Jak przesadzić bluszcz okrywowy w 2 prostych krokach

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przesadzić bluszcz okrywowy, ucieszysz się, że wystarczą do tego tylko dwa kroki. Coraz więcej ogrodników interesuje się roślinami bluszczu, ponieważ tworzą one doskonałą gęstą okrywę gruntową. Jednak szybko rosną, więc możesz skorzystać na nauce ich przeszczepiania.

Pamiętaj, że przepełnione rośliny mogą sprzyjać szkodnikom i chorobom. Zawsze dbaj o swoje rośliny bluszczu i nie pozwól, aby zarosły na ich obszarze. Przesadzanie roślin pozwala wyprodukować więcej bluszczu, a także utrzymać porządek w ogrodzie.

Jak przesadzić bluszcz okrywowy w 2 prostych krokach

Jak przenieść okrywę bluszczową dla początkujących

Krok 1. Kopanie

Czas

Najlepszy czas na przesadzenie roślin okrywowych bluszczu to jesień lub wczesna wiosna. W ten sposób rośliny zadomowiły się przed trudnym letnim upałem. Skoro o tym mowa, wybierz dzień chłodny i pochmurny, aby nie stresować roślin.

Przesadzanie bluszczu jest przydatne nie tylko do tworzenia nowych roślin na danym obszarze. Jest to również skuteczna praktyka pielęgnacyjna, gdy rośliny zarosły swoją przestrzeń. Gdy już wiesz, że nadszedł czas na przesadzenie bluszczu, sprawdź obszary roślin, o których wiesz, że szybko się ukorzenią.

Technika

Powinieneś zobaczyć części rośliny, w których wzdłuż winorośli wyrastają liście. Zazwyczaj znajdują się na dobrze ukorzenionych roślinach bluszczu, a sama winorośl ma wiele węzłów liściowych. Użyj ostrych i sterylnych nożyc, aby przyciąć kawałek i powoli podnieś bluszcz z ziemi za pomocą łopaty.

W ten sposób możesz łatwo zobaczyć korzenie wokół każdego węzła liścia i poluzować je w miejscu, w którym łączą się z glebą. Przetnij pomiędzy każdym węzłem liścia i upewnij się, że każda sekcja ma około 8 cali długości. Najlepiej byłoby też wcześniej przygotować miejsce do przesadzenia, aby kawałki bluszczu nie wyschły.

Krok 2. Przesadzanie

Jak wcześniej wspomniano, skorzystasz na przygotowaniu nowej strony do przeszczepów bluszczu. Zacznij od spulchnienia ziemi i rozłóż na niej kompost przed zwilżeniem terenu wodą. Sprawdź, czy nie ma traw i chwastów, aby upewnić się, że nic nie będzie konkurować z przesadami o składniki odżywcze gleby.

Ustaw sekcje bluszczu w odległości 10 cali od siebie, ale pamiętaj, czy pokryłeś węzły liści ziemią, aby zapewnić zadomowienie się. Są to obszary, w których korzenie będą kontaktować się z glebą. Pielęgnacja roślin w tym momencie będzie utrzymywać ziemię w stanie wilgotnym, ale nie rozmoczonym.

Będąc potencjalnie inwazyjnym, można założyć, że przeszczepy będą rosły aktywnie i szybko. Możesz jednak wzmocnić rośliny, kompostując korzenie i utrzymując ich wilgotność. Możesz także hodować rośliny okrywowe bluszczu w tunelu foliowym, jeśli twój klimat jest trudny do założenia roślin.

Uprawa i utrzymanie bluszczu okrywowego

Rośliny bluszczu angielskiego są prawdopodobnie jedną z najlepszych roślin okrywowych do rozważenia, ponieważ będą się rozwijać nawet przy minimalnej pielęgnacji. Najlepiej będą rosły w zacienionym miejscu o dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie, ale spodziewają się szybkiego rozwoju dopiero w drugim lub trzecim roku. Po założeniu mogą tolerować trudne warunki, takie jak pełne słońce, susza i słona gleba.

Problemy, które możesz napotkać w przypadku tych roślin, to szkody spowodowane przez zwierzęta, takie jak jelenie. Możesz jednak trzymać te okrywy naziemne w tunelu foliowym, aby chronić je przed zwierzętami. Możesz również napotkać brązowe plamy na liściach bluszczu, ale ten stan można leczyć fungicydami.

Jeśli uważasz, że rośliny bluszczu są zbyt inwazyjne jako roślina okrywowa, możesz wziąć pod uwagę floks niebieski, paproć białoczelna, paproć bożonarodzeniowa i dziki imbir.

Jak zarządzać i kontrolować rośliny bluszczu

Bluszcz może stać się inwazyjną rośliną okrywową, więc musisz wiedzieć, jak zarządzać i kontrolować wzrost tych roślin. Połączenie metod mechanicznych i chemicznych jest najlepsze do zarządzania roślinami bluszczu. Jeśli jednak roślin jest niewiele, wystarczy przycinać je lub wyciągać ręcznie.

Aby zarządzać i kontrolować rośliny bluszczu, wyciągnij jak najwięcej winorośli w sezonie zimowym. Być może będziesz musiał również ściąć niektóre winorośle lub użyć chwastożercy, aby zaoszczędzić czas i wysiłek. Następnie możesz używać chemikaliów w okresie wegetacji, kiedy rośliny odrastają.

Ogrodnicy często używają 5% roztworu glifosatu z surfaktantem na centralnych węzłach, ale możesz użyć 10% roztworu na całym węźle, jeśli nadal odrastają. Uważaj jednak na inne rośliny w okolicy, ponieważ nie chcesz, aby chemikalia miały na nie wpływ. Niektóre inne opcje kontrolowania roślin bluszczu obejmują również ich podduszanie lub używanie ognia.

Wniosek

Rośliny bluszczu są jednym z najlepszych rozważań, jeśli chcesz okryć ziemię w ogrodzie lub szklarni. Nauka przesadzania okrywy gruntowej bluszczu nie tylko pozwoli ci dodać więcej roślin na wybranych obszarach, ale także rozwiąże problemy, gdy zarastają. Po prostu weź odpowiednie sekcje bluszczu, które szybko się ukorzenią, a następnie przesadź je.

Najlepszy czas na przesadzanie roślin bluszczu to jesień lub wczesna wiosna, więc ich korzenie zadomowiły się przed upałem lata. Nie powinieneś mieć problemu z przesadzeniem bluszczu okrywowego, ponieważ dobrze rozwija się w trudnych warunkach. Pamiętaj jednak, że rośliny bluszczu, takie jak bluszcz angielski, mogą być inwazyjne, więc zawsze je pielęgnuj.