Ogród pod osłonami przed zimą

Ogród pod osłonami przed zimą należy przygotować do końca sezonu. Przerwa nie będzie zbyt długa, jednak pozwoli nieco zregenerować siły po intensywnych kilku miesiącach upraw. Jeśli jednak nie chcemy przerywać naszego hobby a w dalszym ciągu poświęcić mu uwagę. Wsparciem będzie tunel foliowy, który ochroni odporniejsze rośliny przed mrozem i śniegiem. Dzięki czemu będziemy mieli okazję cieszenia się świeżymi warzywami przez cały rok. Tym razem na blogu Krosagro opowiemy o tym jak wykorzystywać cieplarnie, poza sezonem.

Ogród pod osłonami przed zimą w tunelu foliowym

Już pod sam koniec sezonu uprawowego bardzo ważne staje się przygotowanie tunelu foliowego do zimy. Wśród zadań można wymienić: mycie doniczek, czyszczenie a następnie sterylizacja narzędzi, naprawa folii namiotu, osuszenie systemu irygacyjnego a także dokręcenie elementów konstrukcji. Wszelkie pozostałości roślin, należy usunąć a zwolnione miejsca użyźnić. Odmiany kilkuletnie oraz ciepłolubne okryć rękawami z foli, chochołem lub otuliną. W ten sposób uda się uniknąć szkód jakie mogłaby wyrządzić niska temperatura. Taki tunel foliowy jest gotowy do zimy. A co jeśli chcemy kontynuować swoje hobby?

Uprawa roślin w zimie wewnątrz tunelu foliowego

Osłona z foli pozwala na wytworzenie sprzyjającego mikroklimatu. W zimie kiedy poza obiektem panuje chłód wewnątrz tunelu foliowego jest znacznie cieplej. Dzięki temu nawet bez dodatkowego ogrzewania niektóre z roślin mogą dalej wegetować. Bardzo ważne podczas uprawy całorocznej staje się monitorowanie wilgotności. Duże odchylenia pojawiają się wiosną i jesienią, kiedy nad ranem jest jeszcze zimno zaś w ciągu dnia promienie słoneczne ogrzewają cieplarnie. Dobrze co jakiś czas na krótką chwile przewietrzyć szklarnie. Utrzymujące się zbyt długo wysokie stężenie wilgoci, jest bardzo szkodliwym czynnikiem. Sprawia że plon marnieje, jest bardziej podatny na choroby i atak ze strony szkodników.

Rośliny w zimie pod osłonami

Aby uprawa okazała się sukcesem należy zrobić wszystko aby zwiększyć termoizolację tunelu. Istotne jest aby zbierał jak najwięcej ciepła, a ona uwalania się jak najwolniej. Na ziemi rozkłada się agrotkaninę która ogranicza parowanie wody, a także zatrzymuje nagromadzone ciepło w glebie. Na osłonę nakłada się kolejne warstwy izolujące, transparentna folia bąbelkowa, ekrany energetyczne itp. Oprócz tego bardzo ważne jest wybranie roślin mrozoodpornych, które mimo niskich temperatur przejdą przez wszystkie etapy wegetacji. Natura na szczęście ma ich pod dostatkiem. Więcej o nich napisaliśmy w artykule „Zimowe uprawy w tunelu foliowym” z którym zachęcamy się zapoznać.

Konstrukcja tunelu foliowego podczas zimy

Struktur dostępne w sklepie online Krostrade, są zabezpieczone przed korozją warstwą cynku. Ta w zależności od modelu nanoszona jest metodą galwaniczna lub ogniową. Chroni to je przed korodowaniem wynikającym z wilgoci, jak zbiera się w trakcie uprawy. Ta jest wynikiem wegetacji roślin, warunków atmosferycznych poza cieplarnią, zmieniających się pór roku, podlewania itp. Najbardziej narażonymi elementami są te które mają bezpośrednią styczność z podłożem. Cynkowanie ogniowe spowalnia proces starzenia, wydłużając żywotność struktury, gwarantując jej trwałość przez wiele sezonów.

Modułowe cieplarnie ogrodnicze

Może się jednak zdarzyć że potrzebujemy przerwy po cały sezonie wegetacyjnym. Wtedy po zabezpieczeniu plonu, mamy dwie opcje. Jedną z nich to ściągniecie foli i pozostawienie konstrukcji, wtedy prace będą ograniczać się jedynie do podglądania czy aby wiatr nie zwiał osłon z roślin. Dobrze zakotwiona konstrukcja powinna wytrzymać warunki atmosferyczne jakie na nią oddziaływają. Drugim rozwiązaniem to pozostawienie foli, która przez cały czas będzie okrywać rośliny. Wtedy jednak konieczne staje się usuwanie śniegu zalegającego na osłonie. Bez względu na zastosowane rozwiązanie, pod koniec zimy warto zacząć szykować cieplarnie.