Rośliny towarzyszące tymianku i przewodnik po uprawie tymianku

Rośliny towarzyszące tymianku to sałatka, kapusta, ziemniaki, pomidory, bakłażany, szalotka, truskawki, jagody i róże. Uprawa tego zioła również zyskuje na popularności ze względu na duże zapotrzebowanie i łatwą pielęgnację. Przyjrzyjmy się, jak skutecznie hodować tymianek wraz z towarzyszącymi mu roślinami.

Czym są rośliny towarzyszące tymianku

Kruszec sałatkowy, kapusta, ziemniaki, pomidory, bakłażany, szalotka, truskawki, jagody i róże to najlepsze rośliny towarzyszące tymianku. Sam tymianek jest jedną z najlepszych roślin towarzyszących większości upraw, ponieważ może odstraszać szkodniki.

Rośliny towarzyszące tymianku i przewodnik po uprawie tymianku

W szczególności tymianek skutecznie odstrasza szkodniki upraw, takie jak pchełki, robaczki pomidorowe, dżdżownice kapuściane i dżdżownice kukurydziane. W ten sposób rośliny, o których wspomnieliśmy, mogą dobrze się rozwijać i być wolne od chorób. Ale co jest w tymianku, co czyni go odstraszającym szkodniki?

Tymianek zawiera związek zwany tymolem, który ma działanie owadobójcze. Tymol występuje w pestycydach sprzedawanych na rynku. Tymianek jest również pożytecznym sąsiadem dla roślin, ponieważ może przyciągać pożyteczne owady, które żywią się szkodnikami i pomagają zapylać.

Aromatyczne właściwości tymianku zwabią pszczoły miodne, pomagając w zapylaniu. A połączenie właściwości odstraszających szkodniki i przyciągających drapieżniki tymianku zapewni zdrowy ogród. Jeśli myślisz o uprawie tego wielozadaniowego zioła, przeczytaj poniżej, jakie rośliny pokochają być jego sąsiadami.

Sałatkowy krążek

Kręśnik sałatkowy to roślina wieloletnia, która ma zastosowanie lecznicze i estetyczne. Poprawia wygląd ogrodu, ale ma również właściwości ściągające. Dodaje zapachu do ogrodu, a oprócz tymianku tworzy zachwycający zapach na podwórku lub szklarni.

Kapusta

Tymol zawarty w tymianku jest korzystny dla kapusty. Może powstrzymać dżdżownice, chwytacze, ćmy, pchełki i mszyce przed utrzymywaniem zielonych liści bez dziur. Tymianek może również przyciągać biedronki, które zjadają mszyce i zapylają twoje warzywa.

Ziemniaki

Stwórz urozmaicony ogród, sadząc ziemniaki z tymiankiem. Tymianek może przyciągać pasożytnicze osy, które polują na stonki ziemniaczane. Jednocześnie tymianek poprawia smak ziemniaków, zapewniając gwarantowany zbiór tych bulw.

Pomidory

Inną uprawą, której tymianek wzmacnia smak, jest pomidor. Otrzymasz również owoce wolne od chorób, ponieważ szkodniki, takie jak hornwormy i mączliki, nie lubią tymianku. Dzięki temu uzyskasz aromatyczne pomidory wolne od szkodników, które mogą wpływać na ich jakość i wzrost.

Szalotki

Podobnie jak ziemniaki i pomidory, tymianek wzmacnia smak szalotki.

Bakłażany

Aby utrzymać mole ogrodowe z dala od bakłażanów, posadź tymianek jako towarzysz dla tych upraw. Możesz trzymać się z dala od chemicznych pestycydów, korzystając z tego naturalnego środka odstraszającego szkodniki.

Truskawki

Jagody, takie jak truskawki, są doskonałymi roślinami towarzyszącymi tymiankowi, ponieważ ten ostatni odstrasza robaki. Co więcej, tymianek pomaga utrzymać wilgotność gleby, ponieważ zapewnia okrywę gruntową. A ponieważ sadzisz tymianek między rzędami, możesz zapobiegać chwastom łatwiejszym do opanowania.

Jagody

Odporna charakterystyka tymianku sprawia, że ​​jest idealnym towarzyszem upraw, które są wrażliwe na warunki glebowe. Jednocześnie możesz pomóc w zapylaniu ich dla uzyskania efektywnego plonowania, ponieważ tymianek przyciąga zapylacze.

Róże

Utrzymuj swój ogród lub tunel foliowy bardziej piękny i wolny od chorób, sadząc róże z tymiankiem. Tymianek działa jak pestycyd na mszyce i mszyce, które mogą wpływać na jakość twoich krzewów różanych.

