Jak używać zatyczek do nasion

Jak korzystać z zatyczek startowych nasion jest proste; wystarczy je namoczyć w wodzie, najlepiej około 24 godzin. Następnie umieść zatyczki startowe w tackach do uprawy, w których umieszczasz nasiona. Jednak różne rodzaje korków startowych do nasion mogą różnić się w użyciu. Zajmiemy się tym w dalszej części tego artykułu.

Rośliny rosną szybciej, gdy używa się zatyczek startowych, ponieważ jest to idealne rozwiązanie do kiełkowania. Zapewnia odpowiednią ilość tlenu i ma idealny stosunek wody do gleby, potrzebny roślinom do efektywnego wzrostu. Korki startowe do nasion są zwykle umieszczane na tackach, aby trzymać je w glebie.

Jak używać zatyczek do nasion

Jeśli wiesz, jak używać korków startowych do nasion, będzie to dla Ciebie korzystne, zwłaszcza jeśli rozwijasz swoją szklarnię. Cóż, jest tani i łatwy w użyciu. Zwykle wykonywane w pomieszczeniach, korki startowe nasion są najczęściej widywane w szklarniach, aby promować kiełkowanie przed umieszczeniem nasion na zewnątrz.

Rodzaje korków nasiennych

Zanim przedstawimy Ci kroki, jak używać korków startowych do nasion, chciałbyś poznać różne rodzaje korków kiełkujących, aby rozróżnić i wybrać to, co jest najlepsze dla Twojej szklarni.

Klasyczne korki startowe do nasion to zwykle tradycyjna gleba, torf, kokos itp. Jednak ten rodzaj gleby najlepiej nadaje się do uprawy na zewnątrz, ponieważ może wymagać napowietrzenia gleby. Nasiona wymagają odpowiedniej ilości wilgoci, napowietrzenia i będą w stanie zapobiegać chorobom roślin.

Korzystanie z rodzajów korków nasiennych jest idealne do ogrodnictwa w pomieszczeniach, ponieważ nie wymaga konserwacji. Oto lista wtyczek startowych nasion, których chcesz użyć:

1. Elastyczne wtyczki

Ten rodzaj korka nasiennego jest idealnym podłożem dla Twoich nasion, ponieważ zapewnia roślinie odpowiednią ilość wilgoci i gleby.

Elastyczne korki są schludne i czyste, w przeciwieństwie do tradycyjnego brudu, który jest luźny i brudny w obsłudze. Zawiera materiał organiczny, taki jak włókno kokosowe, połączone polimerami, wyobraź sobie go jak gumowaty klej.

Ze względu na swoją strukturę, te zatyczki w oprawie polimerowej są łatwe w obsłudze, co ułatwia ich przenoszenie. Nie będziesz musiał odrywać ani przecinać korków, ponieważ korki nasienne są już od siebie oddzielone.

Elastyczne korki pozwolą Ci zaoszczędzić czas na napełnianie tac korkami nasiennymi. Wreszcie wtyczki te przyspieszają kiełkowanie. Dzięki tym wszystkim zaletom, jakie mają te wtyczki do startu nasion, prawie zapomnisz o ich wadach.

Wadą używania tego rodzaju zatyczki nasiennej jest to, że trudniej jest ją ponownie wykorzystać. Gdy sadzonka dojrzeje, a jej system korzeniowy zacznie się rozszerzać, poliestrowe korki zostaną już uszkodzone, co sprawi, że nie będzie już można jej użyć ponownie.

Jeszcze jedno, zanim rozłożą się poliestrowe korki nasienne, mija około 3 do 4 lat. Dodatkowo może być dość drogi.

2. Wełna mineralna

Kolejna alternatywa wykonana z pewnego rodzaju skały gotowanej w wysokiej temperaturze, przekształconej we włókno za pomocą maszyny powszechnie znanej do izolacji.

Rockwool jest doskonałym narzędziem do rozpoczynania nasion i klonowania roślin. Nie ulega jednak biodegradacji, ponieważ na zawsze pozostaje na wysypiskach.

Jeśli zdecydujesz się na produkty przyjazne dla środowiska, nie używaj wełny mineralnej jako zatyczki do nasion.

3. Wtyczki Jiffy

Korki Jiffy składają się z gleby i kompostu. Ten rodzaj korka startowego do nasion jest idealny dla początkujących, ponieważ ma taką samą konsystencję jak tradycyjna gleba.

Jest jednak drogi, ponieważ trzeba go kupować na sztuki, i trudno go obsługiwać, ponieważ jest to luźny nośnik. Konieczność przeniesienia może zająć trochę czasu.

Na rynku dostępnych jest znacznie więcej rodzajów zatyczek startowych do nasion. Pamiętaj o jego zawartości, jeśli jest odpowiedni dla twoich roślin. Zalecamy wybór podłoża uprawowego, które jest przyjazne dla środowiska i zapewnia roślinom pożądaną dawkę tlenu do gleby i wody.

Wskazówki dotyczące używania zatyczek do nasion

Sposób użycia zatyczek startowych nasion różniłby się w zależności od jego rodzaju. Niektóre korki startowe nasion są najpierw moczone w wodzie lub substancji zawierającej składniki odżywcze przed umieszczeniem ich w tacy do uprawy. Jednak zatyczki nasienne, takie jak zatyczki elastyczne, w ogóle nie muszą być moczone.

Po umieszczeniu korków nasiennych w tacce, można włożyć ziarno do otworu nasiennego używane korki startowe. Inni ogrodnicy umieszczali swoje nasiona w mokrym ręczniku, aby wiedzieć, które z nich wykiełkują. Możesz również użyć tej techniki, aby upewnić się, że roślina będzie rosła.

Niemniej jednak użycie korków startowych do nasion będzie zależało od tego, jakiego rodzaju i jak producenci zalecają ich stosowanie. Dlatego przed użyciem zapoznaj się z instrukcją produktu.

Wniosek

Uprawa nasion byłaby idealna do rozpoczęcia apolitunelów, ponieważ masz kontrolę nad czynnikami wpływającymi na wzrost rośliny. Najlepszym rozwiązaniem jest ogrodnictwo w pomieszczeniach, ponieważ możesz kontrolować ilość gleby, wody i światła słonecznego podczas kiełkowania nasion.

W tym momencie pojawiają się korki startowe nasion. Korki startowe nasion zapewniają idealną ilość tlenu i gleby; niektóre typy zawierają składniki odżywcze, które poprawiają jakość wzrostu roślin.

Co więcej, używanie korków do startu nasion pomoże wyhodować więcej nasion, ponieważ zajmują one mniej miejsca. Możesz wybrać różne rodzaje tac do uprawy, które utrzymują na miejscu korki nasienne.

Teraz, gdy już wiesz, jakie korzyści mają dla Ciebie korki do startu nasion i jakie są ich wady, mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiedni typ dla swoich roślin. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu o tym, jak używać zatyczek startowych do nasion; mamy nadzieję, że dużo się nauczyłeś!