Meble miejskie na tereny zielone

Meble miejskie na tereny zielone nie muszą być nudne oraz sztampowe. Jako elementy architektury miasta towarzyszą nam każdego dnia. Pośpiech oraz to, że życie stale narzuca wysokie tempo, sprawia, że wiele rzeczy jest mijanych obojętnie. Dopiero kiedy przychodzi chwila spaceru, wszystko to, co było wcześniej zasłonięte, staje się widoczne. Mała architektura jest często niezauważalna ze względu na jej monotonię, a także powtarzalność. Cechą, która wyróżnia dobre realizacje, które zapadają w pamięć, jest ich wyjątkowość. Mimo tego, że są to obiekty codziennego użytku.

Meble miejskie na tereny zielone w przestrzeni miejskiej

Niedzielne spacery, którym oddaje się wiele osób, to chwila podczas której uroki miasta można poznawać na nowo. Wtedy okazuje się, że krajobraz składa się nie z jednolitej szarej masy, lecz wielu starannie dopracowanych elementów. Coraz więcej miast stara się tworzyć przestrzenie wedle ustalonego wcześniej planu, śmiało eksperymentując i stosując unikatowe formy.

Ławki publiczne jako meble miejskie

Mocno zdobione ławki publiczne pojawiają się w przestrzeniach zabytkowych, w tematycznych skwerach, a także w miejscach, w których istotny staje się krajobraz. Nowoczesne osiedla czy też centra nauk wymagają innej aranżacji niż klasyczna. Dlatego całość powinna wyglądać nieco futurystycznie. Szkoły i uczelnie to miejsca, gdzie między przerwami jest niewiele czasu. Bardziej od komfortu istotne jest to, aby można było usiąść na siedzisku, a w razie potrzeby szybko poderwać się i wrócić na zajęcia. W zabytkowej przestrzeni wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać, np. prosty stelaż, lecz nawiązujący do minionych czasów.

Rodzaje ławek miejskich

Meble miejskie na tereny zielone to ogromna kategoria produktów. Oprócz ławek można do niej zaliczyć ogrodzenia, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, barierki itp. Mnogość opcji dostępnych w sklepie online Krostrade sprawia, że nawet najbardziej wymagający klient znajdzie dla siebie produkt, który będzie pasował cenowo, a także wizualnie do tego, co zaplanował. W tym artykule poruszymy wyłącznie temat ławek, lecz z czasem pojawią się następne, które będą opowiadać o innym elementach małej architektury. Poniżej natomiast wymienimy różne miejsca, a także dopasowane do nich produkty:

Ławki publiczne pod szkoły i uczelnie

W takich przestrzeniach zwykle montuje się ławki młodzieżowe. Choć nazwa zawęża ich zastosowanie, to warto bardziej kierować się sposobem ich wykonania. Konstrukcja w większości składa z ocynkowanych rur, które zabezpieczone są przed korodowaniem. Naniesione na nie powłoka oraz wysokiej jakości stal chroni je również przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Ławki na obszary zabytkowe

Zamki, fortece, pałace, a także ruiny i podziemia. To zaledwie kilka z wymienionych miejsc, w których powinny znaleźć się ławki. Turyści zwiedzający obiekty zapewne w trakcie wędrówki będą znużeni. Warto więc pozwolić im na wypoczynek. Mała architektura w takich miejscach zwykle jest dopasowana do klimatu otoczenia. Najczęściej są to ławki żeliwne.

Mała architektura na dworcach, przystankach i lotniskach

W takich miejscach zwykle najistotniejsze jest to, aby stelaż był odporny na działanie warunków atmosferycznych. Można to osiągnąć, nanosząc na stal cynk lub projektując ławkę z stali nierdzewnej. W obu przypadkach przy odpowiedniej konserwacji struktura zachowa swoją wytrzymałość przez lata, gwarantując komfort podróżnym oczekującym na następny etap wędrówki. Ławki z oparciem oprócz solidnego stelażu posiadają elementy drewniane. Deski zastosowane w produkcie zostały wielokrotnie pomalowane i pokryte impregnatem, który wydłuża ich żywotność. Dzięki temu nie butwieją ani nie nabierają wilgoci.

Ławka parkowa i na plac zabaw

Każde miasto posiada kawałek terenu zielonego, który jest miejscem spotkań, a także wypoczynku mieszkańców. Tam, w alejkach, przesiadują rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół i osoby szukające wytchnienia po ciężkim dniu pracy. Choć można wypocząć na kocu zarzuconym bezpośrednio na trawie, to jednak w dalszym ciągu ławki to standardowe wyposażenie parków miejskich. Będąc wystawione na działanie różnych czynników atmosferycznych, a także pór roku, koniecznie muszą być zabezpieczone przed ich szkodliwym działaniem.

Meble miejskie

Modeli ławek i ich możliwych zastosowań jest wiele. Zdarza się również, że meble miejskie na tereny zielone pojawiają się także w przydomowych ogrodach. Pasują tam swoim designem i cieszą się uznaniem jako trwały element wystroju. Komfortowe, a także estetyczne ławki wpiszą się w każdą aranżację architektoniczną.