Jak zbierać nasiona Lantana. 2 kroki dla początkujących

Jeśli chcesz opanować, jak zbierać nasiona lantany, ucieszy cię to, że to tylko dwa kroki. Więcej niż wiedza o tym, jak sadzić nasiona lantany, przyda się również zrozumienie, jak je zbierać. W ten sposób możesz wykorzystać swoje dojrzałe kwiaty lantany do całorocznej produktywności.

W tym artykule omówimy również, jak skutecznie uprawiać tę roślinę. Pamiętaj, że chociaż lantana jest odporna na niektóre trudne warunki, dobrze byłoby wiedzieć, jak uniknąć wad w ich zdrowiu i rozwoju. Możesz również rozważyć rozpoczęcie w tunelu foliowym, aby zagwarantować kiełkowanie nasion lantany.

Jak zbierać nasiona Lantana. 2 kroki dla początkujących

Jak zbierać nasiona Lantana

Krok 1. Kolekcja

Pierwszym krokiem w zbieraniu nasion lantany jest zbieranie samych strąków. Podobnie jak w przypadku innych roślin, możesz oczekiwać, że rośliny lantana będą produkować nasiona przez cały sezon wegetacyjny. Ponieważ lantany kwitną od lata do jesieni, zawsze możesz sprawdzić swoje rośliny pod kątem blaknących kwiatów, aby później zebrać strąki.

Te strąki nasion zaczynają zielone od mniej niż cala długości. Chcesz je zebrać, gdy dojrzeją i zmienią kolor z fioletu na czerń z pomarszczoną skórą. Pozwól strąkom nasion dojrzeć w roślinie, a następnie ostrożnie je zbieraj, nosząc rękawiczki, jako środek ostrożności, ponieważ jagody lantany mogą być trujące.

Krok 2. Suszenie

Kolejnym krokiem po zebraniu nasion jest przechowywanie ich do sadzenia. Możesz umieścić strąki nasienne w papierowej torbie i w chłodnym i suchym miejscu, aby mogły wyschnąć. W ten sposób możesz szybko zebrać nasiona ze strąków do siewu.

Po pewnym czasie możesz potrząsnąć papierową torbą i nie musisz miażdżyć strąków, aby wydobyć nasiona. W przeciwnym razie nie potrzebujesz specjalnych narzędzi do otwierania jagód, ponieważ możesz je rozbić palcami. Powinieneś być gotowy do sadzenia następnej wiosny, używając zebranych nasion.

Jak wyhodować Lantanę z nasion

Krok 1. Kiełkowanie

Najlepszym sposobem na wyhodowanie lantany z nasion jest założenie rośliny w pomieszczeniu. W ten sposób możesz szybko wyhodować energiczne sadzonki, które są gotowe do przesadzenia. Nasiona lantany można rozpocząć w tunelu foliowym na trzy miesiące przed ostatnimi przymrozkami na wiosnę, aby uzyskać optymalną wydajność w sezonie wegetacyjnym.

Pamiętaj jednak, aby namoczyć nasiona lantany w ciepłej wodzie przez co najmniej jeden dzień, aby zapewnić kiełkowanie. W ten sposób ich kadłuby zmiękną i znacznie łatwiej wykiełkują. Możesz także wykorzystać ten czas na przygotowanie doniczek w szklarni.

Kompost startowy z wilgotnych nasion w dobrze osuszających doniczkach byłby idealny do kiełkowania nasion lantany. Wilgotne środowisko, ale dobry drenaż zapewni wystarczającą ilość wody, aby pobudzić rozwój, ale nadal nie jest mokra, aby uszkodzić nasiona. A ponieważ nie jest bardzo prawdopodobne, że wykiełkują wszystkie nasiona, zasiej trzy nasiona w doniczce, aby później mieć wystarczającą ilość sadzonek.

Krok 2. Konserwacja

Możesz posadzić nasiona na głębokość prawie cala przed nałożeniem na nie wilgotnego kompostu. Wybierz obszar w tunelu foliowym, który jest jasny, ale nie nasłoneczniony, aby pobudzić wzrost. Ponadto utrzymuj wilgotność gleby i utrzymuj temperaturę od 70 do 75°F, a możesz oczekiwać, że nasiona lantany wykiełkują w ciągu jednego do dwóch miesięcy.

Kiedy już masz sadzonki, możesz wybrać silniejsze i hodować je pod światłami. Poczekaj, aż młode rośliny lantany wyrosną dojrzałe liście, a następnie przesadź je do ogrodu, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Pamiętaj jednak, aby przed przesadzeniem na stałe je zaaklimatyzować w wilgotną i dobrze przepuszczalną glebę w pełnym słońcu.

Wspaniałą rzeczą w roślinach lantana jest to, że mogą one dobrze prosperować w trudnych warunkach, takich jak susza. Jednak nadal będą czerpać korzyści ze stałej wilgoci, więc rozważ zmianę gleby za pomocą ściółki. Co więcej, możesz je lekko nawozić, aby przyspieszyć kwitnienie, a następnie przyciąć łodygi, aby zachować ich rozmiar i kształt.

Czy możesz wyhodować Lantanę z sadzonek?

Czy istnieją inne sposoby uprawy lantany? Możesz również użyć sadzonek z dojrzałych roślin i ukorzenić je w szklarni. Wiosną wybierz czterocalowe sekcje zdrowych roślin rodzicielskich i usuń wszystkie dolne liście przed sadzeniem.

Zanurz koniec w ukorzeniającym się hormonie, a następnie umieść sadzonkę w doniczce z wilgotną mieszanką mchu torfowego i perlitu. Ustabilizuj cięcie na miejscu i przykryj doniczkę plastikową torbą, aby zapewnić wilgotne środowisko. Sadzonka powinna wyrosnąć korzenie po czterech tygodniach, wtedy też można zdjąć tę osłonę.

Umieść sadzonki w jasnym miejscu i zapewnij odpowiednie odstępy podlewania, aż będą gotowe do przesadzania na zewnątrz.

Wniosek

Czy wiesz, że rozmnażanie lantany z nasion jest stosunkowo łatwe? Jeśli wiesz, jak zbierać nasiona lantany, możesz nawet utrzymać produktywny ogród po zwiędnięciu kwiatów. Po prostu sprawdź, czy zielone strąki zmieniły kolor na fioletowo-czarny, a następnie umieść je w papierowej torbie do przechowywania.

Pozostaw strąki nasienne do wyschnięcia w chłodnym, suchym miejscu, a powinieneś być w stanie zebrać nasiona po prostu potrząsając torbą. Następnie moczyć nasiona w ciepłej wodzie na 24 godziny przed zasianiem w szklarni. Pamiętaj, że korzystne jest rozpoczęcie nasion lantany w tunelu foliowym przed przesadzeniem młodych roślin na zewnątrz po przejściu niebezpieczeństwa mrozu.