Jak ukorzenić begonii. 2 najlepsze sposoby

Ci, którzy muszą nauczyć się ukorzeniać begonię, mogą wybrać jedną z dwóch metod. Ta różnorodna grupa roślin kwitnących może zakorzenić się zarówno w wodzie, jak i w glebie. Dlatego nawet początkujący ogrodnicy nie powinni czuć się onieśmieleni, gdy sami zakładają begonie.

Jeśli uważasz, że zakładanie begonii z nasion jest zbyt drobiazgowe, możesz zamiast tego użyć sadzonek z ulubionych dojrzałych roślin. Te sadzonki powinny szybko się ukorzenić, ale tym bardziej, jeśli środowisko jest stabilne. W tym artykule dowiesz się, jak ukorzenić begonie bez wad.

Jak ukorzenić begonii. 2 najlepsze sposoby

Kompleksowy przewodnik na temat uprawy begonii

Przede wszystkim warto zauważyć, że w początkowych begoniach masz do wyboru wiele metod rozmnażania. Obejmują podział i sadzonki, ale stosowanie tych ostatnich jest korzystniejsze. Można powiedzieć, że ukorzenianie begonii z sadzonek jest łatwiejsze i prostsze w porównaniu z innymi technikami.

W wodzie

Ogólnie rzecz biorąc, ukorzenianie sadzonek begonii jest już łatwiejsze w porównaniu z większością roślin, ponieważ szybko się ukorzeniają. Jednym ze sposobów na to jest hodowanie ich w wodzie, co jest najlepszą techniką, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. To, co sprawia, że ​​begonie są jeszcze lepsze do ukorzeniania się w wodzie, to fakt, że można tą metodą wyhodować zdrowe rośliny z długonogich łodyg.

Krok 1. Przyjmowanie cięcia

Wybierz dojrzałą roślinę begonii, a sekcje jej łodyg możesz wziąć do ukorzenienia. Jeśli chodzi o pielęgnację, możesz nawet usunąć długonogie pędy z rośliny i wykorzystać je do rozmnażania. Weź łodygi o długości około czterech cali poniżej węzła za pomocą ostrych i sterylnych nożyczek, aby uzyskać czyste cięcie i zapobiec przenoszeniu chorób.

Krok 2. Przygotowanie i zanurzenie

Przed umieszczeniem sadzonki w wodzie należy ją najpierw przygotować, aby zapewnić rozwój korzeni. Podobnie jak w przypadku rozmnażania innych sadzonek łodyg, usuń wszystkie liście z wyjątkiem niektórych na górze. W ten sposób nie zmokną i nie zgniją po umieszczeniu sadzonek w wodzie.

Ty też chcesz usunąć wszystkie kwiaty, aby begonia skupiała swoją energię na wzroście korzeni. Pamiętaj, że jeśli sadzonka nadal ma kwiaty, może zamiast tego zachęcać do rozwoju nasion. Gdy sadzonka będzie gotowa, umieść ją w szklance z wodą, a korzenie możesz spodziewać się po miesiącu.

W glebie

Bardziej tradycyjnym sposobem ukorzeniania begonii jest gleba. Być może uprawa sadzonek w wodzie jest bardziej pożądana, jeśli chcesz później przeszczepić długie odcinki łodyg. W przeciwnym razie ukorzenienie begonii w glebie może być lepszym wyborem, jeśli masz określone odmiany, które chcesz rozmnażać.

Krok 1. Przyjmowanie cięcia

Podobnie do ukorzeniania begonii w wodzie, chcesz pobrać 4-calowe sadzonki ze zdrowej rośliny rodzicielskiej. Możesz użyć doniczki z wilgotnym wermikulitem, a następnie pozwolić wodzie dokładnie spłynąć z podłoża przed sadzeniem. Włóż cięcie do pojemnika i upewnij się, że stoi pionowo.

Krok 2. Konserwacja

Możesz przykryć doniczkę plastikową torbą, aby utrzymać wilgotne środowisko i przyspieszyć rozwój korzeni. Umieść pojemniki w jasnym i ciepłym miejscu, a korzeni możesz spodziewać się po miesiącu lub krócej. Jeśli w twoim regionie panują wahania temperatury, możesz rozważyć umieszczenie sadzonek w tunelu foliowym, dopóki nie będą gotowe do przesadzenia.

Przesadzanie ukorzenionych begonii

Niezależnie od wybranej metody ukorzeniania begonii, pamiętaj, aby przesadzać je dopiero wtedy, gdy dojrzeją. Oznacza to sadzenie ich tylko wtedy, gdy korzenie mają około dwóch cali długości, aby zagwarantować, że mogą się osiedlić. Jeśli ukorzeniłeś begonie w wodzie, powinieneś mieć pewność, że w razie potrzeby mogą tam pozostać przez jakiś czas.

Gdzie przeszczepić begonie? Idealna jest doniczka z wilgotną ziemią doniczkową, ale upewnij się, że jest wystarczająco duża, aby przewidzieć korzenie. Umieść cięcie w pojemniku tak, aby jego podstawa korzenia znajdowała się cal poniżej krawędzi.

Podlej przeszczep i pozwól mu spłynąć z doniczki przed umieszczeniem sadzonek w jasnym miejscu, aby zachęcić do zadomowienia się. Możesz także przycinać nowy wzrost, gdy zauważysz, że zachęcają do bardziej krzaczastej begonii. Co więcej, pamiętaj o swoich praktykach podlewania, ponieważ begonie są podatne na gnicie korzeni.

W trosce o begonie

Aby Twoje begonie dobrze się rozwijały, umieść je w wilgotnym i ciepłym miejscu, w temperaturze około 65 do 72°F. Powinny również otrzymywać poranne słońce, aby dobrze zakwitły. Jeśli chodzi o karmienie i podlewanie, można raz w miesiącu nawozić i utrzymywać wilgotną glebę.

Pamiętaj, że jednym z najczęstszych problemów, które mogą uszkodzić begonie, jest nadmierne podlewanie, dlatego zawsze sprawdzaj podłoże przed podlewaniem. Czy należy przycinać begonie? Ogólnie rzecz biorąc, możesz zagłuszyć roślinę, aby przedłużyć jej kwitnienie i stworzyć zdrowsze kwiaty.

Wniosek

Ci, którzy mają dojrzałe rośliny begonii, mają możliwość rozmnażania większej liczby roślin z sadzonek. Możesz szybko nauczyć się ukorzeniania begonii w wodzie lub glebie i możesz spodziewać się rozwoju korzeni w ciągu miesiąca lub krócej. Niezależnie od wybranej techniki, może być łatwiej hodować begonie w tunelu foliowym, aby chronić je przed zmiennymi warunkami.

Do ukorzenienia powinna wystarczyć czterocalowa sekcja. Usuń dolne liście, aby zapobiec gniciu, i upewnij się, że przycinasz również wszystkie kwiaty, aby pomóc roślinie skoncentrować swoją energię na ukorzenianiu się. Umieść sadzonkę w wodzie lub glebie i powinny być gotowe do przesadzenia, gdy korzenie mają dwa cale długości.