Wszystko, co musisz wiedzieć o różnicy temperatur w tunelu foliowym

Porozmawiajmy o różnicy temperatur w tunelu foliowym; tutaj jest na pewno odpowiedź na wszystkie twoje zmartwienia. Temperatura wewnątrz i na zewnątrz szklarni jest różna. Na różnicę temperatur wpływa wiele czynników, np. klimat.

Szklarnie wydłużają okres wegetacji roślin. Osiąga to poprzez naśladowanie optymalnej temperatury dla roślin przez cały rok. Niektóre uprawy, na przykład pomidory, preferują cieplejsze temperatury. Możesz kontrolować temperaturę swojego tunelu foliowego, aby to dopasować.

Wszystko

Wyjaśnimy wszystko na temat różnicy temperatur w tunelu foliowym; jak to działa.

Idealna temperatura

Chcesz wiedzieć wszystko o różnicy temperatur w tunelu foliowym? Cóż, generalnie idealna temperatura dla wnętrza twojego tunelu foliowego to 27 – 29°C, wyższa i spalisz swoje rośliny. Oczywiście nadal zależy to od potrzeb Twoich roślin.

Na przykład melony preferują cieplejsze temperatury. Tymczasem rzodkiewki preferują niższe temperatury. Wiesz, że utrzymałeś odpowiednią temperaturę w oparciu o wygląd swojej rośliny.

Na ich wzrost ma wpływ temperatura. Jeśli widzisz brązową i posiniaczoną skórę, oznacza to, że zawiodłeś. Uszkodzone rośliny mają krótsze sezony wegetacyjne i zmniejszoną produkcję roślinną.

Utrzymuj idealne warunki, a będziesz miał zdrowe rośliny przez cały rok.

Jak to działa

Jeśli chcesz zrozumieć różnicę temperatur w tunelu foliowym, musisz wiedzieć, jak to działa. Szklarnie zatrzymują ciepło i podnoszą temperaturę wewnątrz. Nasłonecznienie, klimat i wentylacja bezpośrednio wpływają na temperaturę wnętrza.

Weź pod uwagę różnicę temperatur w porze nocnej i dziennej. Słońce ogrzewa twoje rośliny. Ale noc jest zimna bez naturalnego źródła ciepła. Do ogrzania szklarni możesz użyć sztucznych źródeł ciepła.

Pod tym względem materiał, z którego wykonany jest tunel foliowy, również wpływa na temperaturę. Plastik w porównaniu do szkła czy poliwęglanu nie zatrzymuje tak dużo ciepła.

Lato

W upalne dni trzeba regulować temperaturę, aby było chłodno. W takim przypadku wnętrze będzie bardziej pożądane niż i tak już gorące na zewnątrz. Twoje rośliny nie będą czuły się zbyt dobrze.

Potrzebujesz cienia, wentylacji i kilku wentylatorów. Monitoruj temperaturę, instalując termometr.

Wentylacja

Wentylacja zapewnia lepszy przepływ powietrza. Może to być dach lub boczne wywietrzniki, a nawet drzwi tunelu foliowego. Wentylacja uwalnia gorące powietrze gromadzące się w środku. Z kolei umożliwia przepływ świeżego powietrza przez rośliny. Oczywiście dostępne są również automatyczne odpowietrzniki.

Fani

Fani są również świetnymi towarzyszami, którzy pomogą Ci w tym zadaniu. Dodaj siatki na drzwiach, aby trzymać z dala szkodniki, takie jak kot sąsiada. Upewnij się, że sieć może przepuszczać owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle.

Cieniowanie

Cieniowanie to kolejna obrona w twoim arsenale. Kiedy upał pali się zbyt gorąco, ocieniaj rośliny. Farba cieniująca to szybki i ekonomiczny sposób na osłabienie promieni słonecznych. Możesz malować więcej warstw jak przez całe lato, a następnie usuwać, gdy robi się chłodniej. Jednak nie nadają się do wszystkich szklarni.

Żaluzje

Rolety to miecz obosieczny. Mogą skutecznie chronić rośliny, ale mogą też blokować otwory wentylacyjne. Możesz znaleźć sposoby na obejście tego lub kupić automatyczne rolety wewnętrzne. Nie martw się; rolety mogą być zdejmowane. Możesz je usunąć, gdy upał minie.

Tłumienie

Jednak Twoją tajną bronią w chłodzeniu roślin jest tłumienie. Zrób to, zwilżając ścieżki i ustawiając się w szklarni. Im więcej wody wyparuje, tym więcej wilgoci w powietrzu. W ten sposób pomaga zażegnać upał.

Często zwilżaj tunel foliowy, zwłaszcza gdy jest za gorąco. Ale jeśli nie możesz, przynajmniej raz rano i wieczorem powinno wystarczyć.

Zima

W zimie Twoim głównym celem jest utrzymanie ciepła. Izolatory i śnieg będą twoimi szczęśliwymi pomocnikami.

Zimno skraca godziny dzienne. W ten sposób pozostawiając około 5-6 godzin światła słonecznego. Ale właściwa izolacja może utrzymać wyższą temperaturę niż powietrze na zewnątrz.

Dopóki temperatura utrzymuje się stale powyżej 0°C, nie musisz używać sztucznego grzejnika pokojowego.

Jak na ironię, śnieg pokrywający tunel foliowy może działać jak izolator. Podobnie jak igloo, śnieg ma kieszenie powietrzne, które zapobiegają utracie ciepła.

Owijka bąbelkowa

Innym izolatorem, którego możesz użyć, jest folia bąbelkowa. Folia bąbelkowa przepuszcza światło słoneczne, a jednocześnie zatrzymuje ciepłe powietrze w swoich bąbelkach powietrza. Uwięzione powietrze rozprasza się w nocy.

Ściereczka do mrozu

Tkanina Frost przepuszcza wodę, jednocześnie zatrzymując ciepło. Gleba pochłania ciepło w ciągu dnia i oddaje je w nocy. Tkanina mrozowa zapobiega ucieczce ciepła, jednocześnie chroniąc rośliny przed zimnem.

System wentylacji

W tej chwili utrzymuj niski poziom wilgotności. Wentylacja i wentylatory utrzymują stałą temperaturę powietrza i zapobiegają niepożądanej wilgoci.

Może się wydawać, że to nie ma sensu, ale ma. Jeśli nie wypuszczasz od czasu do czasu gorącego powietrza, podniesie się ono, a zimne powietrze zbierze się poniżej miejsca, w którym znajdują się twoje rośliny. Chłodniejsze powietrze przenosi mniej wilgoci, a tym samym obniża poziom wilgotności.

Dlatego dostosuj swój system wentylacyjny do wentylacji przynajmniej raz dziennie lub dłużej. Dzięki temu Twoje rośliny będą świeże i ciepłe. Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz użyć sztucznych źródeł ciepła, takich jak elektryczne grzejniki pokojowe i lampy grzewcze.

Wniosek

Na temperaturę twojego tunelu foliowego ma wpływ wiele czynników. Przykładem może być klimat i nasłonecznienie. Ale masz też wiele metod kontrolowania tego.

W lecie oszczędzi Ci cień, wytłumienie i wentylacja. Zimą izolacja i wentylacja są Twoimi szczęśliwymi pomocnikami. W grę wchodzi również materiał twojego tunelu foliowego. Chodzi o konsekwentne monitorowanie temperatury i ciężką pracę.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zrozumiałeś wszystko na temat różnicy temperatur w tunelu foliowym.