Jak ukorzenić kamelie z sadzonek: przewodnik krok po kroku

Jeśli zawsze chciałeś dowiedzieć się, jak ukorzenić kamelie z sadzonek, czytasz właściwą stronę. Kamelie to wspaniałe gatunki roślin, które kwitną tylko w chłodniejszych miesiącach roku. Dlatego ogrodnicy zawsze szukają sposobów na ich pomyślną uprawę. Podczas gdy kamelie można hodować z nasion, przez szczepienie lub nakładanie warstw, większość zielonych kciuków jest bardziej zainteresowana nauką ukorzeniania kamelii z sadzonek ze względu na doskonałe wyniki.

Jedną z głównych zalet używania sadzonek do rozmnażania roślin, w tym przypadku kamelii, jest to, że mogą wytwarzać kwiaty tak samo jak roślina rodzicielska. Tak więc, jeśli masz w swoim ogrodzie roślinę, którą chcesz rozmnażać, masz większe szanse na uzyskanie dokładnej rośliny, jeśli rozmnożysz ją przez sadzonki.

Jak ukorzenić kamelie z sadzonek: przewodnik krok po kroku

Rozmnażanie kamelii z sadzonek

Ukorzenienie kamelii z sadzonek to najtańszy sposób na rozmnażanie kamelii i cieszenie się większą liczbą kwiatów. Ponadto ta metoda propagacji nie wymaga skomplikowanych narzędzi. W odpowiednich warunkach Twoje sadzonki Camellia wyrosną z korzeniami i będą gotowe do sadzenia.

Oto jak możesz ukorzenić swoje rośliny Camellia z sadzonek:

Krok 1: Weź sadzonki

Najlepiej wykonać cięcie w drugiej połowie wiosny lub na początku sezonu letniego. Kiedy zbierasz sadzonki, wybierz zdrową łodygę, z której będą pobierane sadzonki Camellia. Następnie wykonaj skośne cięcie na szóstym węźle liścia łodygi, a następnie usuń liście, ale pamiętaj, aby pozostawić co najmniej dwa do trzech liści na sadzonkach.

Dobrze jest też wziąć jak najwięcej sadzonek. Zwiększa to Twoje szanse na sukces, jeśli chodzi o zakorzenienie lub propagowanie kamelii.

Krok 2: Umieść sadzonki w doniczce

Umieść mieszankę gruboziarnistego piasku, ziemi doniczkowej, torfowca i perlitu na doniczce i umieść tam swoje sadzonki. Jeśli używasz małej doniczki, możesz umieszczać sadzonki pojedynczo, ale jeśli masz większą donicę, możesz posadzić je w odległości od 2 do 3 cali od siebie. Upewnij się, że twoje sadzonki są sadzone co najmniej 2 cale głęboko w glebie.

Innym świetnym sposobem na przyspieszenie procesu ukorzeniania jest zanurzenie sadzonek w ukorzeniającym się hormonie. Zwiększy to również szanse na przeżycie cięcia.

Krok 3: podlej swoje sadzonki

Po zasadzeniu sadzonek Camellia w doniczce będziesz musiał je podlewać, aby zapobiec odwodnieniu. Pamiętaj jednak, aby ich nie podlewać, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Gdy rośliny zadomowią się lub wyrosną znaczną liczbę korzeni, podlewanie można ograniczyć do co najmniej raz w tygodniu.

Pomocne jest również przykrycie sadzonek przezroczystym plastikiem, aby utrzymać wilgoć wewnątrz rośliny.

Krok 4. Umieść w miejscu, w którym może otrzymywać światło słoneczne

Kamelie potrzebują światła słonecznego do fotosyntezy, ale nie lubią być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli hodujesz sadzonki, upewnij się, że umieszczasz doniczki w miejscu, w którym może uzyskać odpowiednią ilość światła słonecznego.

W ciągu półtora miesiąca do dwóch miesięcy twoje odmiany Camellia będą w stanie wyhodować korzenie. Do tego czasu możesz zacząć myśleć o przesadzeniu go na stałe.

Uprawa kamelii w mini szklarniach

Szklarnie są jednymi z najlepszych miejsc do uprawy roślin, zwłaszcza jeśli hodujesz kamelie, które wymagają szczególnych potrzeb wzrostu. Wiadomo, że kamelie są trudne w uprawie. Jednak w przypadku szklarni proces ten może stać się dla Ciebie łatwiejszy.

Uprawa odmian kamelii w apolytunnelis to świetna alternatywa dla sadzenia jej bezpośrednio w ogrodzie. Oto korzyści z uprawy kamelii w szklarni:

Możesz przedłużyć okres kwitnienia

Jeśli chcesz, aby Twoje kamelie przedłużyły okres kwitnienia, najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest umieszczenie rośliny w szklarni. Tam możesz kontrolować temperaturę i wilgotność, aby zapewnić optymalne środowisko do wzrostu twoich odmian. Ponieważ kamelie najlepiej rosną w chłodniejsze dni, posiadanie tunelu apolitowego umożliwi twoim kamelii wytwarzanie kwiatów nawet latem.

Zapobieganie chorobom i szkodnikom

Wśród powszechnych problemów w kamelii roślinami są inwazje szkodników, takie jak mszyce, przędziorków, lub łuski i choroby, takie jak plamistość liści glonów, rak i zaraza kwiatów. Gdy nie są one kontrolowane, może to doprowadzić do ostatecznej śmierci rośliny. Jednak dzięki szklarniom możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych problemów, a jeśli te problemy wystąpią, możesz je łatwo kontrolować.

Lepszy rozsył światła

Rośliny kamelii potrzebują światła słonecznego, ale nie lubią być bezpośrednio narażone na jego działanie. Jednym ze sposobów na zapewnienie im odpowiedniego rodzaju światła słonecznego jest umieszczenie ich w szklarni. Pokrycie tunelu foliowego może przekierować promienie słoneczne i równomiernie rozprowadzić je w szklarni. Gwarantuje to, że Twoja roślina nie zostanie trafiona bezpośrednimi promieniami.

Wniosek: jak ukorzenić kamelie z sadzonek

Nauczenie się, jak ukorzenić kamelie z sadzonek, to świetny sposób na rozmnażanie rośliny i uzyskanie tej samej rośliny, co roślina rodzicielska. Robiąc to, pamiętaj, że muszą mieć odpowiednie wymagania dotyczące wzrostu, aby się rozwijać. Możesz również zwiększyć swoje szanse na sukces, jeśli pozwolisz swoim sadzonkom Camellia rosnąć w apolitunelu, gdzie możesz kontrolować warunki środowiskowe, aby dopasować je do wymagań twojej rośliny.