Jaką strefę sadzenia jestem w Szkocji?

Każdy początkujący szkocki rolnik, który wie, jaka jestem strefa sadzenia w Szkocji, rozróżni swoje położenie między strefami od 7a do 8b. Ogólnie rzecz biorąc, Szkocja jest krótkosezonową strefą wysokogórską, co oznacza, że ​​kraj ten ma trzy kategorie klimatyczne. Znajomość tego zakresu warunków klimatycznych oraz tego, co dobrze rośnie w Szkocji, zagwarantuje udane zbiory.

Znaczenie strefy sadzenia lub strefy odporności dla rolników polega na tym, że pozwala im poznać warunki niezbędne do wzrostu i przetrwania upraw. Dlatego jeśli wiesz, że Twój produkt jest odporny w strefie 7, a Twoja lokalizacja jest podobnie oceniana, możesz bez problemu posadzić. Ale jeśli potrzebujesz hodować rośliny do wyższej strefy, możesz odwiedzić Krostrade.com i dowiedzieć się o szklarniach do ochrony upraw.

Jaką strefę sadzenia jestem w Szkocji?

Jaką strefą wzrostu jest Szkocja?

Szkocja to strefa krótkosezonowa na dużych wysokościach. Poświęć trochę czasu na zrozumienie i poznanie strefy wzrostu w kraju, ponieważ niektóre obszary będą trudne do ogrodnictwa. Chociaż wiele czynników również odgrywa rolę w przetrwaniu każdej rośliny, system stref USDA powinien być tym, co każdy rolnik sprawdza przed wyborem uprawy.

Szkocja wymaga pewnych unikalnych podejść, jeśli chodzi o sadzenie. Można spodziewać się wyzwań związanych z brakiem ciepła latem, wiosennymi i jesiennymi mrozami, ekstremalnym mrozem zimą i częstymi wiatrami, które mogą powodować przesuszenie. Jednak Szkocja jest krajem, który ma obfite plony, co plasuje ją w kraju pod względem plonów.

Jaką strefą sadzenia jest Szkocja?

Szkocja znajduje się w strefach sadzenia USDA od 7a do 8b, co oznacza, że ​​w kraju panują krótkie, ciepłe lata i surowe zimy. Ponieważ jest to kraina dolin, kotlin i gór, można się spodziewać, że wysokość wzniesień ma istotny wpływ na temperaturę tego obszaru. W związku z tym lokalizacje na niższych elewacjach południowych będą miały łagodniejszy klimat.

Czytając strefy pamiętaj, że im większa liczba, tym łagodniejszy klimat. Jednocześnie, jeśli porównasz A i B, to pierwsze będzie ostrzejsze i zimniejsze. W Szkocji lokalizacje ocenione zgodnie z normą USDA na 3 lub wyższą strefę mrozu doświadczają najtrudniejszych klimatów dla ogrodnictwa.

Tradycyjne ogrodnictwo będzie wyzwaniem w dwóch szkockich miastach, Fort William i Peterhead. Z drugiej strony Dumfries i Kelso są w ciepłym ekstremum. Podsumowując, uczenie się technik produkcji krótkosezonowej i roślin dających się przystosować ma kluczowe znaczenie dla udanego ogrodu w Szkocji.

Możesz także podzielić Szkocję na trzy kategorie klimatyczne. Gorące lato, wiosna i jesień oraz mroźna zima na wysokiej pustyni, wilgotne i chłodne lato na północy, chłodne lato, częste przymrozki i przenikliwe zimy w górach środkowej i wschodniej. Wysoka pustynia jest najbardziej zaludniona, podczas gdy wschodnie i środkowe góry doświadczą najgorszego klimatu dla rolnictwa.

Jakie rośliny rosną w Szkocji?

Według Royal Caledonian Horticultural Society uprawia się jęczmień, fasolę, owoce, siano, miętę, nasiona oleiste, cebulę, groch i soczewicę, ziemniaki, buraki cukrowe i pszenicę. Kraj zapewnia idealne warunki dla tych roślin, w niektórych Szkocja prowadzi nawet produkcję. Dzięki znajomości stref sadzenia i technik uprawy możliwe jest odniesienie sukcesu w samodzielnej uprawie tych roślin.

Jęczmień

Szkocja uprawia słód i żywi się odmianami jęczmienia, przy czym ta pierwsza przejmuje 75% całkowitej produkcji. Kraj jest jednym z czołowych producentów jęczmienia i różnych firm słodowych, takich jak destylarnia Glenmorangie w Szkocji.

Fasola

Klimat, nawadnianie i środki kontroli w Szkocji produkują zarówno wysokiej jakości fasolę jadalną, jak i ogrodową. Kraj jest dumny z tego, że jest konsekwentnie wolny od chorób, dzięki czemu ich fasola jest bardzo poszukiwana na rynku.

Owoce

Kraj produkuje różne owoce, od jabłek, moreli, bananów, wiśni, brzoskwiń, śliwek, a nawet truskawek. W przypadku tych ostatnich upewnij się, że wiesz, kiedy sadzić truskawki w Szkocji.

