Jak przeszczepić liliowce w 3 prostych krokach

Jeśli chcesz być dobrze zorientowany w nauce przesadzania liliowców, ten artykuł upraszcza tę technikę w czterech prostych krokach. Możesz wykorzystać wiedzę przenosząc liliowce, które wyhodowałeś w doniczkach w tunelu foliowym na ogród. W ten sposób wyhodujesz zdrowe rośliny, które przetrwają przesadzanie na zewnątrz.

Pociesz się jednak faktem, że liliowce są roślinami bardzo przystosowującymi się, nawet w trudnych warunkach. Dlatego powinieneś mieć pewność, że przetrwają przeszczep bez żadnych problemów. Opanowanie i zapamiętywanie poniższych wskazówek powinno pomóc w przesadzaniu liliowców jako regularnej części utrzymania i rozmnażania.

Jak przeszczepić liliowce w 3 prostych krokach

Jak prawidłowo przesadzać liliowce

Krok 1. Przygotowanie strony

Przesadzanie liliowców jest łatwe, ale należy wcześniej przygotować nowe miejsce sadzenia. W ten sposób można od razu posadzić liliowce, a ich korzenie nie wyschną z oczekiwania. Rośliny te najlepiej będą się rozwijać w jasnym i nasłonecznionym miejscu, więc wybierz obszar, który to zapewni.

Musisz również uzupełnić glebę kompostem, aby poprawić jej zawartość składników odżywczych i jakość. Przed sadzeniem najlepiej byłoby przetestować glebę i sprawdzić jej poziom pH oraz poprawić jej drenaż i retencję wody.

Krok 2. Kopanie

Po przygotowaniu nowego miejsca sadzenia należy przyciąć liliowce, aby miały około 6 cali wysokości. Jest to kluczowe przed przesadzeniem, ponieważ roślinom łatwiej będzie utrzymać nawodnienie podczas przesadzania przy mniejszej ilości liści. Pamiętaj, że rośliny bardzo szybko tracą wilgoć podczas przesadzania, a lekarstwem jest przycinanie.

Następnie możesz kopać wokół obwodu rośliny, aby upewnić się, że nie uszkodzisz jej korzeni podczas podnoszenia. Wsunięcie łopaty pod bryłę korzeniową po poluzowaniu otoczenia rośliny powinno być łatwe.

Krok 3. Podział

Przesadzanie liliowców to nie tylko sposób na ich utrzymanie i odmłodzenie, aby wspomóc ich zdrowie i kwitnienie. To także okazja do rozmnażania się w podziale po okresie kwitnienia. Pozwala to na przesadzenie wiosną lub po kwitnieniu w celu uzyskania kwiatów w następnym roku.

Po wykopaniu bryły korzeniowej, chcesz ją delikatnie spłukać, aby usunąć pozostałą ziemię. Ułatwi to dzielenie, a po umyciu znajdziesz uszkodzone i chore korzenie. Chcesz wyciąć przebarwione i miękkie korzenie nożem, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się na zdrowe, białe i jędrne korzenie.

Po oględzinach i usunięciu korzeni można podzielić bryłę korzeniową na sekcje do sadzenia. Staraj się mieć co najmniej dwa zielone pędy na oddział, aby zapewnić zadomowienie. Możesz podzielić ręcznie, ale możesz też oddzielić korzenie nożem.

Krok 4. Sadzenie

Możesz sadzić liliowce na swojej stronie, ale upewnij się, że każdy otwór jest dwa razy większy od każdej bryły korzeniowej. Pozwoli to przewidzieć wzrost Twoich liliowców i zapobiegnie przepełnieniu przestrzeni. Następnie chcesz rozłożyć korzenie, a obszar, w którym styka się z nimi łodyga, znajduje się nieco poniżej powierzchni ziemi.

Ustabilizuj sadzonki glebą i dobrze je podlewaj. Gleba musi być bardzo wilgotna, aby zapobiec wstrząsowi po przeszczepie. Na koniec utrzymuj ten stan, aż pojawi się nowy wzrost.

Dbanie o liliowce

Niezależnie od tego, czy dopiero zacząłeś hodować liliowce w tunelu foliowym, przesadziłeś je na zewnątrz, nie jest tajemnicą, że ich sukces zależy od tego, jak się o nie troszczysz. Jak wspomniano wcześniej, liliowce będą się dobrze rozwijać w trudnych warunkach. Jednak najlepiej byłoby pamiętać o odpowiednich praktykach konserwacyjnych, aby uniknąć chorób i wad przez cały rok.

Podlewanie, karmienie i odcinanie

Na przykład liliowce będą tolerować suszę, gdy już się zadomowią, ale aby zachować ich zdrowie, należy utrzymywać wilgotność gleby. Oprócz karmienia wiosną można również nawozić w okresie kwitnienia, aby wzmocnić ich kwitnienie. Jeśli chodzi o inne praktyki pielęgnacyjne, możesz usunąć martwe części rośliny, aby pomóc liliowcem się odmłodzić.

Niektórzy ogrodnicy przycinają liliowce jesienią w ramach rocznego harmonogramu. Możesz też zostawić je w spokoju i pozwolić im wyschnąć, ale pamiętaj, aby usunąć martwe liście wczesną wiosną. Możesz również zauważyć, że działają lepiej, jeśli je zabijesz i usuniesz ich strąki nasienne.

Zarządzanie szkodnikami

Czy liliowce są podatne na szkodniki? Dobrą wiadomością jest to, że rośliny te rzadko są atakowane, ale mszyce i wciornastki mogą nadal występować. Są one stosunkowo łatwe do zwalczenia, zwłaszcza gdy stale monitoruje się liliowce. Chcesz natychmiast zająć się szkodnikami, aby utrzymać ich populację na niskim poziomie i zapobiec rozprzestrzenianiu się.

Ćwicz czystość i warunki sanitarne przez cały rok i spryskaj owady, gdy je zobaczysz.

Wniosek

Dzielenie liliowców to nie tylko technika rozmnażania. Opanowanie przesadzania liliowców pomoże również odmłodzić rośliny i uchronić je przed przeludnieniem. Możesz uprościć ten proces do czterech kroków, a liliowce powinny być przygotowane do kwitnienia w kolejnym roku.

Zacznij od przygotowania do nowej lokalizacji i w razie potrzeby zmień glebę. Ostrożnie wykop roślinę i podziel jej bryłę korzeniową, aby pozostały tylko zdrowe korzenie. Następnie możesz je sadzić tak jak inne rośliny, pamiętając o przestrzeni i wilgoci.