Jak uprawiać truskawki pionowo w tubach

Jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać truskawki pionowo w tubach, uprość ten proces w trzech krokach. Planowanie, wsparcie i konserwacja pozwolą Ci zacząć. Pionowe ogrodnictwo ma wiele zalet, w tym lepsze wykorzystanie przestrzeni, łatwą konserwację, lepszą jakość wody i efektywność energetyczną.

Do ogrodnictwa wertykalnego najlepiej sprawdzają się winorośle, a na truskawkach można wyhodować nawet 1500 truskawek w 25 tubach. Mając to na uwadze, możesz mieć kwitnący ogród truskawkowy na małej przestrzeni. Pionowe ogrodnictwo zmniejszy również problemy z owocami i wygodniej będzie wykonywać takie praktyki, jak zbieranie, podlewanie i opryskiwanie.

Jak uprawiać truskawki pionowo w tubach

Jeśli masz już tunel foliowy z warzywami, możesz rozważyć połączenie ogrodnictwa wertykalnego z ogrodnictwem tradycyjnym. Pamiętaj tylko, że środowisko zapewnia optymalne warunki i wymagania każdej rośliny, co nie powinno stanowić problemu z tunelem foliowym.

Jak uprawiać truskawki pionowo w probówkach w 3 krokach

Rury z tkaniny a rury z PVC

Zanim nauczysz się trzech kroków, musisz znać dwa rodzaje rurek, których możesz użyć do pionowego ogrodnictwa truskawek. Jeśli masz ograniczony budżet, rozsądnym wyborem będą tuby z tkaniny. Są nie tylko tańsze niż rurki z PVC, ale także skutecznie podlewać przez ich boki.

Wadą jest to, że mają małą pojemność i nie utrzymają kształtu z biegiem czasu. Dlatego musisz dodać więcej ziemi doniczkowej i nawozu. Z drugiej strony rury PVC będą wymagały mniej gleby, ponieważ dobrze zachowują swój kształt.

Rury PCV będą również w stanie pomieścić więcej roślin truskawek kosztem wyższych kosztów początkowych. Potraktuj to jednak jako inwestycję w długowieczność, pojemność i konserwację.

Planowanie

Odstęp dla rur PVC

Podobnie jak w tradycyjnym ogrodnictwie, planowanie jest kluczowe przy pionowej uprawie truskawek w tubach. Na przykład, jeśli chcesz wyprodukować 100 truskawek, użyj rury PVC o wysokości 5 cali i średnicy 6 cali. W ten sposób możesz rozstawić 1,5-calowe otwory na 2,5 cala w pionie i 4 cale w rzędach, aby zapewnić roślinom wygodę.

Rozstaw rur z tkaniny

A jeśli chcesz użyć tub z tkaniny? Zacznij od wycięcia 2-calowej szczeliny w tkaninie, aby zmieścić każdy otwór. Przydziel 8 cali między otworami w rzędzie i 4 cale w pionie. W porównaniu z rurkami z PVC, możesz wyhodować tylko 75 sadzonek truskawek w rurze z tkaniny o wysokości 5 cali, ale pamiętaj, że powinna ona mieć średnicę 12 cali.

Wsparcie

Możesz założyć, że wybór rur z PVC oznacza, że ​​nie będziesz musiał wspierać pionowego ogrodnictwa truskawek. Jednak zarówno rury z tkaniny, jak i PVC powinny mieć konstrukcję nośną nad głową. Różnica polega na tym, że przed przymocowaniem do ramy należy najpierw wzmocnić rury tkaniny drutem ogrodzeniowym.

Zaletą pionowego ogrodnictwa wewnątrz tunelu foliowego jest to, że będziesz mieć większą pewność co do stabilności swoich rur. Dla porównania, uprawa na zewnątrz jest również możliwa, ale bądź przygotowany i o krok przed potencjalnymi problemami środowiskowymi. Wiatry mogą wpływać na stabilność dętek, więc musisz mieć pewność co do wsparcia jakich używasz dla dętek.

Konserwacja

Podlewanie

Gleba, której można użyć do rurek w pionowym ogrodnictwie truskawkowym, to mieszanka doniczkowa. A ze względu na ogólny projekt można oczekiwać, że podłoże wyschnie szybciej niż ogrodnictwo na ziemi. Możesz szybko zaradzić potencjalnej suszy i problemom związanym z podlewaniem, używając mikrozraszacza nad każdą rurką.

Niektórzy ogrodnicy używają automatycznego wyłącznika czasowego, aby zapewnić, że truskawki zaspokoją zapotrzebowanie na wodę bez ręcznej interwencji. Piękno posiadania mikrozraszacza nad rurkami polega na tym, że woda będzie przez nie ściekać szybko i wygodnie. Jak nawozisz truskawki w rurkach pionowych?

Nawożenie

W zależności od wymagań można stosować różne rodzaje nawozów. Różnica w ich stosowaniu polega na częstotliwości, ponieważ nawozy dolistne, czasowe i płynne mają dodatkowe instrukcje użytkowania. Stosowanie rurek z PVC daje przewagę podczas karmienia, ponieważ rurki z tkaniny mają mniejszą ilość brudu, jak wspomniano wcześniej.

Opieka

Tunel foliowy ułatwia przechowywanie truskawek zimą. Dobrze je podlewaj i sprawdzaj warunki w pomieszczeniu. Na zewnątrz można użyć ściereczki do przykrywania rzędów, aby chronić truskawki i zatrzymać ciepło i wilgoć.

Jeśli twoje rośliny obumrą, bez względu na powód, możesz użyć rozłogów, które wyprodukowały jako zamienniki i rosnąć zimą do sadzenia na wiosnę. Wreszcie zbiór będzie łatwy ze względu na orientację pionową; nawet seniorzy mogą to zrobić, ponieważ nie wymaga zginania. Ogólnie rzecz biorąc, po kwitnieniu potrzeba sześciu tygodni, aby zebrać jagody i w zależności od odmiany można je często zbierać.

A co z innymi wymaganiami konserwacyjnymi truskawek? Inne praktyki konserwacyjne, takie jak czyszczenie i usuwanie chwastów, nie stanowią problemu, gdy uprawiasz truskawki pionowo w tubach. Łatwo zapobiegasz rozwojowi grzybów i chwastów, ponieważ owoce nie mają ziemi.

Wniosek

Ogrodnictwo wertykalne ma wiele zalet, zwłaszcza tych, którzy chcą zaoszczędzić miejsce i ograniczyć konserwację. Czy wiesz, że możesz nauczyć się uprawiać truskawki pionowo w tubach, upraszczając to w zakresie planowania, wsparcia i konserwacji? Winorośl jak truskawki będzie wydajna w ogrodnictwie pionowym w tubach.

Możesz użyć rur z PVC lub tkaniny i szybko wyhodować od 75 do 100 truskawek. Zaplanuj odstępy, zapewnij odpowiednie podparcie dla obu typów rurek i odpowiednio użyj mikrozraszacza i nawozów.