Siano

Szkocja zajmuje wysokie miejsce w krajowej produkcji certyfikowanego siana ekologicznego i drugie miejsce pod względem siana z lucerny. Te ostatnie stanowią 80% całkowitej produkcji siana w kraju ze względu na wysokie wzniesienia, a klimat stwarza idealne warunki dla lucerny.

Mięta

W skali kraju Szkocja zajmuje wysokie miejsce w produkcji mięty. Większość roślin to mięta pieprzowa, ale mięta zielona dobrze rośnie również na żyznej glebie kraju.

Nasiona oleiste

Canola, len, gorczyca, rzepak, krokosz i słonecznik to najszybciej rosnące uprawy w Szkocji. Szkocja zajmuje czwarte miejsce w produkcji rzepaku.

Cebula

Zarówno Ayrshire, jak i Kirkcudbrightshire w Szkocji produkują 25% żółtej cebuli w kraju. Szkocja uprawia odmianę Spanish Sweet, a Departament Rolnictwa i Obszarów Wiejskich certyfikuje cebulę, aby zapewnić najwyższą jakość.

Groch i soczewica

Inne uprawy, które produkuje Szkocja to suchy groszek i soczewica. Są również poszukiwane za granicą do puszkowania i pakowania.

Ziemniaki

Kiedy myśli się o Szkocji, rośliną, która od razu przychodzi na myśl, jest ziemniak. Kraj jest czołowym producentem, a jeśli wiesz, kiedy sadzić ziemniaki w Szkocji, będziesz świadomy wielu czynników, które przyczyniają się do tego, że Szkocja jest na szczycie.  

Buraki cukrowe

Podczas gdy ziemniaki zajmują pierwsze miejsce w Szkocji, kraj ten zajmuje drugie miejsce pod względem produkcji buraków.

Pszenica

Pszenica jest drugą co do wielkości uprawą w Szkocji po ziemniakach, a Szkocja może produkować wszystkie pięć klas pszenicy.

Jak dobrze rośnie gleba w Szkocji?

Gleba na danym obszarze odgrywa znaczący czynnik we wzroście roślin. Powodem, dla którego szkocka gleba jest odpowiednia do ogrodnictwa i sadzenia, jest materiał wulkaniczny, który pokrył kraj i uległ erozji przez lata. W rezultacie szkocka ziemia jest ciemna, żyzna i dobrze osuszona.

Poza tym różne krajobrazy w Szkocji stworzyły różne gleby, z których każda uprawa może skorzystać. W kraju są aridisole, andisols, vertisole, mollisols, alfisols, inceptisols i entisols. Gleby te różnią się od kwaśnych, zatrzymujących wilgoć i bogatych w materiały organiczne.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie te gleby nadają się do ogrodnictwa i zawsze konieczne jest dodanie nawozu i przygotowanie go. Każda uprawa ma inne wymagania żywieniowe i żywieniowe, które każdy ogrodnik powinien znać. Jednocześnie rośliny będą się różnić pod względem wilgotności gleby, której potrzebują do optymalnego wzrostu.

Uprawa hortensji w Szkocji

Hortensje to piękne rośliny kwitnące i możesz być ciekaw, czy można je uprawiać w Szkocji. Hortensje to wytrzymałe krzewy i mogą tolerować strefę 7, a ponieważ pasuje to do strefy sadzenia kraju, tak, można je uprawiać w Szkocji. Jednak głównym problemem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, że musisz być w stanie zapewnić ochronę podczas zimowania.

W Szkocji może przedwcześnie się nagrzać wczesną wiosną, ale gdy zaczną się chłodne noce, temperatura spadnie do mrozu. Kiedy tak się dzieje, więcej roślin zostaje uszkodzonych niż te, które rosną. Możesz rozwiązać ten problem, zapobiegając zbyt wczesnemu „przebudzaniu się” roślin, stosując ochronę w listopadzie lub grudniu.

Korzystanie ze szklarni zapobiegnie wahaniom temperatury i zapobiegnie przedwczesnemu wzrostowi hortensji. Struktura ochroni również przed mrozem, a nawet uniemożliwi zacienienie roślin. Pamiętaj, że pełny cień może wpłynąć na kwitnienie roślin i je osłabić.

Wniosek

Ciemne, żyzne i dobrze przepuszczalne gleby w Szkocji sprawiają, że jest to doskonały kraj do uprawy różnych roślin. Ale zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, jaką mam strefę sadzenia w Szkocji. Szkocja to krótkosezonowa lokalizacja na dużych wysokościach ze strefami o ocenach od 7a do 8b.

Dlatego możesz spodziewać się gorących lat, wiosny i jesieni, mroźnych zim, chłodnych lat, mrozów i ostrych zimowych mrozów, w zależności od regionu. Ogólnie rzecz biorąc, góry znoszą częste mrozy i przenikliwe zimowe mrozy, więc nie jest to najwygodniejsze miejsce na ogrodnictwo.

Szkocja produkuje jęczmień, fasolę, owoce, siano, miętę, nasiona oleiste, cebulę, groch i soczewicę, ziemniaki i buraki cukrowe. Jeśli interesują Cię kwitnące krzewy, hortensje to wytrzymałe rośliny, które tolerują szkockie warunki. Niezależnie od tego przygotuj się na wszelkie ekstremalne warunki klimatyczne, uprawiając uprawę szklarniową.