Jak utrzymać kwitnące begonie?

W dzisiejszych czasach prawie każdy jest pochłonięty zielonymi projektami, w których ogrodnictwo szybko wspina się na liście wszystkich jako ulubione hobby, w tym jak utrzymać kwitnące begonie.

Niezależnie od tego, czy wybierają najlepszą glebę, czy rośliny, które najlepiej rosną, ogrodnicy zawsze chcą wiedzieć więcej. Internet jest oczywiście źródłem odpowiedzi na te pytania. Ale miłośnikom begonii, ta książka zawiera wskazówki, jak utrzymać swoje urocze dzieci w pełnym rozkwicie.

Jak utrzymać kwitnące begonie?

Podstawy begonii

Zazwyczaj wybierane jako rośliny doniczkowe, begonie mają niewielkie rozmiary i są znane z asymetrycznych, wzorzystych liści. Ich liście dodają również odrobinę koloru do zacienionych letnich łóżek, dzięki czemu idealnie nadają się do tworzenia różnorodności w ogrodach.

Begonie słyną z tego, że są zarówno roślinami estetycznymi, jak i łatwymi w pielęgnacji. Oznacza to, że nie musisz się wyczerpywać, aby uprawiać własną odmianę. Mogą być uprawiane w domu jako roślina doniczkowa lub w pełnym słońcu na zewnątrz, ponieważ nie są to naprawdę wybredne rośliny.

Begonie wewnętrzne

Wybierz swoją odmianę w zależności od cech rośliny, którą chcesz. Niektóre mają wysokie łodygi podobne do bambusa, takie jak laski. Inne mają łodygi przymocowane bezpośrednio do korony rośliny, jak liście rzodkiewki.

Dobra gleba

Wybierz neutralną lub lekko kwaśną glebę. Niezbędna jest również dobrze przepuszczalna mieszanka gleby, ponieważ jeśli begonia zostanie podlana, z łatwością opadnie liście.

Rozmiar doniczki

Unikaj używania zbyt dużych doniczek, ponieważ mogą one spowodować, że zużyjesz zbyt dużo ziemi. Te w końcu stałyby się rozmoczone i zatopiły korzenie roślin.

Nawóz

Dla odmiany indoor najlepiej sprawdza się aplikacja nawozu raz lub dwa razy w miesiącu. To zachęci do wzrostu liści i lepszego kwitnienia.

Wymagania dotyczące oświetlenia

Begonie domowe muszą siedzieć w miejscach, które mają kilka godzin jasnego, przefiltrowanego światła słonecznego. Jeśli używasz oświetlenia fluorescencyjnego, umieść je 6 do 12 cali nad rośliną i trzymaj je przez około połowę dnia. W takim przypadku może być konieczne częstsze podlewanie rośliny.

Wymagania dotyczące temperatury

Odmiana wewnętrzna musi mieć odpowiednią temperaturę nocną o niskiej temperaturze 55ºF. Rośliny te dobrze rozwijają się w cieplejszych i bardziej wilgotnych środowiskach (około 65 do 72 ºF).

Zapotrzebowanie na wilgoć

Begonie potrzebują regularnego harmonogramu podlewania. Najlepiej rosną na wilgotnej glebie, ale unikaj umieszczania roślin w wilgotnej lub podmokłej glebie, ponieważ doprowadzi to do gnicia korzeni. Co ważniejsze, pozwól im trochę wyschnąć przed podlewaniem i użyj wody o temperaturze pokojowej.

Pielęgnacja

Przycinaj roślinę regularnie lub gdy tylko pojawią się martwe kwiaty. Połamane pędy należy również usunąć, aby roślina mogła skierować swoją energię na utrzymanie reszty siebie w zdrowiu, a nie na ożywienie swoich chorych części.

Begonie zewnętrzne

Begonie o ciemnych liściach są idealne do ogrodów zewnętrznych. Te bulwiaste rośliny hybrydowe wymagają niewielkiej opieki i są uważane za byliny. Warto również wspomnieć, że bulwy te są odporne na większość szkodników, dzięki czemu zyskują tytuł outdoorowy.

Właściwe miejsce

Wszystkie odmiany tej rośliny na zewnątrz muszą znajdować się w półcieniu lub na obszarach z nasłonecznionymi punktami.

Właściwa gleba

W przypadku odmian uprawianych na wolnym powietrzu, dobrym pomysłem jest wymieszanie materii organicznej wraz ze zużytymi fusami kawowymi, mchem torfowym i dokładnie zgniłym kompostem.

Zapotrzebowanie na wodę

Nigdy nie moczyć liści ani kwiatów. Zamiast tego podlewaj podstawę rośliny, aż otaczająca gleba będzie równomiernie wilgotna. Wilgoć na roślinach sprzyja chorobom takim jak mączniak prawdziwy.

Potrzeby nawozowe

Wybierz zrównoważony nawóz z 10 procentami każdego z makroskładników: azotu, fosforu i potasu. Dołącz jedną ze śladowymi ilościami mikroelementów, takich jak magnez, wapń, molibden i miedź.

Powody sadzenia begonii i innych roślin w szklarni

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad sadzeniem begonii w szklarni? Jest kilka powodów, dla których powinieneś spróbować sadzić swoje rośliny, kwiaty i inne rośliny w mini szklarni, takie jak:

Więcej roślin do uprawy

Dzięki mini szklarni będziesz mógł z powodzeniem uprawiać rośliny, które nie pochodzą z Twojego regionu. Większość szklarni jest zwykle zbudowana tak, aby zatrzymywać ciepło i wilgoć, dzięki czemu rośliny mogą rosnąć zdrowo i silnie.

Rozwijaj swoje rośliny dłużej

Podstawową zaletą ogrodnictwa tunelowego jest to, że zapewnia dłuższy okres wegetacyjny. Jak wspomniano, duża część ciepła słonecznego jest uwięziona w obudowie. Nawet jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach, będziesz mógł przedłużyć swój sezon wegetacyjny dzięki szklarni.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Ulewny deszcz, silne wiatry, silne wiatry i burze z piorunami mogą z łatwością zniszczyć nawet najbardziej zadbane ogrody. Trzymanie roślin w apolitunelu chroni je przed nieobliczalnymi warunkami pogodowymi.

Zapobiegaj zjadaniu roślin przez szkodniki

Szkodniki i zwierzęta, takie jak krety, wiewiórki, jelenie, mszyce, robaki kapuściane i inne owady i szkodniki, chciałyby chrupać twoje produkty. Uprawiając rośliny w apolitunelandzie, dodając pułapki i ekrany, będziesz w stanie trzymać te stworzenia z dala.

Końcowe przemyślenia na temat tego, jak utrzymać kwitnące begonie

Przy wszystkich istniejących odmianach begonii rośliny te stały się ulubionymi roślinami wielu ogrodników. Niezależnie od tego, czy są włókniste, bulwiaste, trzcinowe czy kłączowe, doskonale nadają się do napełniania pojemników, koszy, a nawet krajobrazów.

Te kwitnące rośliny zostały docenione za oszałamiający wygląd i to, jak wspaniale wyglądają posadzone samodzielnie lub z innymi roślinami. Tak więc wiedza o tym, jak utrzymać kwitnienie begonii, jest idealnym wyborem dla ambitnych ogrodników i miłośników roślin skoncentrowanych na wartościach.