Jak propagować werbenę dla początkujących

Nauka rozmnażania werbeny pozwala ogrodnikom wybierać spośród nasion lub sadzonek do rozmnażania werbeny. Łatwo powiedzieć, że ta bylina to obowiązkowy element każdego ogrodu, ponieważ jej piękne i liczne skupiska kwiatów cieszą latem lub jesienią. Wiedza o tym, jak ukorzenić werbenę z nasion lub sadzonek, da ci przewagę wśród innych hodowców.

Aby dodatkowo zapewnić sobie przewagę, rozważ użycie tunelu polifoliowego do wysiewu nasion lub uprawy rośliny rodzicielskiej do rozmnażania. Kontrolowane i idealne środowisko zapewni przetrwanie Twoich nasion i przeszczepów. Dodatkowo, rozpoczęcie werbeny w pomieszczeniach powinno zapewnić im wigor do przesadzania na zewnątrz.

Jak propagować werbenę dla początkujących

2 sposoby prawidłowego propagowania werbeny

Ukorzenienie werbeny z nasion

Zbiór nasion

Ci, którzy mają istniejące rośliny werbeny, mogą otrzymać swoje nasiona; w przeciwnym razie wybierz zaufane źródło. Proces jest podobny do zbierania nasion kalibrachoa, ponieważ zbierasz strąki nasion martwych kwiatów. Niech kwiaty w twoich roślinach werbeny wyschną i zwiędną na łodydze, a później zobaczysz brązowe i małe strąki nasienne.

Czas jest bardzo ważny przy zbieraniu nasion, ponieważ strąki mogą pęknąć, gdy wkrótce nie uda się zebrać nasion. Kiedy widzisz, że twoje kwiaty więdną, czas zebrać strąki. Wręcz przeciwnie, strąki są zielone, jeśli nie są jeszcze dojrzałe, co wskazuje, że nasiona w środku nie są jeszcze dojrzałe.

Po zebraniu susz dalej strąki, umieszczając je w ciemnym miejscu, które przyjmuje powietrze. Po tygodniu powinny być na tyle suche, aby delikatne pocieranie strąków je uwolniło. Następnie możesz używać tych małych i jasnobrązowych nasion do wiosny do kiełkowania.

Sadzenie i kiełkowanie

Najlepszy czas na rozmnażanie werbeny przez nasiona to wczesna wiosna lub nawet jesień. Możesz użyć doniczek lub posypać małe nasiona ziemią bez ich przykrywania. Podobnie jak w przypadku innych nasion, ziemia musi być wilgotna, aby nasiona mogły kiełkować.

W przypadku siewu w pomieszczeniach należy stosować dzielone mieszkania z dobrze drenującą i wilgotną mieszanką doniczkową. W przeciwieństwie do pierwszej wskazówki, niektórzy ogrodnicy przysięgają używać czarnego plastiku do przykrywania mieszkań, ponieważ ciemność może pomóc w kiełkowaniu. Później rośliny po wykiełkowaniu przerzedzać.

Temperatury w tunelu foliowym można regulować w zakresie od 64,4 do 69,8°F, ponieważ umożliwiają one kiełkowanie w ciągu kilku tygodni. Korzystanie z apolitunelu daje przewagę, ponieważ warunki zewnętrzne mogą narażać nasiona na bardzo wysokie temperatury. Jeśli mieszkasz w zimnym regionie, nie masz innego wyjścia, jak siać na sześć tygodni przed ostatnim przymrozkiem w pomieszczeniu.

Wysiew nasion w pomieszczeniu na 12 tygodni przed przesadzeniem ich na zewnątrz powinien rozwiązać twoje ograniczenia, jeśli pogoda na zewnątrz jest zbyt zimna lub mokra. Ponadto nie wszystkie nasiona będą takie same, więc może być konieczne przeprowadzenie zimnej stratyfikacji, aby pomóc im kiełkować. Ale co, jeśli chcesz siać na dworze?

Siewanie nasion werbeny na zewnątrz

Proces wysiewu nasion werbeny na zewnątrz jest podobny do tego, co robisz w szklarni. Trzeba jeszcze poczekać, aż minie mróz i użyć żyznego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Możesz również przykryć nasiona czarnym plastikiem, aż wykiełkują, a następnie przerzedzić rośliny, gdy wyrosną prawdziwe liście.

Ogólnie rzecz biorąc, korzystniej jest wysiewać nasiona w pomieszczeniu, zahartować je, a następnie przesadzić, gdy gleba i temperatura nadają się do uprawy na zewnątrz. Werbena będzie dobrze się rozwijać w pełnym słońcu lub w półcieniu, a w zależności od lokalizacji można ją traktować jako jednoroczną lub wieloletnią.

Ukorzenienie werbeny z sadzonek

Z drugiej strony rozmnażanie werbeny z sadzonek jest prostsze. Sadzonki należy przyjmować późną wiosną lub latem rano, kiedy pędy są jędrne. Według ogrodników sadzonki letnie są trudniejsze do przetrwania, ale sadzonki wiosenne szybciej się ukorzeniają.

Powinno wystarczyć 3-calowe cięcie poniżej stawu liściowego, ale pamiętaj, aby wybrać nie kwitnące pędy boczne. Usuń dolne liście tak, jak przy rozmnażaniu przez sadzonki z innymi roślinami. Następnie możesz zanurzyć goły koniec w ukorzeniającym się hormonie, aby wspomóc jego rozwój.

Wilgotna, ziarnista i dobrze przepuszczalna gleba powinna być idealna dla sadzonek, a następnie możesz zamknąć doniczkę w przezroczystej torbie, aby utrzymać wilgoć. Tunel foliowy może chronić sadzonki przed ostrym upałem, ale pamiętaj, aby nadal umieszczać je w ciepłym miejscu. Korzenie powinny zacząć rosnąć w ciągu sześciu tygodni, a kiedy to nastąpi, możesz oddzielić rośliny.

Wniosek

Rozmnażanie różnych roślin to jedna z tych umiejętności ogrodniczych, w które powinieneś się wyposażyć. Jeśli interesują Cię kwitnące byliny i rośliny jednoroczne, możesz szybko nauczyć się rozmnażania werbeny. Roślina ta szybko się ukorzenia przy użyciu nasion lub sadzonek, a obie metody są stosunkowo proste, o ile pamiętasz o wymaganiach werbeny.

Wysianie nasion w tunelu foliowym zagwarantuje kiełkowanie, ponieważ unikasz niebezpieczeństw ekstremalnych temperatur. To samo dotyczy rozpoczynania sadzonek w pomieszczeniach, ponieważ rośliny mogą być wystarczająco silne, aby można je było później przesadzić. Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj, że nie wyszedłeś jeszcze z lasu po odpowiednim zebraniu nasion i sadzonek.

Czas, począwszy od zbierania nasion i sadzonek, sadzenia lub siewu, a także przesadzania, jest kluczowy, więc odpowiednio oznacz swój kalendarz.