Jak rozmnażać storczyki Dendrobium z sadzonek

Być może zastanawiasz się, jak rozmnażać storczyki Dendrobium z sadzonek? Storczyki Dendrobium mają ponad 1200 rodzajów występujących na całym świecie. Są one dalej klasyfikowane na dwa typy: rośliny liściaste i zimozielone. Obydwa mają swoje różnice, ale z powodzeniem można uprawiać oba rodzaje w szklarni.

Jeśli dopiero zaczynasz sadzić storczyki, lepiej wybrać odmianę liściastą, ponieważ są one bardziej odporne niż rośliny zimozielone. Rośliny zimozielone są również świetną opcją, jeśli posadzisz je w tunelu foliowym, ponieważ są łatwe w uprawie, o ile zapewnisz odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

Generalnie dendrobium wymaga minimalnego oświetlenia, ale trzeba je częściej podlewać. Gdy rosną, umieść je w częściowo zacienionych miejscach, gdzie mogą uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego w określonych porach dnia.

Jak rozmnażać Dendrobium z sadzonek

Jeśli chcesz rozmnażać storczyki Dendrobium z sadzonek, oto jak:

Krok 1: Odetnij kolce

Dendrobium wytwarza kwiaty na krótkich kolcach, które wyrastają z węzłów znajdujących się na łodydze. Przytnij kolce, gdy kwiaty opadną, ale pamiętaj, aby zanurzać nożyce w alkoholu między każdym cięciem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się możliwych infekcji.

Krok 2: Odetnij łodygi

Kiedy kwiaty obumarły, zerwij łodygi o długości około stopy. Usuń je z rośliny rodzicielskiej i pokrój na sekcje z co najmniej trzema węzłami w każdej.

Krok 3: Przygotuj tacę do ukorzeniania

Zdobądź tacę do ukorzeniania i dodaj warstwę kamyków i wybierz podstawę z mchu torfowca lub kory. Jeśli zdecydujesz się na mech, pamiętaj, aby namoczyć mech w wodzie, aż będzie mokry. Odcedź wodę z mchu i rozprowadź równomiernie na blasze do ukorzeniania. Umieść sadzonki orchidei na wierzchu mchu i spryskaj je wodą. Utrzymuj rośliny wilgotne, przykrywając je folią i umieść tackę do ukorzeniania w ciepłym miejscu, z dala od światła słonecznego.

Krok 4: Opieka nad sadzonkami

Aby zapewnić dobre rozmnażanie storczyków, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 75 do 85 stopni F. Spryskaj sadzonki storczyków wodą, aby były wilgotne przez cały czas, ale nie przemoczone. Przez pierwsze dwa miesiące spryskuj sadzonki rozpuszczalnym w wodzie nawozem azotowym co dwa tygodnie, aż zobaczysz liście i korzenie z sadzonek. Upewnij się, że wykonałeś go lekkim strumieniem wody. Usuń wszystko, co wskazuje na gnicie.

Krok 5: Zasadzanie

Gdy zobaczysz pędy i korzenie, odetnij łodygę między kiełkami za pomocą wysterylizowanych nożyc. Przenieś je do doniczek, w których mogą rosnąć. Storczyki Dendrobium najlepiej rosną w małych doniczkach. Umieść je w dwucalowych doniczkach, używając podłoża ze zwietrzałej skały wulkanicznej, kory lub mchu torfowca. Bez względu na to, które medium wybierzesz, namocz je w wodzie, aż będzie wilgotne.

Zasadź sadzonki i upewnij się, że stara łodyga jest wyprostowana, a pędy skierowane na boki lub do góry. W razie potrzeby możesz dodać kij do podparcia, aby pozostał w pozycji pionowej. Nowe liście w końcu wyrosną, a korzenie wyrosną na podłożu.

 

Dlaczego uprawiać rośliny w szklarni hobbystycznej?

Aby Twoje storczyki rosły zdrowo, możesz umieścić je w szklarni hobbystycznej. Istnieje wiele powodów, dla których ogrodnicy inwestują w szklarnię, takich jak:

Trzymaj rośliny z dala od szkodliwych szkodników

Jeśli uprawiasz storczyki od dłuższego czasu, wiesz, że są one podatne na owady, takie jak wciornastki, łuski, mszyce, wełnowce i przędziorków. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni zapobiega chrupaniu tych szkodników w twoich storczykach. Dodatkowo rośliny znajdujące się w apolitunelu są bezpieczne przed chorobami zakaźnymi, które mogą mieć wpływ na rośliny ogrodowe.

Jest w różnych rozmiarach

Kiedy ludzie myślą o szklarniach, automatycznie myślą o dużych szklarniach o szklanych ścianach. Szklarnie mają jednak różne kształty i rozmiary – od szklarni, które można ustawić na blacie, po szklarnie wielkości stodoły. O ile nie jesteś wybitnym hodowcą roślin, ogrodnicy zazwyczaj używają mini-szklarni.

Idealne dla osób z małymi ogródkami

Jeśli chcesz uprawiać różne rośliny, ale masz ograniczoną przestrzeń w ogrodzie, minitunel foliowy jest idealnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni. Przy standardowym rozmiarze sześciu stóp można umieścić mini-tunelowe balkony, tarasy i patia. Istnieją również mniejsze opcje, jeśli potrzebujesz bardziej kompaktowego rozwiązania ogrodniczego. Mimo że te szklarnie są stosunkowo mniejsze niż zwykle, uzyskasz te same korzyści.

Rozpocznij sadzenie wcześnie

Apolytunnel pozwala ogrodnikom rozpocząć wzrost roślin jeszcze przed rozpoczęciem sezonu sadzenia w Twojej okolicy. Bez względu na pogodę Twoje rośliny będą się dobrze rozwijać w szklarni. Gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić je do swojego ogrodu, jeśli chcesz.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Zła pogoda może natychmiast zaszkodzić miesięcznej ciężkiej pracy. Apolytunnelis jest również przydatny w ochronie roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak burze, silne wiatry, mróz, śnieg i inne. Możesz umieścić je w apolitunelu, gdzie mogą rosnąć i prosperować.

Końcowe przemyślenia na temat rozmnażania storczyków Dendrobium z sadzonek

Musisz wiedzieć, jak rozmnażać storczyki dendrobium z sadzonek, jeśli chcesz wyhodować piękne storczyki. Mając na uwadze te wskazówki, będziesz cieszyć się obfitymi kwiatami o każdej porze roku.