Jak uprawiasz kurkumę?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, „Jak uprawiasz kurkumę?” ten artykuł obejmuje sadzenie, pielęgnację i zbieranie tego żółtego pożywienia. Prawdopodobnie słyszałeś o wielu korzyściach zdrowotnych kurkumy, takich jak zapobieganie rakowi, chorobie Alzheimera i chorobom serca. Wymieszaj je z jedzeniem, przygotuj kurkumową herbatę lub wypij jako zdrowy sok.

Chociaż kurkumę można łatwo kupić prawie wszędzie, samodzielne jej uprawianie jest tańsze i bardziej zrównoważone.

Jak uprawiasz kurkumę?

Przygotowanie

Kurkuma rośnie najlepiej, jeśli zaczniesz ją sadzić w pomieszczeniu w ciągu ostatnich kilku miesięcy zimy. Jest wystarczająco reprezentacyjny, aby stać się rośliną doniczkową lub możesz umieścić kurkumę na zewnątrz, gdy nie ma śladów mrozu, a pogoda jest wystarczająco ciepła.

Jeśli możesz sadzić paprykę i inne rośliny na ciepłą pogodę, to najlepszy czas, aby umieścić kurkumę na zewnątrz. Dla osób mieszkających w strefach od 8 do 11 twoja kurkuma może rosnąć na zewnątrz, od sadzenia po zbiory.

Sadzenie

Na każde sześć do ośmiu cali kłącza będziesz potrzebować co najmniej 14-calowej doniczki. I oczywiście będziesz potrzebować zdrowej mieszanki ziemi doniczkowej. Dla większości ogrodników sensowne jest sadzenie kłączy w mniejszych doniczkach i przenoszenie ich do większych pojemników dopiero po wykiełkowaniu.

Oto jak prawidłowo posadzić kłącza:

Krok #1

Podziel swoje kłącza na osobne części. Upewnij się, że każda część ma od dwóch do trzech pąków.

Krok 2

Napełnij doniczki dobrą mieszanką ziemi doniczkowej mniej więcej w połowie pojemnika.

Krok 3

Podzielone kłącze położyć na ziemi i lekko przykryć kłączami z większą ilością ziemi.

Krok #4

Podlewaj nasiona kurkumy, aż gleba będzie wilgotna. Umieść swoje rośliny w mini-tunelowym pojemniku, aby je przykryć.

Krok 5

Umieść swój minitunel w najcieplejszym miejscu w domu o idealnej temperaturze od 85 do 95 stopni F. Jeśli umieścisz rośliny w obszarach o niskich temperaturach, istnieje większa szansa, że ​​twoje kłącze zgnije.

Jeśli nie możesz znaleźć ciepłego miejsca, możesz dostosować swój tunel foliowy, dodając lampę grzewczą, owijając ściany folią bąbelkową (aby ogrzać wnętrze szklarni) lub zainstalować system grzewczy.

Troska

Twoje rośliny kurkumy potrzebują TLC, aby mogły rosnąć i prosperować. Oto dwie rzeczy, o których należy pamiętać, dbając o rośliny kurkumy:

Utrzymuj kurkumę w cieple

Po zasadzeniu kłączy sprawdzaj je co kilka dni, a gdy zobaczysz, jak kiełkują, przenieś minitunel na parapet lub w bardziej nasłonecznione miejsce. Pamiętaj, że idealna temperatura wzrostu kurkumy na tym etapie wynosi od 76 do 86 stopni F. Jeśli wewnątrz i na zewnątrz jest naprawdę ciepło, możesz schłodzić swój minitunel foliowy, zapewniając odpowiednią wentylację.

W razie potrzeby podlewaj rośliny

W razie potrzeby podlewaj kurkumę. Pamiętaj, aby gleba była wilgotna, ale nigdy mokra lub rozmoczona. Możesz spryskać liście dwa razy dziennie wodą, aby zwiększyć wilgotność. Jeśli gleba jest sucha, zmniejszy to zbiory kurkumy.

Zbiór

Brązowienie i wysychanie liści i łodyg wskazuje, że kurkuma jest gotowa do zbioru. Zwykle dzieje się to około 8 do 10 miesięcy po ich posadzeniu. Wyjmij naszą świeżą kurkumę i pokrój łodygi około cala nad kłączami.

Dlaczego sadzić kurkumę w mini szklarni?

Kurkuma najlepiej rośnie w pełnym słońcu i w upale. Jeśli mieszkasz w chłodniejszych obszarach, nadal możesz sadzić kurkumę, używając szklarni. Oto kilka powodów, dla których warto sadzić kurkumę w mini szklarni:

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami atakującymi rośliny kurkumy

Wciornastki, pluskwiaki, świniokształtne, łuski kłączowe i wałeczki liściowe to tylko niektóre ze szkodliwych owadów, które mogą szkodzić roślinom kurkumy. Jeśli trzymasz swoje rośliny w mini szklarni, zmniejszysz ryzyko zwabienia tych nieznośnych szkodników, a także innych chorób dotykających sąsiednie rośliny.

Chroń je przed niskimi temperaturami i niepogodą

Kurkuma nie rośnie dobrze w niskich temperaturach. Jeśli mieszkasz w chłodniejszych obszarach, nadal możesz sadzić kurkumę, trzymając ją w szklarni o kontrolowanej temperaturze. W ten sposób Twoje rośliny będą bezpieczne przed burzami, zimnem i ulewnym deszczem.

Idealne dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń w ogrodzie

Jeśli lubisz sadzić kurkumę i inne produkty, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca, minitunel foliowy jest idealną alternatywą. Standardowy rozmiar minitunelowego tunelu foliowego ma około 6 stóp wysokości, ale są mniejsze rozmiary, jeśli nadal jest dla ciebie za duży. Możesz umieścić swój minitunel foliowy na balkonach, tarasach, a nawet na blatach. Mimo że mini-szklarnie są małe, oferują te same korzyści, co szklarnia o normalnej wielkości.

Rozpocznij sadzenie wcześnie

Dzięki mini szklarni możesz zacząć sadzić kurkumę jeszcze przed nastaniem zimnej pory roku w Twojej okolicy. Gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić kurkumę do swojego ogrodu. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się wcześniejszymi zbiorami.

Dolna linia

Jak więc działa kurkuma na farmie? Upewnij się, że kurkuma ma dużo światła słonecznego, podlewaj ją w razie potrzeby i utrzymuj w cieple. Pamiętając o tych wskazówkach, będziesz mógł cieszyć się zbiorami kurkumy.