Jak korzystać z maszyny do klonowania dla początkujących?

Czy wiesz, że będziesz gotowy na użycie maszyny do klonowania w zaledwie czterech krokach? Termin klonowanie roślin może wydawać się ograniczony do naukowców, ale ogrodnicy mogą nauczyć się tej umiejętności i wykonać ją przy odpowiednim przygotowaniu i badaniach. W końcu klonowanie roślin to szybki i pewny sposób na wykonanie wiarygodnych kopii roślin przy niższych kosztach.

Jeśli chcesz zachować właściwości swoich roślin, skuteczną techniką jest klonowanie. Oszczędzasz czas w porównaniu do czekania na kiełkowanie nasion roślin i nie będziesz ograniczał się do roślin, które możesz zrobić. Zdrowie rośliny rodzicielskiej będzie nadal bezpieczne, ale zawsze możesz uprawiać i zakładać rośliny w szklarni, aby mieć pewność, że są gotowe do klonowania.

Jak korzystać z maszyny do klonowania dla początkujących?

Jak korzystać z maszyny do klonowania: kompleksowy przewodnik

Przygotowanie maszyny

Na rynku jest wiele maszyn do klonowania, ale generalnie można je przygotować, napełniając je wodą. Ile wody należy dodać? Sprawdź poziom wody w pralce i pamiętaj, aby używać wody o temperaturze 65 do 68°F.

Podłącz spryskiwacze i pompkę i przetestuj maszynę, czy spray może pokryć całą powierzchnię pokrywy. Ponieważ zaczynasz od sadzonek, możesz zachęcić ich do wzrostu, dodając mieszankę składników odżywczych. Podobnie jak w przypadku sprawdzania temperatury wody, upewnij się, że roztwór ma temperaturę 68 ° F i sprawdź zbiornik, jeśli pompa go przegrzeje.

Ustawianie środowiska

Po napełnieniu maszyny mieszanką wody i odżywek można przystąpić do jej ustawiania. Większość ekspertów zaleca używanie kopuły nawilżającej w środowisku klonowania. Możesz pominąć kopułę w tunelu foliowym, ponieważ łatwo jest utrzymać wilgotność w pomieszczeniu.

Sprawdź, czy procent jest niższy niż 60, ponieważ oznacza to, że musisz zwiększyć wilgotność. Dodatkowo najlepsza temperatura do klonowania wynosi od 700 do 75°F, aby zagwarantować sukces. Kolejną zaletą klonowania w tunelu foliowym jest to, że łatwo jest utrzymać ten zakres i dodać światła do wzrostu, aby dalej wspierać sadzonki.

Korzystanie z urządzenia

Gdy maszyna i środowisko są gotowe, możesz rozpocząć klonowanie. Pobieranie sadzonek z roślin rodzicielskich jest proste, biorąc pod uwagę, że jest to najczęstszy sposób klonowania i rozmnażania. Jednak warto sprawdzić przewodniki z uniwersytetów, aby dowiedzieć się, jak wykonać różne rodzaje sadzonek, aby zapoznać się z koncepcją.

Należą do nich sadzonki zielne i miękkie, półtwarde, twarde, liściaste, korzeniowe i liściowe. Do maszyny do klonowania użyjesz sadzonek łodyg. Włóż łodygę do neoprenowego dysku maszyny do klonowania tak, aby jej 2 cale znajdowały się poniżej dna dysku.

Ten rozmiar ma kluczowe znaczenie dla późniejszego ukierunkowania sprayu.

Konserwacja

Po użyciu maszyny do klonowania zwykle czujesz się zdenerwowany, zwłaszcza jeśli twoje rośliny wyglądają na długonogie. Po kilku godzinach powinny jednak dojść do siebie. Możesz również lekko spryskać rośliny, aby nie utraciły korzeni.

Zazwyczaj sadzonki rozwijają się przez dwa dni. Jasnobiałe korzenie powinny wskazywać na zdrowy wzrost, natomiast brązowe lub szare oznaczają konieczność obniżenia temperatury wody. Po rozpoczęciu ukorzeniania najlepiej jest również ogólnie zmienić zbiornik.

W ciągu tygodnia sadzonki powinny kwitnąć, ale nie ulegaj jeszcze pokusie ich przesadzania. Poczekaj około dziesięciu dni, aby rozwinęły swoje wtórne korzenie. Wskazuje to, że jesteś gotowy do przeszczepu, co byłoby wygodne, jeśli użyjesz tunelu foliowego, jeśli środowisko zewnętrzne nie jest jeszcze optymalne.

Co to jest maszyna do klonowania?

Być może zastanawiasz się, po co byłaby potrzebna maszyna do klonowania, skoro rozmnażanie roślin z sadzonek i tak jest stosunkowo łatwe. Istotną różnicą i zaletą jest to, że możliwe jest ukorzenienie wszystkich sadzonek ze 100% skutecznością. Możesz wykonać tradycyjną metodę lub użyć maszyny aeroponicznej lub hydroponicznej, ale maszyna do klonowania zajmuje połowę czasu przetwarzania bez większego monitorowania.

Maszyna do klonowania to plastikowy kwadrat z pompą, mieszanką składników odżywczych i mgiełką lub rozpylaczem aeroponicznym. Na górze znajdują się krążki, które mogą być twarde lub miękkie, a one otrzymają sadzonki. Pompa jest wtedy odpowiedzialna za przetłaczanie pożywki przez dysze w celu zamgławiania sadzonek.

Wniosek

Zawsze możesz rozmnażać rośliny przez sadzonki lub podziały, aby je sklonować. Jednak przydatną umiejętnością jest nauczenie się korzystania z maszyny do klonowania, jeśli chcesz mieć 100% skuteczność wszystkich swoich sadzonek. Ponadto maszyny do klonowania zajmują mniej czasu przy minimalnej interwencji niż przy użyciu systemu aeroponicznego lub hydroponicznego.

Aby użyć jednego, przygotuj maszynę, napełniając ją wodą i pożywką. Następnie sprawdź środowisko klonowania oraz jego temperaturę, wilgotność i system oświetlenia. Takie warunki ułatwiają korzystanie z tuneli foliowych, ponieważ ich utrzymanie w pomieszczeniach jest wygodniejsze. Następnie można włożyć sadzonki do krążków i poczekać, aż się ukorzenią.

Odzyskanie sadzonek może zająć kilka godzin i tydzień, zanim zaczną rosnąć korzenie. Jednak nigdy nie przesadzaj sadzonki, dopóki nie rozwiną się wtórne korzenie. W przypadku przesadzania można to zrobić również w tunelu foliowym, aż środowisko zewnętrzne będzie optymalne.