Jak usunąć trawy ozdobne Najlepszy przewodnik

Możesz szybko zrozumieć, jak usunąć trawy ozdobne w dwóch krokach. Najpierw zidentyfikuj rodzaj trawy, którą masz, a następnie zdecyduj, czy chcesz ją wykopać, czy użyć herbicydu. Chociaż ogrodnicy często sadzą trawy ozdobne ze względów estetycznych, mają tendencję do rozwijania się i rozprzestrzeniania tak szybko, że trzeba będzie niektóre z nich usunąć.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz zatrudniać innych do tej pracy. Zrozumienie i zaplanowanie tych traw pomoże ci również w przyszłości. Na przykład następnym razem możesz wybrać trawy tworzące kępy, ponieważ nie są one tak inwazyjne jak trawy tworzące kłącza.

Jak usunąć trawy ozdobne Najlepszy przewodnik

Jak łatwo usunąć trawy ozdobne

Krok 1. Zidentyfikuj trawę

Przed samym usunięciem musisz znać rodzaj trawy ozdobnej, którą posiadasz. Dzięki temu uzyskasz informacje na temat ich nawyku wzrostu, aby stworzyć lepszy plan usuwania. Na przykład gatunki inwazyjne mogą wymagać specjalnej troski przy usuwaniu i wymagają konsultacji z rozszerzeniem na twoim obszarze przed ich wytępieniem.

Tworzenie grudek a kłącze

Jak wspomniano wcześniej, trawy można podzielić na typy tworzące kępy i kłącza. Lepiej jest tworzyć grudki, ponieważ nie mają inwazyjnego nawyku. Zamiast tego rosną zgrabnie w kępach, jak sama nazwa wskazuje.

Z drugiej strony trawy kłączowe nie tworzą kęp, ale rozprzestrzeniają się poprzez podziemne łodygi. Nadal istnieje kilka popularnych traw ozdobnych tworzących kłącza, ale konieczne jest staranne planowanie ich lokalizacji, aby nie przejęły innych roślin.

Ciepły sezon a chłodny sezon

Innym sposobem klasyfikacji traw jest ich sezon wegetacyjny. Ciepłe trawy ozdobne rosną wiosną i latem, a zimą przechodzą w stan spoczynku. Wręcz przeciwnie, trawy o chłodnej porze roku będą dobrze rozwijać się jesienią lub zimą.

Wiedza o tym, kiedy trawy zaczną nowy wzrost, zakwitną lub przejdą w stan uśpienia, byłaby przydatna w ich usuwaniu. Dodatkowo pomaga to również w planowaniu następnego sadzenia traw. W szklarni możesz wykorzystać konstrukcję na swoją korzyść i dostosować warunki do uprawy traw.

Opcja nr 1. Kopanie 

Teraz, gdy już zidentyfikowałeś rodzaj i nawyki swojej trawy, masz dwie możliwości ich usunięcia. Pierwszym z nich jest wykopywanie trawy ozdobnej, a większość ogrodników preferuje tę metodę, ponieważ nie wymaga stosowania środków chemicznych. Musisz tylko zrozumieć, jak działa system korzeniowy tych roślin.

W przeciwieństwie do innych roślin, wykopywanie traw ozdobnych jest lepsze, jeśli robisz to w grupach lub zaczynasz w małych lokalizacjach. Skomplikowane i głębokie systemy korzeniowe traw ozdobnych mogą powodować błędy ze strony ogrodników, ponieważ można pozostawić część korzeni, które później wyrosną. Wykopywanie traw na raz zapewni, że wytępiłeś system korzeniowy.

Proces wykopywania traw jest prosty. Użyj do tego łopaty, upewniając się, że nie opuszczasz żadnej części systemu korzeniowego. Dla Twojej wygody i czystszego ustawienia, umieść wszystkie usunięte trawy na taczce i nie zapomnij sprawdzić swoich przepisów pod kątem prawidłowej utylizacji.

Łatwiej będzie ci też je wykopać, jeśli przytniesz trawy do 2 cali nad ziemią i podzielisz je na przegrody za pomocą ostrej łopaty. Co więcej, zawsze warto podlewać korzenie i glebę, aby ułatwić kopanie.

Wykopywanie środka traw ozdobnych

W celu konserwacji może się okazać, że środek twoich traw zacznie się przerzedzać i umierać. Niekoniecznie trzeba wykopywać całą kępę, ale trzeba usunąć środek i podzielić kępę na sekcje. Pamiętaj, że trawy ciepłe i chłodne będą się różnić w tym czasie utrzymania, więc podziel te pierwsze późną zimą, a drugie wczesną jesienią.

Zacznij od podlewania gleby na dzień przed podzieleniem traw ozdobnych i przygotuj nowe miejsce lub pojemnik na kępy, które otrzymasz. Następnie odetnij trawę w odległości 8 cali od poziomu gruntu i odetnij korzenie ostrą łopatą. Przydatną wskazówką jest wycięcie koła bardziej rozległego niż kępa, ponieważ ułatwia to podniesienie kępy, a pozostałe korzenie można przeciąć nożem.

Opcja nr 2. Herbicydy

Jeśli wykopywanie okaże się nieskuteczne i zbyt uciążliwe, możesz rozważyć użycie herbicydów do usuwania traw ozdobnych. Jednak, podobnie jak w przypadku wszelkich chemikaliów, należy zachować ostrożność przy stosowaniu herbicydów, jeśli trawy znajdują się blisko innych roślin. Jeśli chcesz, możesz również użyć herbicydów przedwschodowych, aby zapobiec wzrostowi traw, zamiast bezpośrednio używać sprayów z glifosatem.

Jak stosować herbicydy do traw ozdobnych?

Jaki rodzaj herbicydu powinieneś użyć? Zarówno płynne, jak i granulowane herbicydy będą przydatne i bezpieczne, o ile przeczytasz instrukcje i założysz odpowiedni sprzęt ochronny. Pamiętaj, aby uważać na wietrzne i ciepłe dni, a jeśli jesteś w domu, używaj produktów bezpiecznych dla szklarni.

Ścinaj trawy, aby miały tylko około czterech cali wysokości, aby uzyskać prostsze zastosowania. Sprawdź swój oprysk, ponieważ grube kropelki są lepsze, aby zapobiec uszkodzeniu innych pobliskich roślin i pamiętaj, że rozcieńczenie może być konieczne w przypadku niektórych produktów. Na koniec upewnij się, że dzień po aplikacji będzie chłodny, aby uniknąć parowania herbicydów.

Wniosek

Jeśli uprawiasz trawy ozdobne, najlepiej jest znać techniki pielęgnacji. Co więcej, nauka usuwania traw ozdobnych sprawi, że będą wyglądać schludnie i nie będą przeszkadzać pobliskim roślinom. Zacznij od określenia rodzaju i nawyku swojej trawy, a następnie oceń, czy musisz wykopać trawę, czy użyć herbicydu.