Najlepszy przewodnik dotyczący rozmnażania astry

Jeśli interesuje Cię, jak rozmnażać się astry, masz do wyboru trzy opcje. W przeciwieństwie do innych roślin o ograniczonych metodach rozmnażania, astry mogą rosnąć z nasion, sadzonek lub podziałów. Daje to przewagę, ponieważ możesz wybrać dogodną dla siebie technikę.

Chociaż astry tolerują trudne warunki, może okazać się korzystne rozmnażanie ich w szklarni. Rozpoczęcie roślin w szklarni sprawi, że ogrodnicy poczują się swobodnie, ponieważ ich młode i delikatne rośliny będą bezpieczne przed nieprzewidywalnym klimatem. Więc niezależnie od wybranej metody ukorzeniania astry, dobrze jest wziąć pod uwagę tunel foliowy, aby zapobiec potencjalnym problemom, gdy się pojawią.

Jak skutecznie rozmnażać astry

Opcja nr 1. Nasiona

W przeciwieństwie do innych bylin możesz hodować astry z nasion. Możesz je zbierać z istniejących roślin, ale możesz także pozwolić swoim roślinom aster samosiać. W ogrodzie te nasiona są bardzo podobne do kłosów mniszka lekarskiego, które pomogą w sukcesie rozrodczym.

Według University of Florida kiełkowanie nasion astrów zajmuje od 20 do 30 dni. Jednak rozpoczęcie ich w pomieszczeniu, takim jak szklarnia, może przeciąć je na pół i wykiełkować już po 15 dniach. Niezależnie od tego, konieczne jest podkreślenie, że te okresy będą możliwe tylko wtedy, gdy prawidłowo posadzisz nasiona asteru.

Chcesz użyć sterylnej i wilgotnej mieszanki doniczkowej w doniczkach do sadzonek i zasiać dwa nasiona w doniczce na głębokości ⅛ cala. Po posadzeniu mgiełkę, aby pomóc w założeniu i przykryj doniczkę plastikiem, aby pominąć same doniczki. Pamiętaj, że nadal musisz regularnie sprawdzać wilgotność i zamgławiać medium, jeśli to konieczne.

Możesz zdjąć plastikową osłonę, gdy nasiona wykiełkują, a następnie przenieść doniczki w miejsce, w którym przez cały dzień świeci słońce. W miarę wzrostu ścień astry nożyczkami i przesadzaj te najbardziej energiczne po przejściu mrozu. Możesz jednak nadal rozwijać astry w pomieszczeniach, jeśli warunki na zewnątrz są zbyt trudne.

Opcja nr 2. Sadzonki

O ile wykorzystanie nasion do rozmnażania astry jest proste i jednoznaczne, o tyle stosowanie sadzonek lub podziałów daje znaczną przewagę. Możesz chcieć stworzyć dokładną kopię gatunku, co będzie możliwe tylko przy użyciu tych dwóch metod. Kiedy używasz nasion, nie ma gwarancji, że uzyskana roślina będzie wyglądać tak samo jak roślina rodzicielska z powodu zapylenia krzyżowego lub jeśli sama roślina jest hybrydą.

Z drugiej strony użycie sadzonek lub podziałów to niezawodny sposób na stworzenie klonów rośliny rodzicielskiej, którą lubisz. Jak więc rozmnaża się astry z sadzonek? W zależności od odmiany można je ukorzenić z sadzonek drzew iglastych.

Idealny czas na to jest wiosną, a sam proces nie różni się zbytnio od tego, jak rozmnażasz inne kwitnące byliny z sadzonek. Oznacza to, że weźmiesz 5-calowy odcinek łodygi ze zdrowej rośliny rodzicielskiej. Przygotuj to cięcie, usuwając wszystkie dolne liście, aż wszystkie pozostałe będą od 3 do 4 górnych liści.

Ogrodnicy zwykle używają piasku lub perlitu jako podłoża i zachęcają do ukorzeniania się, przykrywając doniczkę przezroczystą plastikową torbą. Ta technika pomaga w zatrzymywaniu wilgoci, a jedyne praktyki zarządzania, które pozostały do ​​wykonania, to utrzymywanie średniej wilgotności, zapewnianie światła i ewentualne szczypanie, gdy sadzonki ukorzeniają się.

Opcja nr 3. Podział

Innym sposobem tworzenia klonów astrów jest rozmnażanie ich z podziału. Jest to doskonałe, jeśli masz dużo dojrzałych astry, które możesz podzielić, ponieważ rosną wystarczająco duże co trzy lata. Kiedy jest najlepszy czas na dzielenie astry?

Astry często dzieli się wczesną wiosną, kiedy zauważysz, że kwiaty więdną. Najprostszym sposobem na podzielenie rośliny jest cięcie prosto w środku, aby uzyskać dwie połówki. Ostrożnie pracuj łopatą, aby podnieść każdy kawałek i usunąć całą luźną ziemię z korzeni.

Przed sadzeniem usuń cały martwy materiał roślinny, aby pozostawić nowe pędy i korzenie z odrobiną ziemi. Możesz również wyjąć całą roślinę, jeśli uważasz, że jest to wygodniejsza metoda dzielenia astry. Teraz, jak można podzielić aster?

Idealnie jest zacząć w pomieszczeniu, w stale wilgotnym podłożu doniczkowym. Ale jeśli chcesz przesadzić bezpośrednio w ogrodzie, najpierw sprawdź, czy minęło niebezpieczeństwo mrozu. W ogrodzie podziały mogą mieć między sobą 18 cali przestrzeni, w otworach nieco większych niż ich korzenie.

Wniosek

Chcesz mieć astry lub zwiększyć ich liczbę w swoim ogrodzie? Możesz nauczyć się rozmnażać astry poprzez nasiona, sadzonki lub podziały. Wybierając metodę, być może różnica w używaniu nasion polega na tym, że powstałe astry nie będą wyglądać tak samo jak ich rośliny rodzicielskie.

Z drugiej strony użycie sadzonek i podziałów zagwarantuje kopie pożądanych astry. Idealny czas na rozmnażanie asteru to wiosna, można też pozwolić roślinom na samosiew. Co więcej, możesz wziąć 5-calowe sadzonki lub podzielić roślinę na dwie sekcje korzeniowe, aby przesadzić je innymi metodami.

Niezależnie od wybranej metody, być może podobnym trendem jest utrzymywanie wilgotności podłoża, a nawet przykrywanie młodych roślin plastikiem. Możesz użyć apolitunel do rozpoczęcia astry, a następnie przeszczepić je na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.