Co to jest tymianek?

Teraz, gdy interesuje Cię uprawa tymianku z roślinami towarzyszącymi, następnym krokiem jest poznanie tego wielofunkcyjnego zioła. Tymianek lub Thymus vulgaris to drzewiasta bylina z rodziny Lamiaceae. Jest to łatwa w uprawie roślina, ponieważ dobrze rozwija się w trudnych warunkach, w tym w suchych i piaszczystych warunkach.

Dlatego też, jeśli mieszkasz w gorącym regionie i chcesz uprawiać coś bardzo mało wymagającego w utrzymaniu, tymianek jest najlepszym wyborem. Tymianek poprawia smak innych upraw, odstrasza szkodniki i przyciąga zapylacze i drapieżniki. Można założyć, że tymianek jest rośliną wielozadaniową, która przyniesie korzyści tym, którzy uprawiają wiele roślin.

Bardziej niż jako aromatyczne zioło o właściwościach antyseptycznych, sam tymianek cieszy oko. Możesz je hodować w szklarni, a ludzie będą je kupować na obramowania i chodniki, aby poprawić wygląd tych obszarów. To nisko rosnące zioło jest aromatyczne i piękne, ma maleńkie kwiaty, które wiosną są chętnie lubiane przez pszczoły i ludzi.

Rodzaje tymianku

Udana uprawa tymianku wymaga wiedzy na temat rodzajów i odmian tymianku, które będą dla Ciebie odpowiednie. Charakteryzują się one wyraźnymi cechami i obejmują: złocisty cytrynowy, pełzający, wełnisty, kminkowy, Golden King, Annie Hall, Cilician, Silver Posie i Bertram Anderson jako popularne.

Złoty tymianek cytrynowy

Złoty tymianek cytrynowy, od samej nazwy, pachnie jak cytryna. Ma również miętowy smak, który dobrze komponuje się z daniami, które wymagają zarówno cytrusowego, jak i orzeźwiającego kopa. Złocisty tymianek cytrynowy można odróżnić po wielobarwnych, złocistych liściach.

Płonący tymianek

Tymianek jest rośliną nisko rosnącą, ale najmniejszą wysokością jest tymianek płożący się. Osiąga tylko do 3 cali wysokości, co czyni go świetnym jako roślina okrywowa, aby utrzymać chwasty na dystans. Pięknie jest również patrzeć na różnokolorowe kwiaty, od białych, różowych, purpurowych i lawendowych.

Tyanek wełnisty

Innym niskim i bardzo płaskim typem tymianku jest tymianek włochaty. Nazywa się go wełnistym, ponieważ jest miękki w dotyku, podobnie jak dywany wełniane. Ponieważ nie ma profilu smakowo-zapachowego, tymianek ten jest zamiast tego używany jako roślina ozdobna do pęknięć tarasowych.

Kminkowy tymianek

Nazwany na cześć aromatycznej przyprawy, kminek, tymianek kminkowy oferuje ten sam zapach zioła. Rośnie z jasnymi kwiatami i jest używany zarówno ozdobnie, jak i jako przyprawa w różnych potrawach.

Odmiany tymianku

Złoty Król

Odmiana tymianku Golden King to tymianek złoty cytrynowy o różowych kwiatach.

Annie Hall

Annie Hall to ulubiona odmiana tymianku ze względu na zielone liście i jasnoróżowe kwiaty.

Cylicyjski tymianek

Tymianek cylicyjski to odmiana o żywych zielonych liściach i różowych kwiatach.

Srebrny zestaw

Silver Posie to łatwy w pielęgnacji tymianek o matowych liściach i jasnoróżowych kwiatach.

Bertram Anderson

Podobnie jak Golden King, tymianek Bertram Anderson ma złote liście i różowe kwiaty.

Jak uprawiać tymianek?

Tymianek jest mrozoodporną rośliną, ale nadal musisz nauczyć się czynników, które pozwolą go pomyślnie uprawiać. Gleba, odstępy, temperatura, pielęgnacja i zbiory to istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby zagwarantować efektywną uprawę. Następnie można zastosować tę wiedzę do uprawy tymianku w tunelu foliowym, aby ułatwić uprawę obok roślin towarzyszących tymianku.

Gleba

Tymianek dobrze rośnie na nawożonej i przepuszczalnej glebie. Upewnij się, że ma pH między 6,0 a 8,0. Pamiętaj, że tymianek toleruje suszę, więc gleba musi dobrze przesiąkać.

