Jak uprawiać łyszczec. Szybki przewodnik w 3 krokach

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak hodować łyszczec, z przyjemnością dowiesz się, że to tylko trzy kroki. łyszczec lub oddech dziecka to bez wątpienia jedne z najlepszych roślin kwitnących, ponieważ potrafią ożywić każdą przestrzeń i wytwarzać doskonałe kwiaty cięte. Warto jednak zauważyć, że kwiaty gipsówki są bardziej wrażliwe w porównaniu z innymi gatunkami.

Kwiaty oddechu dziecka łatwo ulegną uszkodzeniu w stresujących warunkach spowodowanych nieprzewidywalnym i ekstremalnym klimatem. Dlatego możesz rozważyć uprawę gipsówki w tunelu foliowym, aby zapewnić swoim roślinom zdrowie i przyciągające wzrok kwiaty. Co więcej, bardziej prawdopodobne jest, że rośliny rozwiną się, gdy zaczniesz je w szklarni.

Jak uprawiać łyszczec. Szybki przewodnik w 3 krokach

Jak sadzić łyszczec dla początkujących

Krok 1. Propagacja

Pierwszym krokiem do uprawy łyszczec jest zapewnienie zdrowych sadzonek. Istnieją różne metody rozmnażania gipsówki, od sadzonek po nasiona. Możesz zdecydować się na tę pierwszą, jeśli chcesz zagwarantować, że uzyskasz wynikowe cechy.

Po prostu wybierz zdrową, dojrzałą roślinę oddechową dziecka jako źródło sadzonek. Z drugiej strony możesz również wyhodować gipsówkę z nasion. Dobrze rosną na tacy z wilgotnym podłożem, ale trzeba na nie rozsypać cienką warstwę ziemi.

Aby zapewnić kiełkowanie, przykryj pojemnik plastikiem i umieść rośliny w ciepłym miejscu. W obu metodach rozmnażania będziesz miał większą szansę na ukorzenienie łyszczec w tunelu foliowym, ponieważ chroni je przed wyzwaniami środowiskowymi i skrajnościami. Następnie możesz sadzić sadzonki na zewnątrz, gdy pogoda jest bardziej idealna.

Krok 2. Przesadzanie

Możesz zdecydować się na rozpoczęcie nasion gipsówki pod koniec zimy w szklarni. W ten sposób urosły do ​​odpowiedniego rozmiaru do przesadzania na zewnątrz. Podobnie jak większość roślin kwitnących, łyszczec kwitnie na obszarze o dobrze przepuszczalnej glebie i pełnym słońcu.

Takie warunki sprzyjają jesiennemu okresowi kwitnienia. Dlatego pamiętaj, aby dokonać niezbędnych poprawek w glebie, aby poprawić jej odprowadzanie i retencję wody, poziom pH, strukturę i składniki odżywcze. Co więcej, potrzebujesz obszaru z dala od ostrego wiatru, który może uszkodzić rośliny oddechowe małego dziecka i ich kwiaty.

Możesz przygotować nowe miejsce, kopiąc doły o głębokości około dwóch cali z odrobiną nawozu i kompostu. Staraj się mieć około 36 cali przestrzeni wśród roślin, w zależności od tego, jak ma wyglądać Twój ogród. Pamiętaj tylko, aby przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na ich wzrost i odpowiednią cyrkulację powietrza.

Posadź sadzonki tak, aby wzrost nad korzeniami znajdował się cal pod ziemią. Ustabilizuj roślinę na miejscu i upewnij się, że korona i korzeń znajdują się pod ziemią. Aby pomóc roślinom szybko się zregenerować, dobrze je podlewaj, ale nie do tego stopnia, że ​​obszar ma stojącą wodę.

Krok 3. Konserwacja

Po zasadzeniu łyszczec powinieneś czuć się swobodnie, ponieważ są one stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu. Jednak nadal powinny być dobrze nawodnione i można je nawozić, aby przyspieszyć kwitnienie. Nie trzeba często podlewać gipsówki, wystarczy lekkie karmienie wiosną, aby wesprzeć nowy wzrost.

Czy należy przycinać gipsówkę? Rośliny oddechowe dziecka skorzystałyby na cięciu, zwłaszcza w środku lata. Dzięki temu zachowasz schludny wygląd i możesz wykorzystać tę okazję, aby usunąć niezdrowo wyglądające części.

Co więcej, zapewni to wspaniałe kwitnienie od lata do jesieni. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie musisz dzielić roślinek na oddech dziecka. Ścinanie wystarczy, aby nie zarosły, ponieważ korzenie są bardziej podatne na uszkodzenia, jeśli je podzielisz.

Jak dbać o łyszczec

Lokalizacja

łyszczec najlepiej rozwija się w lekko zasadowej glebie, więc zawsze przetestuj swoją witrynę i dokonaj niezbędnych zmian. Musisz również upewnić się, że roślina ma co najmniej sześć godzin światła, aby uzyskać optymalne kwitnienie. Wreszcie, gleba powinna dobrze drenować, aby uniknąć chorób takich jak zgnilizna.

Woda i nawóz

Doświadczeni ogrodnicy zazwyczaj podlewają gipsówki przez głębokie podlewanie co dwa tygodnie, ale nie powinieneś bać się suszy, ponieważ rośliny te mogą przetrwać suche warunki. Z drugiej strony możesz karmić je co miesiąc przez cały sezon wegetacyjny uniwersalnym nawozem zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jak wspomniano wcześniej, rośliny oddechowe dziecka nie mają wysokich wymagań co do wody i nawozu.

Deadheading i obstawianie

łyszczec skorzysta na martwym punkcie w dowolnym momencie, aby pomóc mu w tworzeniu większej liczby kwiatów. Możesz także postawić te rośliny, ponieważ mają tendencję do wzrostu i wymagają podparcia dla swoich łodyg. W ten sposób Twoja roślina nie stanie się długonoga podczas wzrostu.

Typowe problemy

Według Uniwersytetu Kalifornijskiego warunki, takie jak wysokie temperatury, wilgotne obszary i słaba cyrkulacja powietrza, mogą powodować choroby, takie jak zgnilizna, zaraza kwiatowa i żółtaczka bakteryjna. Dlatego zawsze bądź sumienny w utrzymaniu łyszczec i jej środowiska. Musisz także ćwiczyć odpowiednie warunki sanitarne, aby uniknąć zachęcania do inwazji.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć roślinę kwitnącą, która przyda się zarówno w ogrodzie, jak i w bukiecie, możesz rozważyć łyszczeczkę lub oddech dziecka. Możesz łatwo nauczyć się hodować gipsówki w trzech prostych krokach i wybrać wygodną dla siebie metodę rozmnażania. Rozpocznij łyszczec w nasionach lub sadzonkach tunelu foliowego, a następnie przesadź je, gdy pogoda na zewnątrz będzie mniej trudna.

Po posadzeniu nie powinieneś napotkać wielu wad w uprawie i utrzymywaniu oddechu dziecka. Wymagają lekkiego podlewania i nawożenia, a można je przyciąć, aby uzyskać zdrowsze kwitnienie i odmłodzenie. Ogólnie rzecz biorąc, gipsówka nie jest wymagającą rośliną i jest bardzo łatwa w uprawie, nawet dla początkujących ogrodników.