Jak długo cebulki są niesadzone?

Jeśli masz cebulki, które były przez jakiś czas przechowywane, możesz zapytać: Jak długo utrzymują się cebulki niesadzone? Podczas gdy nasiona mogą żyć w nieskończoność, nie można tego powiedzieć o cebulkach.

Większość żarówek może przetrwać nawet rok, jeśli je odpowiednio przechowujesz. Jak długo twoje cebulki są niesadzone, zależy od tego, jak były przechowywane. Właściwe przechowywanie w odpowiedniej temperaturze jest niezbędne, aby zapewnić długotrwałą żywotność żarówek. Zależy to również od rodzaju żarówek; niektóre mogą wymagać natychmiastowego posadzenia, a niektóre można przechowywać przez miesiące.

Jak długo cebulki są niesadzone?

Cebulki kwiatowe są na ogół delikatniejsze, dlatego najlepiej sadzić je jak najszybciej. Ale tulipany, żonkile, krokusy i inne kwitnące wiosną cebulki są jednymi z najtwardszych i mogą przetrwać bez sadzenia nawet przez rok.

Jak sprawdzić, czy Twoje żarówki się zepsuły

Przed zasadzeniem przechowywanych cebulek warto sprawdzić, czy nadają się do sadzenia. Pamiętaj, że cebulki nadal są roślinami, więc szanse na ich zepsucie są znacznie większe w porównaniu z nasionami.

Na szczęście nie jest trudno stwierdzić, czy żarówka się zepsuła, czy nie. Niezależnie od tego, czy zapomniałeś, że masz cebulki, czy musiałeś je przechowywać przed sadzeniem, oto jak możesz sprawdzić, czy są dobre, czy nie:

Sprawdź jego jędrność

Czy Twoje cebulki są papkowate lub jędrne? Ściśnij cebulki, aby sprawdzić ich jędrność. Jeśli czują się bzdurni, są szanse, że są już zgniłe. Skurczone lub wysuszone cebule również wskazują na to, że się zepsuły.

Zdrowa cebulka powinna być jędrna i jędrna, nie powinna być zbyt sucha ani zbyt mokra. Twoje cebulki są prawdopodobnie gotowe do sadzenia, jeśli są twarde w dotyku.

Sprawdź pływalność

Innym sposobem sprawdzenia, czy Twoje cebulki nadają się do sadzenia, jest sprawdzenie ich pływalności. Jeśli Twoje żarówki unoszą się na wodzie, może to oznaczać, że Twoje żarówki są zgniłe w środku. Wewnętrzne gnicie może spowodować utratę wagi cebulek; dlatego mogą z łatwością unosić się na wodzie. Wręcz przeciwnie, cebulki, które toną, są najprawdopodobniej zdrowe i gotowe do sadzenia.

Sprawdź rozwój pleśni

Nieposadzone cebulki są bardziej podatne na pleśnienie, a gdy pojawi się pleśń, lepiej wyrzucić cebulki.

Sprawdź zapach

Na koniec musisz sprawdzić, jak pachną Twoje żarówki. Żarówki zwykle zaczynają gnić w środku, zanim fizycznie się pojawią. Jeśli twoje cebulki pachną nietypowo, prawdopodobnie zaczynają gnić wewnętrznie i wkrótce psują się.

Jak prawidłowo przechowywać żarówki

Kluczem do wydłużenia żywotności żarówek jest ich odpowiednie przechowywanie. Jednym z najlepszych sposobów ochrony żarówek jest przechowywanie ich w chłodnym, suchym miejscu o temperaturze co najmniej 50 stopni F. Jeśli jest ciepło, możesz przechowywać żarówki w lodówce. Kiedy są zbyt zimne, możesz je trzymać w nieogrzewanym garażu lub piwnicy.

Przechowuj żarówki w izolowanym pojemniku lub jeśli go nie masz, wystarczy kartonowe pudełko. Pamiętaj jednak, aby wyłożyć je papierem, aby pojemnik był suchy i aby temperatura pozostała stała.

Innym sposobem przechowywania cebul jest wymieszanie mchu torfowego i wrzucenie cebul do środka i umieszczenie ich w chłodnym, suchym miejscu. Ta metoda jest najlepsza w przypadku cebulek letnich, ponieważ tego rodzaju cebulki wymagają wyższej temperatury podczas ich przechowywania.

Możesz także umieścić swoje żarówki w doniczkach i trzymać je w pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, aby przenieść je do gleby, gdy tylko zrobi się naprawdę zimno, ponieważ doniczka może być zbyt zimna dla twoich cebul.

Nie zapomnij sprawdzać żarówek raz na kilka tygodni, aby upewnić się, że nadal są gotowe do użycia i upewnić się, że temperatura w pomieszczeniu jest stała. Jeśli zauważysz zgniłą żarówkę, natychmiast ją wyrzuć i upewnij się, że między każdą żarówką jest wystarczająca izolacja.

Korzyści z uprawy żarówek w małej szklarni

Kiedy już zdecydujesz, że Twoje cebulki są gotowe do sadzenia, powinieneś rozważyć ich uprawę w mini szklarni, a oto kilka powodów, dla których:

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami

Mszyce, wełnowce, dżdżownice i inne szkodliwe owady chciałyby chrupać twoje kwiaty i liście. Jeśli wkrótce nie rozwiążesz tego problemu, inwazja szkodników może znacznie uszkodzić twoje rośliny. Umieszczenie ich w minitunelu foliowym znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia roślin przez owady.

Zacznij wcześnie uprawiać rośliny

Mini szklarnie umożliwiają wczesne rozpoczęcie wzrostu roślin – jeszcze przed rozpoczęciem sezonu sadzenia w Twojej okolicy. Gdy pogoda się ociepli, będziesz mógł przesadzić swoje rośliny na zewnątrz.

Idealne do ochrony roślin przed złą pogodą

Wreszcie, mini szklarnie są przydatne do ochrony delikatnych i delikatnych roślin przed złą pogodą. Apolytunnel może chronić je przed mrozem, lodem i śniegiem w okresie zimowym. Mogą też chronić je przed ulewnymi deszczami, silnymi wiatrami i nadmiernym upałem. Możesz przesadzić swoje rośliny na zewnątrz, gdy pogoda się poprawi.

Konkluzja: jak długo nie sadzi się cebulki?

Jak długo cebulki przetrwają niesadzone? Prawidłowo przechowywane w odpowiedniej temperaturze cebulki mogą przetrwać nawet rok bez sadzenia. Ale ten długi okres przydatności do spożycia nie oznacza, że ​​powinieneś czekać rok przed sadzeniem cebul. Im wcześniej je posadzisz, tym większe szanse na to, że zakwitną zdrowe.