Jednocześnie, jeśli sadzisz sadzonki tymianku, temperatura podłoża powinna wynosić 70°F.

Odstępy

Tymianek rośnie nisko, ale to zioło nadal potrzebuje miejsca, ponieważ rośnie dobrze i łatwo. Odstępy między każdą rośliną mogą wynosić od 12 do 24 cali. Jeśli chcesz użyć tymianku jako osłony, możesz użyć 6-calowych odstępów dla nowych roślin.

Temperatura

W porównaniu z innymi ziołami tymianek dobrze rozwija się w upalną i słoneczną pogodę. Dlatego jej uprawa w regionie o ciepłym, suchym i słonecznym klimacie jest optymalna dla udanych zbiorów. W szczególności dążą do uprawy tymianku w temperaturze od 68 do 86°F.

Temperatury te występują zwykle od wiosny do wczesnego lata. Jeśli jednak uprawiasz tymianek w pomieszczeniu, wybierz słoneczne miejsce. Pomoże to ziołowi osiągnąć lepszy smak, ponieważ ciepło wpłynie na olejki eteryczne na liściach.

Konserwacja

Jednym z powodów, dla których wiele osób interesuje się uprawą tymianku, jest jego niska konserwacja. W rzeczywistości nie musisz wiele robić przy podlewaniu i karmieniu. A po zebraniu wystarczy usunąć tylko te obszary, które zginęły.

Jest to również jeden z powodów, dla których musisz upewnić się, że posadziłeś tymianek w swobodnie przepuszczalnej glebie. Nie jest wybredna jeśli chodzi o wymagania odżywcze i może się rozwijać nawet przy minimalnych składnikach odżywczych w glebie. Musisz jednak również wziąć pod uwagę potrzeby roślin towarzyszących, które wybrałeś z tymiankiem.

Jeśli tymianek uprawiasz w celach estetycznych, możesz zmienić jego kształt po kwitnieniu. Możesz go również przyciąć, aby uzyskać większe zbiory liści przez jesień. W przeciwnym razie tymianek może stać się zdrewniały i twardy.

Zbiór

Kiedy należy zbierać tymianek? Możesz zebrać do ⅓ liści tuż przed rozpoczęciem kwitnienia tymianku. Zapewnienie regularnych zbiorów zapewni ci ciągłe plony, a liczba sesji zbiorów będzie zależeć tylko od stanu twojego regionu.

Na przykład, możesz zbierać raz w roku, kiedy połowa kwiatów zakwitnie latem. Z drugiej strony możesz mieć do 3 sesji zbiorów od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Ogólnie rzecz biorąc, potrzeba osobistego doświadczenia, aby wiedzieć, ile sesji żniwnych możesz mieć ze swoimi uprawami.

Warto zauważyć, że doświadczeni rolnicy zalecają rozpoczęcie zbiorów od drugiego roku rośliny zamiast pierwszego. Jednak badania wykazały, że wpływ mają również warunki pogodowe przed zbiorami. Dlatego możesz zbierać tymianek również w pierwszym roku lub 160 dni po zasianiu nasion.

Najważniejsze jest to, że im więcej zbierasz i przycinasz tymianku, tym bardziej kwitnie. Pamiętaj, aby pozostawić zdrewniałe porcje lub 5 cali rośliny, aby pobudzić wzrost. Stworzy to również schludniejszy wygląd ziół.

Jak uprawiać tymianek w szklarni?

Tymianek to zioło, które nie powoduje frustracji, jeśli chodzi o jego uprawę. W szklarni kroki są tak proste, jak sadzenie, pielęgnacja i zbiór. Ale po co brać pod uwagę tunel foliowy do uprawy łatwej uprawy?

Zastosowanie tunelu poliamidowego pozwoli rolnikom z ograniczeniami rolniczymi na równie efektywne zbieranie tymianku i roślin towarzyszących. Tymianek jest mrozoodporną rośliną, ale badania wykazały pogorszenie jakości, jeśli po zbiorach pozostawi się je do wyschnięcia na zewnątrz. Możesz tego uniknąć, uprawiając je w apolytunnelland, zapoznaj się z Krostrade.com o efektywnym rolnictwie politunelowym.

Sadzenie

Możesz zdecydować się na uprawę tymianku w glebie szklarni. W takich warunkach będziesz potrzebować tylko niewielkiej ilości nawozu lub materii organicznej w glebie. Pełne kiełkowanie zajmie nasionom do 28 dni, a idealna temperatura powinna wynosić 70°F.

