Pielęgnacja pomidorów w tunelu foliowym

Pielęgnacja pomidorów w tunelu foliowym nie należy do najłatwiejszych zadań, roślina ma specyficzne potrzeby, a każde potknięcie przekłada się na późniejszy plon. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wegetację jest prawidłowe rozmieszczenie roślin. Zbyt małe odstępy prowadzą do lichych zbiorów. Od odmiany pomidorów zależy gęstość nasadzeń, metoda uprawy, a także to, w jaki sposób będą formowane pomidory.

Pielęgnacja pomidorów w tunelu foliowym pod osłonami

Zbyt gęste nasadzenia pomidorów sprawia, że między roślinami jest mniejsza cyrkulacja powietrza. To zaś przekłada się na większe ryzyko zachorowań. Przysłaniające się nawzajem rośliny konkurują o światło. Przekładają całą siłę wzrostu do pięcia się ku górze. Kosztem takiego procesu jest niewielka liczba liści, kwiatów, a następnie owoców. Warto również pamiętać, że można przesadzić i w drugą stronę. Zbyt duża przestrzeń między roślinami to utrata miejsc, w których można byłoby pielęgnować plon. Ponadto w pustych miejscach rozwijają się chwasty, które konkurują z roślinami o składniki mineralne, wodę, a także słońce. Warto je systematycznie usuwać, jest to stale powtarzana czynność, którą w prosty sposób można sobie ułatwić. Wystarczy rozłożyć agrotkaninę na całej przestrzeni uprawowej, zostawiając otwory na sadzonki, aby ograniczyć pojawianie się niepożądanych roślin.

Odmiany pomidorów do tunelu foliowego

Prawie wszystkie odmiany pomidorów nadają się do uprawy w cieplarni. Decydując się na konkretny rodzaj, należ kierować się swoimi oczekiwaniami wobec rośliny. Smakiem oraz rozmiarem owoców, wielkością krzaczków, długością wegetacji itp. Na początku przygody z uprawami pod osłonami w cieplarni warto wybrać standardowe odmiany pomidorów. Ćwicząc na nich, nabierając doświadczenia, z czasem można wybrać bardziej wymagające odmiany. Na pierwszy raz warto wybrać: Akron, Bekas, Hardy, Tsarine, Brooklyn, Boderine, Ivet lub Minatert. Najbardziej wytrzymałymi i nieskomplikowanymi w prowadzeniu są pomidorki koktajlowe.

Przycinanie pomidorów

Kiedy już umieści się pomidory w gruncie, a następnie w niedalekie odległości ustawi się linkę lub palik, z dnia na dzień będą stawać się coraz większe. Wraz z rozwojem krzaczka konieczne stanie się jego przycinanie. Modelowanie pozwala wytworzyć prześwity, wprowadzić odpowiednią wentylacją, daje łatwiejszy dostęp do każdej części rośliny, co też ułatwia jej pielęgnację. Dzięki zmniejszaniu masy zielonej rozwija się więcej kwiatostanów. Odmian samokończących nie przycina się, osiągają pewien pułap, a także odpowiednią liczbę kwiatów, po czym przestają rosnąć. Przyjęło się prowadzić pomidory na 1, 2 lub sporadycznie 3 pędy. W każdej metodzie wykonuje się inne cięcia. Stosując metodę cięcia na 2 i 3 pędy, spowalnia się zbiór owoców, jednakże jest ich więcej.

Wentylacja upraw pomidorów pod osłonami

Pomidory potrzebują sporo słońca i ciepła, aby poprawnie się rozwijać. Ważna jest także dobra wentylacja plonu. Do wytworzenia odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz cieplarni używa się wietrzeń bocznych. Zlokalizowane są one na obu dłuższych bokach tuneli wielowegetacyjnych. Kurtyny z folii podnosi się za pomocą korby. Kiedy są uniesione, wpuszczają do środka powietrze, które krążąc po foliku, osusza rośliny z wilgoci, a także usuwa nadmiar gorąca poza obiekt. Za barierą umieszczona jest pełna drobnych otworów siatka przeciw owadom. Ma ograniczać przenikanie do wnętrza obiektu agrofagom, które mogłyby żerować na plonie. W ten sposób ogrodnik może wytworzyć odpowiednie warunki dla pomidorów, gwarantując sobie dorodne zbiory. Chcąc dowiedzieć się więcej o całym procesie wegetacji, zachęcamy do odwiedzenia artykułu: uprawa pomidorów w tunelu foliowym