Jak rozmnażać róże w 3 prostych krokach

Wielu miłośników zieleni planuje nauczyć się rozmnażania róż we własnych ogrodach. Róże to jedne z najlepszych kwiatów, których możesz użyć do rozjaśnienia klombów lub ogólnie ogrodu. Nie tylko to, ale są również bardzo odporne na suszę, szkodniki i choroby, co czyni je rośliną mało wymagającą w utrzymaniu i łatwą w pielęgnacji.

Tak jak łatwo o nie dbać, tak rozmnażanie róż jest niezwykle łatwe. Kluczem jest nauczenie się właściwego wyczucia czasu i techniki, ale więcej o wyczuciu czasu. Chociaż możesz ją rozmnażać w dowolnym momencie, ogrodnicy zalecają rozmnażanie róż między listopadem a lutym.

Jak rozmnażać róże w 3 prostych krokach

Kroki związane z propagowaniem róż

Najlepszym sposobem rozmnażania róż jest wycinka. Jeśli zrobisz to dobrze, możesz po prostu cieszyć się zupełnie nowym zestawem róż w ciągu kilku tygodni i dodać go do swojej rosnącej kolekcji ogrodów kwiatowych. Najlepszy czas na zbieranie wycinków z róż na wiosnę to około sześć tygodni po tym, jak ich liście zaczną rosnąć.

Jeśli jesteś gotowy, aby rozmnażać swoje róże, oto przewodnik krok po kroku, który możesz wykonać:

Krok 1: Wytnij wycinki róż

Pierwszym krokiem związanym z rozmnażaniem twoich róż jest zrobienie sadzonek róż. Przycinanie róż jest łatwe. Wystarczy wybrać dowolną gałązkę z istniejącego krzewu róży, zmierzyć co najmniej 8 cali gałązki, a następnie za pomocą ostrego noża przyciąć gałązkę pod kątem 45 stopni, aby upewnić się, że może wchłonąć tyle wody, ile jest w stanie. osiadł w glebie.

Po zebraniu wycinków róż odetnij górę, w tym kwiat, i usuń wszystkie liście oprócz dwóch. Usuń korę z pierwszych trzech centymetrów gałęzi, aby roślina mogła łatwiej wchłonąć składniki odżywcze, a tym samym przyspieszyć jej wzrost. Gdy skończysz, odłóż wycinek róży na bok i upewnij się, że nie wyschnie.

Krok 2: Przygotuj glebę

Ponieważ próbujesz wyhodować nową roślinę, chciałbyś się upewnić, że otrzyma wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, aby zadomowić się w nowej glebie. Dzięki temu musisz upewnić się, że gleba, w której będziesz rozmnażać swoje róże, jest żyzna i pełna składników odżywczych. Upewnij się, że gleba jest wystarczająco wilgotna i obrobiona, aby rozbić kępy i rozluźnić.

Aby dodać więcej składników odżywczych do gleby, dodaj do niej kompost. Kompost dostarczy dodatkowe drobnoustroje do gleby, co może być korzystne dla wzrostu Twoich róż. Weź wycinek róży i umieść dwie trzecie łodygi w glebie i pozwól jej tam tymczasowo rosnąć, aż zakorzeni się.

Możesz również zachęcić do szybkiego ukorzenienia strzyżenia, zanurzając go w hormonie ukorzeniającym, który można uzyskać ze szkółki kwiatowej.

Krok 3: Przeszczep swoją różę

Gdy twoje róże zakorzenią się, następnym krokiem jest przesadzenie ich na stałe. Podczas przesadzania upewnij się, że wykopałeś całą bryłę korzeniową i umieściłeś ją na wcześniej wykopanym obszarze. Przykryj otwór wokół bryły korzeniowej ziemią lub kompostem.

Upewnij się, że gleba, której używasz do przesadzania, jest tak samo żyzna, jak gleba, której użyłeś do założenia korzeni sadzonek róż. Dzięki temu roślina otrzyma odpowiednie odżywienie i pomyślnie się rozmnaża.

Dodatkowe wskazówki dotyczące rozmnażania róż

Jednak prawidłowe rozmnażanie Twoich róż nie wystarczy, aby zapewnić jej pomyślny wzrost. Musisz także podjąć niezbędne kroki, aby upewnić się, że przetrwa. Chociaż w zasadzie dba o siebie, zrobienie wszystkiego, co w twojej mocy, aby zapewnić tym różom dodatkową pielęgnację, zapewni, że będą one produkować piękne kwiaty.

Oto kilka wskazówek, których możesz przestrzegać:

Upewnij się, że twoja róża ma dużo światła słonecznego. Ten rodzaj roślin potrzebuje co najmniej 6 do 8 godzin światła słonecznego każdego dnia.

Róże najlepiej kwitną na glebach o pH od 6,0 ​​do 6,5.

Jeśli twój krzew róży został dotknięty czarnymi plamami, natychmiast spryskaj go środkiem grzybobójczym, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się grzybów.

W okresie zimowym warto zapewnić różom odrobinę ochrony. Możesz umieścić pudełko na krzaku róży, aby chronić go przed śniegiem, lub możesz usunąć śnieg z kwiatów, aby uniknąć uszkodzenia łodyg pod ciężarem lodu.

Nakarm swoje róże wysokiej jakości organicznym lub chemicznym pokarmem dla róż, aby zapewnić kwiatom dodatkowe składniki odżywcze, aby zapewnić ich rozwój po przesadzeniu.

Czy mogę rozmnażać róże w szklarni?

Niektóre róże nie tolerują ekstremalnych upałów lub zimna. Tak więc, gdy nadejdzie szczyt letnich upałów lub zimy, lepiej zapewnić mu dodatkową ochronę. Jeśli masz szklarnię, umieść w niej tymczasowo przeszczepy, dopóki środowisko na zewnątrz nie będzie lepsze.

Posiadanie apolitunelu może przynieść korzyści ogrodnikom na wiele sposobów. Po pierwsze, mogą kontrolować temperaturę wewnętrzną i inne czynniki środowiskowe, aby zapewnić roślinom optymalny wzrost. Umieszczenie roślin w tunelu foliowym chroni je również przed chorobami i szkodnikami.

Dowiedz się, jak skutecznie rozmnażać róże

Niekoniecznie potrzebujesz rozległej wiedzy z zakresu ogrodnictwa, aby wiedzieć, jak rozmnażać róże. Proces jest prosty i wszystko, o czym musisz pamiętać, to znaleźć odpowiedni czas. Jeśli chcesz cieszyć się niesamowitymi kwiatami, możesz skorzystać z kilku wskazówek pielęgnacyjnych, które zapewnią Ci odpowiednie odżywienie, które zapewni pomyślne rozmnażanie.