Jak rozmnażać pełzającego floksa. Najlepsze 2 sposoby

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać floks płożący, możesz wybrać sadzonki lub podział. Wiedza o tym, jak rozmnażać płożące się floks, jest z pewnością użyteczną umiejętnością, ponieważ roślina ta jest wszechstronna, czy to jako roślina okrywowa, czy jako dodatek do ścian, ogrodów skalnych i pojemników. Co więcej, pełzający floks może rosnąć w strefach odporności od 3 do 9, więc nie jesteś ograniczony do miejsc, w których możesz rozmnażać tę roślinę.

Warto jednak zauważyć, że rozmnażanie płożącego się floksa lub jakiejkolwiek innej rośliny zawsze będzie wygodniejsze w szklarni. Rozpoczęcie uprawy w pomieszczeniach zapewni młodym roślinom bezproblemowe osiedlenie się w surowym i zmiennym klimacie na zewnątrz. Gdy płożące rośliny floks są wystarczająco energiczne, aby wytrzymać wyzwania na zewnątrz, możesz je przesadzić i nie powinieneś mieć żadnych problemów, ponieważ roślina ta jest odporna na zwierzęta i suszę.

Jak rozmnażać pełzającego floksa. Najlepsze 2 sposoby

Jak propagować przewodnik dla początkujących pełzających floksów

Opcja nr 1. Sadzonki

Ukorzenienie płożącego się floksa z sadzonek to łatwy sposób na stworzenie większej liczby klonów twojej ulubionej płożącej rośliny floksowej. Pamiętaj, że rozmnażanie z sadzonek obejmuje wykorzystanie sadzonek korzeniowych, sadzonek miękkiego i twardego drewna. Wspaniałą rzeczą w pełzającym floksie jest to, że można używać sadzonek korzeniowych i sadzonek łodyg.

Zbieranie sadzonek

Zalecany czas na pobranie sadzonek korzeniowych to wczesna jesień lub zima. Z drugiej strony późne lato lub jesień są idealne do zbierania sadzonek łodyg. Zaletą tych, którzy uprawiają floks pełzający w tunelu foliowym, jest gwarancja, że ​​zdrowe rośliny rodzicielskie wytrzymają ten proces.

Przy metodach rozmnażania z sadzonek i podziału roślina rodzicielska musi być zdrowa. Dlatego weź zdrową sekcję o długości około czterech cali poniżej liścia. Roślina i sam sadzonka nie powinny wykazywać objawów chorób i wad.

Przygotowanie i rootowanie

Co więcej, łodyga powinna mieć co najmniej jeden liść, ale bez kwiatów. Gdy już masz łodygę, możesz ją przygotować tak samo, jak przy innych cięciach roślin. Zanurz koniec w proszku hormonu ukorzeniającego, aby pobudzić rozwój korzenia przed zasadzeniem go w wilgotnym i dobrze przepuszczalnym podłożu.

Możesz stworzyć własną mieszankę używając gruboziarnistego piasku, torfu i perlitu i zakopać sadzonkę na głębokości, gdzie liście znajdują się nad ziemią, aby zapobiec gniciu. Następnie utrzymuj wilgotność gleby i chroń cięcie przed ekstremalnymi warunkami. Możesz trzymać cięcie w tunelu foliowym wszędzie tam, gdzie nie będzie to przeszkadzało.

Opcja nr 2. Podział

Inną metodą rozmnażania floksów pełzających jest podział. Jest to doskonała technika, która sprawdza się również w konserwacji, dzięki której uzyskasz również nowe rośliny. Z biegiem czasu twój pełzający floks może rozprzestrzenić się zbyt daleko, więc w końcu będziesz musiał go podzielić, a idealny czas na to jest wczesną wiosną po zakończeniu kwitnienia.

Obcinanie korzeni

Sam proces jest dość prosty w porównaniu z innymi roślinami o głębszych korzeniach. Rozłożysz floks i przetniesz korzenie. Jest prawie linia podziału, której można użyć jako przewodnika podczas odcinania korzeni od głównej rośliny.

Ponowne sadzenie

Poluzuj korzenie i glebę, aby podnoszenie było wygodniejsze, aw zależności od tego, jak duży jest twój oddział, możesz utworzyć więcej sekcji do ponownego sadzenia. Gdy już masz podziały, możesz je przesadzić na rozluźnioną glebę. Przykryj odsłonięte korzenie i utrzymuj wilgoć.

Niektóre inne kwestie, o których musisz pamiętać, to to, że chcesz upewnić się, że podziały są wolne od gleby. Delikatność w obchodzeniu się z korzeniami jest kluczowa, ponieważ łatwo je zginać i łamać. Ponadto nowe otwory dla tych sekcji powinny być większe niż ich korzenie, aby przewidywać wzrost.

Pielęgnacja pełzającego floksa

Rozmnażanie i rozpoczynanie pełzania floks w tunelu foliowym powinno stworzyć silne rośliny do późniejszego przesadzania na zewnątrz. Nie zapomnij jednak zaaklimatyzować tych roślin domowych, aby zapobiec szokowi po przeszczepie. Kiedy już poradzą sobie z wahaniami, wybierz obszar, który jest w pełni nasłoneczniony i ma żyzną i dobrze przepuszczalną glebę.

Do karmienia i podlewania możesz użyć nawozu o powolnym uwalnianiu, aby zachęcić floks do kwitnienia. Zrób to późną zimą lub wczesną wiosną, a latem podlewaj co tydzień. Uważaj, aby nie przelać roślin, ponieważ floks pełzający i tak toleruje suszę.

Wniosek

Floks pełzający to jedna z najlepszych roślin, które można wykorzystać jako okrywę gruntową i nie tylko. Nauka rozmnażania płożącego się floksa może pomóc w pełnym wykorzystaniu tej rośliny i stworzeniu większej ich liczby do użytku ogrodowego lub komercyjnego. Dwa najlepsze sposoby, aby to zrobić, to użycie sadzonek i dzielenie.

Piękno pełzającego floksu polega na tym, że można użyć sadzonek korzeniowych lub sadzonek łodyg. W przypadku tych ostatnich możesz zacząć zbierać zdrowe łodygi z roślin rodzicielskich późnym latem lub jesienią. Podobnie jak w przypadku sadzenia innych sadzonek, możesz zanurzyć koniec pełzającego floksu w ukorzeniającym się hormonie, aby przyspieszyć wzrost.

Z drugiej strony techniką konserwacji, która ma na celu utrzymanie pełzającego wzrostu floksu, jest jego podzielenie. Ponieważ ta roślina ma płytkie korzenie, możesz po prostu podążać za linią podziału podczas odcinania korzeni. Te przegrody powinny być gotowe do sadzenia, ale pamiętaj, aby obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ łatwo się wyginają i łamią.