Jak używać miernika pH do gleby. 2 najlepsze metody

Istnieją dwie metody nauki używania miernika pH do gleby. Ale dlaczego musisz wiedzieć, jak badać pH gleby za pomocą miernika pH? Znaczenie tego procesu w ogrodzie wpływa na jakość roślin, które będziesz produkować.

Krótko mówiąc, uzyskanie odpowiedniego pH gleby poprzez pomiar kwasowości lub zasadowości pozwoli Ci poznać wszelkie niezbędne procedury do wykonania w ogrodzie. Poziom pH ma kluczowe znaczenie dla hydroponiki, ale pamiętaj, że gleba odgrywa znaczący czynnik w zdrowiu i wzroście roślin.

Jak używać miernika pH do gleby. 2 najlepsze metody

Kompleksowy przewodnik dotyczący używania miernika pH do gleby

Istnieją dwie metody używania miernika pH do gleby. Pierwszym z nich jest bezpośredni pomiar gruntu, a drugim przy użyciu roztworu glebowego. Pierwsza z nich jest prostsza, ale pomoże nauczyć się obu, jak korzystać z tego, co jest wygodniejsze w danej sytuacji.

Co więcej, nie wszystkie mierniki pH na rynku są takie same. Może być konieczne użycie innego miernika dla metody, ponieważ nie wszystkie mierniki mogą pracować na próbkach gleby o konsystencji pasty.

Metoda nr 1. Bezpośredni pomiar gleby

Pierwsza metoda polega na użyciu miernika pH do bezpośredniego pomiaru gleby. Wymaga to mniej pracy niż przygotowanie rozwiązania. Mimo to warto zauważyć, że Washington State University znalazł na rynku tylko jeden metr, który dobrze sprawdzi się bezpośrednio na glebie, jeśli użyjesz próbek stałych lub podobnych do pasty. Niemniej jednak obie metody wymagają pehametru z elektrodą.

Wykop

Do bezpośredniego pomiaru potrzebny jest miernik, łopata, rękawiczki oraz woda z kranu i woda destylowana. Zacznij od zebrania gleby na głębokość 8 cali lub więcej. Pamiętaj, że nie potrzebujesz żadnego kamienia ani kamienia. Najlepiej byłoby również odrzucić 2 cale wierzchniej warstwy gleby.

Zmierz

Łatwiej też będzie zwilżyć glebę wodą destylowaną, zwłaszcza gdy ziemia jest bardzo sucha. Po wykopaniu na zalecaną głębokość nie zapomnij najpierw wyczyścić elektrody wodą z kranu. Następnie można go wbić w glebę bez brutalnej siły, a odczyt powinien po pewnym czasie ustabilizować się.

Powtórz

Następnie możesz ponownie umyć elektrodę wodą z kranu i usunąć wszystkie pozostałości ręcznie, ponieważ szmatka może ją uszkodzić. Przy tej metodzie należy zawsze wyczyścić elektrodę w każdym miejscu. W końcu wiarygodny pomiar można uzyskać tylko poprzez przetestowanie wielu witryn i uzyskanie średniej z danych.

Metoda nr 2. Pomiar roztworu glebowego

Druga metoda polega na użyciu roztworu gruntowego zamiast bezpośredniego badania gruntu. Dlatego oprócz miernika, łopaty i rękawic będziesz potrzebować dodatkowych narzędzi. Musisz również przynieść wodę dejonizowaną, zlewkę i sito 2 mm oraz woreczki strunowe na próbki.

Zbiór próbek

Całkiem podobnie do metody nr 1, powinieneś również wyrzucić 2-calową wierzchnią warstwę gleby i kopać na głębokości 8 cali lub więcej. Pobierasz próbkę (tj. 1 na 1000m2 lub 1 próbkę na worek) z taką samą ilością dla wielu obszarów, a następnie mieszasz je. Powinieneś również usunąć inne zanieczyszczenia, takie jak patyki i kamienie, przed następnym krokiem.

Zrób roztwór gleby

Teraz, gdy masz już mieszankę, użyj sitka i przesiaj go, aby upewnić się, że nie pozostały żadne ciała obce. Następnie zastosuj proporcję 2:1 dla roztworu, w którym masz 50 ml wody dejonizowanej na każde 25 gram przesianej gleby. Mieszaj przez pół minuty i odczekaj 5 minut przed pomiarem.

Zmierz

Wymieszaj roztwór, a następnie włóż elektrodę w sposób podobny do bezpośredniego pomiaru gruntu. Podobnie jak w przypadku metody nr 1, dokładność metody nr 2 zależy od liczby lokalizacji lub w tym przypadku próbek pobranych do pomiaru.

Którą metodę wybrać?

Jak wspomniano wcześniej, używasz metody pomiaru, która Twoim zdaniem będzie dogodna w danej sytuacji. Oba prezentują pozytywy i negatywy, ale mają jedno podobieństwo, aby zapewnić wiarygodny pomiar. W przypadku bezpośredniego pomiaru gruntu przetestuj dowolną liczbę lokalizacji w swoim obszarze lub pobierz wiele próbek w okolicy do pomiaru roztworu glebowego.

Metoda numer jeden jest korzystna, jeśli chcesz uzyskać natychmiastowy wynik, ponieważ robisz to na ziemi. Jednak ciągłe testowanie naraża Cię na ryzyko uszkodzenia elektrody i może skutkować niedokładnymi odczytami. Z drugiej strony przygotowanie roztworu gleby pochłania więcej czasu, ale powoduje mniejsze nadużycia dla elektrod.

Wniosek

Przed sadzeniem ważne jest, aby przygotować miejsce i lokalizację, np. glebę. Ogrodnicy muszą nauczyć się, jak używać miernika pH do gleby, aby poprawić glebę i dostosować ją do wymagań roślin. Możesz użyć miernika bezpośrednio na ziemi lub przetestować mieszankę gleby.

Pierwsza metoda jest prosta, ale przy każdym teście należy uważać, aby nie uszkodzić elektrody. Z drugiej strony, druga metoda różni się tylko tym, że najpierw zmieszasz próbkę gleby i wodę dejonizowaną do testów. Każdy sposób powinien pomóc w bardziej efektywnej uprawie roślin, ale nie zapomnij przetestować jak największej liczby lokalizacji w Twojej okolicy lub zebrać jak najwięcej próbek, aby stworzyć rozwiązanie zapewniające dokładne wyniki.