Jak przycinać drzewo bananowe we właściwy sposób?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak przycinać drzewo bananowe? Jeśli właśnie posadziłeś banany, może być trudno wymyślić, jak je przycinać. Najlepszy czas na przycinanie bananowca to czas, zanim zaowocuje, więc pozostanie tylko jedna łodyga.

Pozwól jej rosnąć przez około sześć do ośmiu miesięcy, a następnie przycinaj ją ponownie, ale zostaw jedną przyssawkę, aby zastąpić główną łodygę na następny sezon wegetacyjny. Po zebraniu bananów pokrój główną łodygę, aż osiągną około dwóch i pół stopy wysokości. Pokrój również pozostałe łodygi w ciągu najbliższych kilku tygodni, ale zostaw przyssawkę w jednym kawałku.

Jak przycinać drzewo bananowe we właściwy sposób?

Co musisz wiedzieć o uprawie bananowca

Drzewo bananowe jest powszechnie spotykane w krajach tropikalnych, ale wbrew powszechnemu przekonaniu bananowce nie są drzewami. Większość ludzi myśli, że banany to drzewa ze względu na swój rozmiar, ale w rzeczywistości jest to największe zioło na świecie.

Banany są pyszne i fajnie byłoby je posadzić na swoim podwórku. Na szczęście rośliny te nie potrzebują zbyt wiele miejsca, co czyni je wspaniałymi roślinami doniczkowymi. Jeśli myślisz o sadzeniu bananów, oto, co musisz wiedzieć:

Światło

Ponieważ bananowce najlepiej rozwijają się w regionach tropikalnych, ma sens, aby preferowały pełne słońce.

Gleba

Banany dobrze rosną w dobrze przepuszczalnej glebie z organicznymi poprawkami. Posadź je głęboko w lekko kwaśnej glebie o pH od 5,5 do 6,5.

Woda

Jak wspomniano, bananowce występują głównie w regionach tropikalnych, a także pochodzą z lasów deszczowych. Oznacza to, że potrzebują dużo wody i wilgoci w powietrzu. Najlepiej sadzić je w grupach, a nie pojedynczo, ponieważ w ten sposób lepiej zatrzymują wilgoć.

Ogólną zasadą podlewania bananowców jest upewnienie się, że gleba jest przez cały czas wilgotna, ale nie mokra. Daj swoim roślinom około jednego do dwóch cali tygodniowo i uważaj, aby nie podlewać, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni.

Temperatura i wilgotność

Rośliny bananowe lubią wilgotne warunki, ale nie narażają ich na ekstremalne warunki pogodowe. Nawet najbardziej odporne na zimno rośliny bananowe wolą przebywać w temperaturach od 75 do 95 stopni F.

Ekstremalnie niskie temperatury kaskaderskie mogą zahamować wzrost roślin, a nawet spowodować ich obumieranie. Możesz chronić swoje rośliny przed ekstremalnymi temperaturami, umieszczając je w apolytunnelkicie lub w osłoniętym miejscu. Inną opcją jest umieszczenie roślin w pomieszczeniu lub zimowanie, gdy nadejdzie zimna pora roku.

Nawóz

Możesz co miesiąc nawozić swoje bananowce za pomocą zbilansowanego nawozu. Według California Rare Fruit Growers należy rozrzucić nawóz wokół rośliny – około czterech do ośmiu stóp od rośliny. Upewnij się, że nawóz nie dotknął pnia. Jeśli twoje banany są w pojemniku, zrób to samo, ale w połowie tempa roślin na zewnątrz.

Możesz również karmić je materią organiczną, ale zwracaj szczególną uwagę na poziom potasu. Banany są bogate w potas, co czyni je niezbędnym składnikiem odżywczym dla roślin bananowca.

Uprawa bananów w pojemnikach

Jeśli nie masz podwórka, możesz sadzić banany w doniczkach. Potrzebują jednak co najmniej 15-galonowych pojemników, aby zapewnić, że ich korzenie będą mogły dobrze rosnąć. Główną zaletą bananów doniczkowych jest to, że masz pełną kontrolę nad środowiskiem rośliny. Możesz go chronić przed zimnem i nieprzewidywalnym klimatem.

Jednak te rośliny są głodne i spragnione. Upewnij się, że możesz nadążyć za ich potrzebami, jeśli zdecydujesz się je posadzić w pojemnikach. Używaj tylko wysokiej jakości mieszanki doniczkowej i często je nawozić. Nie zapomnij o przesadzaniu bananów przynajmniej co trzy lata.

Korzyści z sadzenia w użyciu apolytunnelKit

Apolytunnelkit doskonale nadaje się do sadzenia bananów, ponieważ pozwala kontrolować temperaturę wewnątrz, co pozwala na uprawę tych tropikalnych roślin w dowolnym miejscu. Nawet jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach, możesz stworzyć tropikalny klimat w swoim tunelu foliowym. Poza tym oto inne powody, dla których ogrodnicy i hobbyści uwielbiają sadzić w szklarni:

Możesz sadzić wcześnie i uprawiać prawie wszystko

Dzięki szklarni możesz zacząć sadzić rośliny jeszcze przed nastaniem zimnej pory roku w Twojej okolicy. Dodatkowo w tunelu foliowym można uprawiać prawie wszystko – od roślin ozdobnych, drzew owocowych i warzyw. Sadząc wcześnie, będziesz mógł również wcześniej zbierać plony.

Możesz chronić swoje rośliny przed niepogodą

Nieprzewidywalna pogoda może odbić się na twoich roślinach. Możesz chronić je przed śniegiem, mrozem, lodem, ulewnym deszczem i silnymi wiatrami, umieszczając je w szklarni. Gdy pogoda się poprawi, możesz przenieść swoje rośliny na zewnątrz, jeśli chcesz.

Możesz chronić swoje rośliny przed szkodliwymi owadami

Szkodliwe owady, takie jak ryjkowiec trzciny cukrowej, ćmy parcha bananowca, szyper bananowy i mszyce bananowe żerują na liściach, owocach, kłączach i pseudołodygach rośliny. Trzymanie ich w tunelu poliamidowym zmniejsza ryzyko zwabienia tych nieznośnych owadów.

Końcowe przemyślenia na temat przycinania drzewa bananowego

Umiejętność przycinania bananowca to tylko część równania. Aby uprawiać zdrowe i smaczne banany, musisz znać rosnące wymagania rośliny. Pamiętając o powyższych wskazówkach, będziesz mógł zbierać i cieszyć się pysznymi bananami prosto ze swojego podwórka.