Jak zbierać nasiona petunii w 3 prostych krokach

Jeśli interesuje Cię, jak zbierać nasiona petunii, ucieszy Cię, że to tylko trzy kroki. Chociaż istnieją dwie najlepsze metody rozmnażania petunii, zawsze warto wiedzieć, jak zbierać nasiona, jeśli jest to preferowana metoda ukorzeniania. Nadal możesz zdobyć swoje nasiona z centrów, ale samo zbieranie z istniejących roślin i tak jest stosunkowo łatwe.

Co więcej, zawsze możesz zbierać, kiedy pozwalają ci na to petunie, i zachować je do późniejszego wykorzystania. Będziesz mieć darmowe kwiaty ze swojego ogrodu, które będą rozkoszą zarówno dla wzroku, jak i zapachu. Mają również długi okres kwitnienia, więc dlaczego nie wykorzystać istniejących roślin i stworzyć piękniejsze petunie do ogrodu.

Jak zbierać nasiona petunii w 3 prostych krokach

Jak zbierać nasiona petunii dla początkujących

Krok 1. Przygotowanie roślin

Niezależnie od techniki rozmnażania, rośliny rodzicielskie można hodować w szklarni. Zagwarantują one zdrowe źródła nasion, sadzonek i podziałów, ponieważ znajdują się w optymalnym środowisku. Pamiętaj, że będziesz produktywny w zbieraniu nasion tylko wtedy, gdy same petunie są zdrowe i wytwarzają odpowiednie do tego kwiaty.

Co więcej, wybierz odmianę petunii odpowiednią dla Twojego regionu. W ten sposób nie napotkasz wielu potencjalnych wad i będziesz mógł regularnie zbierać nasiona ze swoich roślin. Kiedy masz się zbierać pod koniec sezonu wegetacyjnego, przestań zagłuszać petunie, aby roślina skoncentrowała się na wytwarzaniu strąków nasiennych.

Krok 2. Zbieranie nasion

Jeśli chodzi o samą kolekcję, możesz rozpocząć ją, gdy sezon wegetacyjny dobiega końca, ponieważ w tym momencie będą gotowe do produkcji nasion. Jak wspomniano wcześniej, zatrzymanie martwych petunii pomoże w produkcji strąków nasiennych. Gdy kwiaty petunii znikną i obumrą, możesz monitorować rozwój strąków nasiennych.

Pamiętaj, że nie musisz usuwać martwych kwiatów. Strąki nasienne znajdują się u ich podstawy i przed zebraniem należy je wysuszyć. Sprawdź kielich lub część podobną do cebulki u podstawy, a jej pęcznienie i brązowienie z poprzedniego stanu zielonego jest oznaką rozwoju nasion.

Musisz pamiętać o trudnej części podczas oczekiwania na strąki nasion, ponieważ nie chcesz, aby pojawiły się zbyt szybko, ale także nie za późno. Kiedy strąk zacznie pękać, odetnij go, ponieważ w tym momencie nasiona są wystarczająco dojrzałe. Nie chcesz również, aby się rozlały, uszkodziły lub rozwinęły pleśń.

Krok 3. Przechowywanie nasion

Podczas zbierania strąków nie potrzebujesz wilgotnych ani miękkich, ponieważ i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną uszkodzone przez pleśń. Gdy masz już wszystkie suche strąki, rozłóż je w papierowym ręczniku. Upewnij się, że mają odpowiednią przestrzeń do cyrkulacji powietrza i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, takim jak tunel foliowy, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Muszą dobrze wysychać przez tydzień, więc wybierz środowisko, w którym nie wystąpią zmienne warunki. Po tygodniu ściśnij lub rozbij strąk nad miską. Jeśli nasiona są wysuszone w środku, a strąk wydaje grzechoczący dźwięk podczas potrząsania, mogą być suche, więc rozbicie strąka byłoby łatwiejsze.

Po usunięciu nasion:

 • Usuń wszystkie zanieczyszczenia i łuski z miski
 • Wlej nasiona do papierowej koperty do przechowywania i użyj później
 • Zamknij i oznacz kopertę przed umieszczeniem jej w innej plastikowej torbie i przeniesieniem w chłodne, ciemne i suche miejsce do sadzenia w następnym sezonie
 • Upewnij się, że pakiety nasion nie będą narażone na działanie mrozu lub wilgoci. Niektórzy ogrodnicy używają również mleka w proszku jako środka osuszającego, aby dobrze utrzymać nasiona. W konserwacji pomoże łyżeczka mleka w proszku w owiniętym ręcznikiem papierowym w torebce z nasionami.

  Jak kiełkować nasiona petunii

  Zgodnie z zaleceniami University of Nebraska-Lincoln, idealnie jest rozpocząć nasiona petunii w pomieszczeniach. Tunel foliowy stworzy idealne środowisko do kiełkowania nasion bez ryzyka surowego klimatu. Nasiona petunii można wysiewać w wilgotnej mieszance początkowej bez ich przykrywania.

  Utrzymuj średnią wilgotność i przykryj pojemnik plastikową torbą. Możesz również monitorować i utrzymywać glebę w temperaturze od 70 do 80°F, aby jeszcze bardziej zachęcać do kiełkowania. Nasiona petunii powinny wykiełkować w ciągu czterech dni bez przerwy, o ile zapobiegniesz ich zawilgoceniu.

  Wniosek

  Być może jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w ogrodzie jest używanie go jako źródła nowych roślin. Więc jeśli masz już rośliny petunii, nauka zbierania nasion petunii jest darmowym sposobem na przygotowanie większej liczby petunii do sadzenia. Sam proces jest nawet prosty, w którym przygotujesz zdrowe źródła nasion, aby upewnić się, że mogą produkować nasiona.

  Przestań zamierać w przygotowaniu do produkcji nasion i sprawdź więdnięcie i więdnięcie kwiatów. U podstawy znajduje się struktura przypominająca cebulę, która zmieni kolor na brązowy, a strąki można zebrać, gdy będą pękać. Rozłóż je w ręczniku papierowym i przechowuj przez tydzień w suchym miejscu, z dala od światła słonecznego.

  Po wstępnym wyschnięciu powinieneś być gotowy do ściśnięcia i złamania strąków i możesz je ponownie przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.