotności, podlewania, a także warunków atmosferycznych. Ocynk to gwarancja, że konstrukcję można używać przez lata. Konstrukcje z rur i profili stalowych daje inwestorowi możliwość rozbudowania obiektu o kolejne segmenty. W porównaniu do stacjonarnej cieplarni, w niektórych modelach tuneli montowane są koła, które ułatwiają transport obiektu. Dzięki temu przestrzeń, którą będziemy w stanie chronić pod osłoną dzięki przesuwaniu tunelu, zwiększa się.

Lokalizacja pod blok foliowy

Przenośny tunel foliowy przemieszcza się, podpinając do konstrukcji pasy holownicze ciągnięte przez traktor, ciągnik lub samochód. Aby przejazd był sprawny i przebiegał bez zakłóceń, jeszcze przed budową bloku foliowego należy odpowiednio przygotować teren. Powinien być wypoziomowany, a w miejscu, gdzie przebiega szyna, utwardzony, odpowiednio ustanowiony do spadku, aby woda nie zbierała się w uprawach, skierowany w stronę promieni słonecznych, aby był ogrzewany jak najdłużej. Montaż konstrukcji nie jest trudny, Klienci z reguły decydują się na przeprowadzenie go we własnym zakresie. Jest to spora oszczędność, gdyż wynajęcie wykwalifikowanej ekipy to spory koszt.

Cena tunelu rolniczego

Przenośny tunel foliowy ma wyższą cenę za metr kwadratowy niż standardowa profesjonalna cieplarnia. Wiąże się to z przygotowaniem systemu ruchu. Choć cena jest wyższa, to korzyści płynące z takiej konstrukcji są widoczne już po pierwszym sezonie. Uprawy pod osłonami umożliwiają uprawianie roślin znacznie dłużej, a także szybciej. W uprawie polowej plantator jest zależny od kaprysów pogody, warunków atmosferycznych i wielu innych czynników. Tunel foliowy sprawia, że to producent roślin decyduje o warunkach wewnątrz cieplarni. Tworząc roślinom optymalny mikroklimat, otrzymuje znacznie lepsze efekty w postaci dorodnego plonu wyższej klasy.

Gleba w uprawie pod osłonami

Wybór cieplarni zwykle wiąże się z decyzją plantatora o uprawie roślin przez cały rok. Stosując przy tym szereg urządzeń wspierających, takich jak piece, wentylatory, zraszacze, piece grzewcze itd. W przypadku stacjonarnych foliaków wielosezonowe uprawianie roślin w jednym miejscu wiąże się ze zmęczeniem gleby. Doprowadzenie do takiego stanu to proces wielu sezonów, jednak następuje prędzej czy później. Efektem jest gleba, w której próchnica jest znikoma, pełna patogenów, która wolniej i gorzej przyswaja składniki mineralne itp. Dobrym pomysłem byłoby co jakiś czas dać ziemi wypocząć, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przenośny tunel foliowy rozwiązuje ten problem, mając możliwość przesuwania go z miejsca na miejsce. Dany pas uprawowy można zostawić niezagospodarowany, a kiedy zostanie przywrócona witalność gleby, ponownie użyć go płodozmianie.

Solidne szklarnie foliowe

Decydując się na przenośny tunel foliowy należy sprawdzić parametry wytrzymałościowe struktury. W ciągu lat na konstrukcję będą oddziaływać różne siły: wiatr, deszcz, grad, obciążenia śniegowe itp. Istotne dla plantatora będzie poznanie, z jakich elementów jest złożona cieplarnia. Wielu producentów oferuje dodatkowe wzmocnienia w postaci kratownic, wzmocnień bocznych, dachowych, które jeszcze lepiej stabilizują szklarnię foliową.

Sadzenie roślin w mobilnej cieplarni

Bardzo ważne podczas planowania nasadzeń oraz odległości między nimi, jest wzięcie pod uwagę, jak wysokie rośliny wyrosną. Trzeba zminimalizować szansę na to, że podczas transportu któraś z roślin zacznie ocierać się o powłokę tunelu. W środku warto posadzić rośliny wysokie, a bliżej bariery z folii te niskie. Jeśli jednak jest to niemożliwe, jak w przypadku sadów pod osłonami, ważne będzie odpowiednie przycinanie krzewów i drzewek owocowych. Jeszcze na etapie budowania struktury należy usunąć każdą przeszkodę, która pojawi się na drodze tunelu.

Tunel foliowy na szynach – mobilna konstrukcja

Prowadzenie plantacji w tunelu foliowym na szynach to coś zupełnie innego niż w stacjonarnym bloku foliowym. Przed plantatorem o wiele więcej wyzwań, ale i korzyści płynących z tego typu uprawy pod osłonami. Marka Krosagro której dealeram jest Krostrade stara się na każdym kroku pomóc plantatorom, doradzając i proponując jak najlepsze rozwiązania. Zainteresowanych konstrukcją tego typu zachęcamy do kontakty z biurem obsługi klienta. Podczas rozmowy wyjaśnimy inwestorowi wszystkie sprawy związane z jej kosztem, montażem, zastosowaniem, zaletami i wadami.