Jak sprawić, by kaktus zakwitł. 2 czynniki sukcesu

Możesz dowiedzieć się, jak rozkwitnąć kaktus, stosując ogólną pielęgnację i uśpienie. Jest to łatwe do osiągnięcia, ponieważ kaktusy już nie są wymagające pod względem opieki i uwagi. Pamiętaj jednak, że istnieje 1200 gatunków kaktusów, co oznacza, że ​​musisz znać specyficzne potrzeby swoich roślin i odpowiednio dostosować praktyki.

Chociaż kaktus nie jest jedną z tych roślin, które borykają się z trudnymi warunkami, możesz pomóc im znacznie wygodniej kwitnąć w stałym środowisku. Możesz to osiągnąć dzięki szklarni, zwłaszcza jeśli w Twoim regionie występują zmienne klimaty. Jak przeczytasz w tym artykule, ogólna pielęgnacja i środowisko odgrywają znaczącą rolę w kwitnieniu kaktusów.

Jak sprawić

Jak sprawić, by kaktus zakwitł: Przewodnik dla początkujących

Czynnik nr 1. Ogólna opieka

Średni

Pierwszym czynnikiem do sprawdzenia jest to, gdzie trzymasz swoje kaktusy. Pamiętaj, że stojąca woda może powodować gnicie, a samo rozmoczone podłoże może wpłynąć na zdrowie Twojego kaktusa, a zatem również na kwitnienie. Chcesz użyć dobrze przepuszczającej soczystej mieszanki doniczkowej, aby zachęcić rośliny do kwitnienia i zapobiegać chorobom.

Temperatura

Drugim warunkiem środowiskowym, który musisz sprawdzić, jest temperatura. Chcesz zapewnić znaczną różnicę w stanach dnia i nocy, aby naśladować naturalne środowisko kaktusów. Na przykład niskie temperatury w nocy są optymalne dla cyklu wzrostu rośliny, a nieosiągnięcie tego może wpłynąć na powstawanie kwitnienia.

Ci, którzy rosną w tunelu foliowym, dążą do tego, aby w nocy temperatura wynosiła od 60 do 65⁰F. W przeciwnym razie sprawdź warunki zewnętrzne, jeśli jest około 50 do 55⁰F, aby zapewnić zdrowe rośliny. Ale co z temperaturami zimą?

Częstym powodem, dla którego nie widzisz kwiatów na swoich kaktusach, jest to, że ich nie zimowałeś. Chcesz umieścić je w suchym i chłodnym miejscu, ale nie zamarzającym. Nie musisz zapewniać ciepła w szklarni, ale zamiast tego w miesiącach zimowych najlepszy byłby zakres od 35 do 44⁰F.

Światło

Ostatnim czynnikiem środowiskowym, który może pomóc w rozkwicie kaktusa, jest światło, które otrzymują. Jest to szczególnie ważne wiosną i latem, kiedy rośliny aktywnie rosną. Odbieranie maksymalnej ilości światła i ciepła powinno zachęcać do kwitnienia, więc zaplanuj ich lokalizację lub dodaj światła do uprawy, jeśli masz je w szklarni.

Staraj się zapewnić swoim kaktusom co najmniej 6 godzin światła. W zależności od rodzaju, jakie masz, może być konieczne zapewnienie filtrowanego światła zamiast intensywnego pełnego słońca, aby zapobiec uszkodzeniu kaktusów. Obiecującym znakiem wskazującym, że rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła, jest blady kolor i brak tworzenia kwiatów.

Woda

Oprócz samej lokalizacji, ogólna opieka odnosi się również do praktyk, które wykonujesz dla swoich kaktusów. Na przykład podlewanie powinno zachęcać do kwitnienia. Może to być mylące dla niektórych ogrodników, ponieważ kaktusy przechowują wodę i ogólnie tolerują suszę.

Mimo to chcesz je regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie aktywnej wegetacji. Jeśli rośliny nie doświadczają wyczerpania zapasów wody, powinny szybko kwitnąć. Jednak nadmierne podlewanie również będzie problematyczne, więc przed podlaniem sprawdź najpierw górne dwa cale gleby, jeśli jest sucha.

Pozwól wodzie spłynąć na dno pojemnika i dostosuj podlewanie w zależności od klimatu. Być może będziesz musiał częściej podlewać latem i zmniejszyć ilość w zimie. Ogólnie rzecz biorąc, znajdź równowagę i nigdy nie pozwól, aby gleba stała się rozmoczona ani sucha.

Karmienie

Nawożenie kaktusów nie jest konieczne, ale pamiętaj, że odpowiednie składniki odżywcze są kluczowe dla pobudzenia kwitnienia. Możesz wzmocnić swoje rośliny, karmiąc je nawozem kaktusowym od wiosny do początku lata. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń, ponieważ przekarmienie również zapobiegnie kwitnieniu.

Pomyśl o nawożeniu jako suplementu w okresie kwitnienia. Możesz rozcieńczyć nawóz i karmić co dwa tygodnie, a następnie przestać pod koniec jesieni i nigdy nie karmić zimą. Sprawdź nawóz, ponieważ chcesz mieć coś bogatego w fosfor i potas, a nie azot.

Czynnik nr 2. Uśpienie

Jeśli zaznaczyłeś wszystkie obszary opieki ogólnej, ale nadal nie widzisz kwitnącego kaktusa, być może muszą przejść w stan uśpienia. Pamiętaj, że większość pustynnych kaktusów zakwitnie tylko w odpowiedzi na okres uśpienia. Aby to zachęcić, musisz ograniczyć ilość wody i zapewnić ciemne i chłodne środowisko.

Możesz zacząć podlewać swoje rośliny tylko raz w miesiącu zimą, a następnie umieścić je w tunelu foliowym, aby stworzyć chłodną i ciemną plamę. Niektórzy ogrodnicy również zaczynają odcinać podlewanie jesienią i mają przerwy od trzech do sześciu tygodni. Z drugiej strony okres ciemności może rozpocząć się od zmniejszenia światła, jakie otrzymują rośliny na dwa miesiące przed rozkwitem.

W ciągu dnia kaktusy nadal będą korzystać z jasnego i pośredniego światła. Jednak będą potrzebować około 12 do 14 godzin ciemności, aby przejść w stan uśpienia. W tym momencie możesz również umieścić rośliny w temperaturze od 50 do 60⁰F, ponieważ niespójne temperatury mogą wpływać na ich uśpienie.

Wniosek

Kaktus to nie tylko roślina łatwa w utrzymaniu, ale także potrafiąca ukazywać wyjątkowe i atrakcyjne kwiaty. Nie musisz się denerwować, ucząc się, jak sprawić, by kaktusy zakwitły, ponieważ ogólna pielęgnacja i zachęcanie do spoczynku powinny zapewnić im bezproblemowe kwitnienie. Najpierw sprawdź środowisko swoich roślin.

Medium, temperatura i światło wpływają na kwitnienie kaktusów, szczególnie w okresie wegetacji. Karmienie i podlewanie to praktyki, które należy również wykonywać właściwie, aby uniknąć problemów z kwitnieniem. Wreszcie, większość kaktusów powinna przejść w stan uśpienia, aby zakwitnąć, ponieważ naśladuje to ich naturalne warunki.