Nasiona mogą rosnąć w płytkich rzędach bez przykrycia. Następnie możesz je przeszczepić, gdy osiągną wysokość 3 cali. W zależności od tego, jak duży jest twój tunel foliowy, możesz sadzić rośliny tymianku w odległości 9 cali lub 18 cali.

Konserwacja

Kolejnym powodem, dla którego tymianek doskonale rośnie w tunelu foliowym, jest to, że zapewnia ochronę przed ostrymi wiatrami i deszczami. W rzeczywistości tymianek może dobrze rosnąć w ogrodach żwirowych lub pojemnikach wypełnionych grysem z przepuszczalną glebą. Jeśli chodzi o pielęgnację, tymianek dobrze znosi suszę i wymaga co roku nawozu w proporcji 10-10-10.

Zbiór

Możesz rozpocząć zbiory w pierwszym roku przed kwitnieniem, aby uzyskać lepszy smak. Pokrój rośliny tymianku 2 cale nad ziemią i unikaj cięcia łodyg u ich podstawy. Inną dobrą wskazówką, że zbiory są dobre, jest to, że drewno iglaste jest jeszcze zielone.

Po zebraniu roślin wysusz je w ciepłym cieniu na arkuszach gazety. Rośliny zdrewniałe mogą potrwać do 4 lat. Gdy to nastąpi, możesz posadzić nowe nasiona tymianku.

Jak używać tymianku?

Gotowanie

Do gotowania przydaje się zarówno świeży, jak i suszony tymianek. Możesz również przechowywać to zioło w oleju lub occie jako aromatyczne i bardziej skoncentrowane dodatki do różnych potraw. Tymianek dobrze komponuje się z masłem, majonezem, kapustą, fasolą, zielonymi warzywami, ziemniakami, mięsem, rybami i jajkami.

Jeśli używasz świeżego tymianku, możesz dodać go z łodygą lub tylko z liśćmi. Niektóre przepisy wymagają nienaruszonego tymianku, a liście sprawdzają się również jako dodatek. Liście są malutkie, co oznacza, że ​​nie trzeba ich siekać.

Suszony tymianek jest doskonałym substytutem świeżego tymianku ze względu na jego trwałość. Ale jeśli używasz go jako zamiennika, pamiętaj, że jego smak jest mocniejszy. Suszone zioła najlepiej dodać na początku przepisu, aby uzyskać dużo bardziej wkomponowaną harmonię smaków.

Zastosowania i korzyści lecznicze

Tymianek ma również szerokie zastosowanie lecznicze. Związek znajdujący się w tymianku, tymol, wykazał swój potencjał w leczeniu zaburzeń układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Możesz go również używać jako przeciwutleniacza, przeciwzapalnego, przeciwskurczowego i przeciwdrobnoustrojowego.

Niektóre zastosowania lecznicze tymianku obejmują lakier dentystyczny, bakteriobójczy płyn do płukania jamy ustnej oraz kojący skórę i skórę głowy. Tymianek działa na zapalenie oskrzeli, ból gardła, biegunkę, wzdęcia, działa moczopędnie, pobudza apetyt, a także działa przeciwpasożytniczo. Roślinę można nakładać bezpośrednio na skórę, ale popularnymi środkami leczniczymi są również olejek i ekstrakt z tymianku.

Wniosek

Tymianek to zioło uwielbiane przez wiele upraw, ponieważ poprawia ich smak, odstrasza pasożyty i przyciąga drapieżniki żywiące się szkodnikami. Kruszec sałatkowy, kapusta, ziemniaki, pomidory, bakłażany, szalotka, truskawki, jagody i róże to doskonałe rośliny towarzyszące tymianku. Tymianek jest również pociągający dla pszczół miodnych, które pomagają w zapylaniu, a sposób, w jaki rośnie to zioło, może powstrzymać chwasty.

Uprawa tymianku jest bezstresowa, ponieważ jest mrozoodporną rośliną. Dobrze rozwija się w czasie suszy, ma minimalne wymagania glebowe w zakresie nawożenia. Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym zasoby rolne są ograniczone, nadal możesz zbierać to wielofunkcyjne zioło bez żadnych problemów z tunelem foliowym.

Ogólnie rzecz biorąc, tymianek jest nie tylko użytecznym wzmacniaczem smaku w różnych potrawach. Zapewnia również naturalne korzyści pestycydowe dla innych upraw, poprawia wygląd obszaru i działa jako lek ziołowy na różne schorzenia. Skorzystaj z uprawy roślin towarzyszących z tymiankiem i czerp wiele korzyści bez większego wysiłku.