Jak przycinać miętę w 2 szybkich krokach

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać kocimiętkę, możesz uprościć praktykę do dwóch kroków. Mimo że ta roślina wieloletnia jest wytrzymała i stosunkowo łatwa w utrzymaniu, musisz wiedzieć, jak dbać o jej liście. Właściwe przycinanie kocimiętki powinno sprzyjać zdrowszemu wzrostowi i zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób na twoich roślinach.

W tym artykule omówimy prawidłowe przycinanie i pielęgnację kocicy. W ten sposób powinieneś być gotowy do rozmnażania kocimiętki i zapewnienia zdrowych roślin. Gdy opanujesz te praktyki, możesz mieć najlepsze rośliny graniczne do użytku osobistego lub komercyjnego.

Jak przycinać miętę w 2 szybkich krokach

Jak skutecznie ciąć i przycinać Catmint

Krok 1. Przygotowanie

Przed przycięciem kocimiętki chcesz najpierw przygotować swoją roślinę i narzędzia. Pamiętaj, że cięcie lub nawet przycinanie dowolnej rośliny może być stresujące, jeśli środowisko nie jest stabilne. Jeśli w Twoim regionie panuje ekstremalny klimat, być może łatwiej będzie Ci hodować kocimiętkę w szklarni.

W ten sposób możesz upewnić się, że zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie, nie będą stresować Twoich roślin. Co więcej, nie zapomnij wysterylizować narzędzi za pomocą roztworu wybielacza i wody, aby zapobiec przenoszeniu chorób między roślinami.

Krok 2. Ścinanie, cięcie i przycinanie

Po przygotowaniu rośliny i narzędzi możesz rozpocząć przycinanie. Istnieje wiele kwestii związanych z tą praktyką, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Na przykład, możesz jesienią ściąć kocicę aż do ziemi, jeśli chcesz ją odmłodzić i odrosnąć wczesną wiosną lub pod koniec zimy.

Czasami wystarczyłoby lekkie przycięcie części nóg, ale większość ogrodników przycina kocicę do połowy jej rozmiaru po okresie kwitnienia. Możesz również przyciąć zużyte kwiaty na swojej kocicy w okresie kwitnienia, jeśli chcesz przedłużyć kwitnienie rośliny. To zachęci więcej kwiatów, ponieważ usuniesz wyblakłe kwiaty, które konkurują z nowym wzrostem.

Możesz zagłuszyć kocicę wiosną lub wczesnym latem. W drugim okresie kwitnienia najlepiej byłoby ponownie zaschnąć, aby zapobiec produkcji nasion. Pamiętaj, że roślina ta łatwo samozasiewa się, a przycinanie jest praktyką pielęgnacyjną, aby utrzymać ją pod kontrolą.

Uprawa kocimiętki

Propagacja

Teraz, gdy nauczyłeś się prawidłowo przycinać kocimiętkę, dobrze jest również wiedzieć, jak je hodować, aby zapewnić energiczny wzrost. Na początek możesz zdecydować się na rozmnażanie kocimiętki z nasion, sadzonek lub podziałów. Niektóre kluczowe wskazówki, o których należy pamiętać, to to, że roślina ta łatwo samozasiewa się i można zbierać sadzonki na początku lata lub dzielić kocimiętkę wiosną lub jesienią.

Najlepszy czas na ukorzenienie tej rośliny to wiosna, ale można je również uprawiać w tunelu foliowym, ponieważ ekstremalne klimaty mogą zniechęcać do wzrostu. Wybierz obszar, który zapewni odpowiednią przestrzeń, ponieważ kocimiętki mogą szybko się rozprzestrzeniać. Pamiętaj, że te rośliny nie są wymagające pod względem wzrostu wymagań, więc będą dobrze prosperować nawet podczas suszy i innych wyzwań.

Lokalizacja i konserwacja

Jednak miejsca z pełnym słońcem są idealne dla kocimiętki, a strefy wzrostu od 3 do 8 byłyby najlepsze do uprawy tej rośliny. Wybierz dobrze przepuszczalną i żyzną glebę, aby rośliny szybciej się zadomowiły. Możesz oczekiwać, że Twoje rośliny zakwitną latem lub wczesną jesienią w odpowiednich warunkach.

Jak podlewać i karmić kocicę? Jak wspomniano wcześniej, kocięta są odporne na suszę, więc raz założone, podlewaj tylko wtedy, gdy rośliny wykazują oznaki odwodnienia. Odnosi się to również do nawożenia kocimiętki, ponieważ nie jest to konieczne, ale możesz kompostować każdej jesieni.

Na koniec, miej pewność, że podczas uprawy kocimiętki nie napotkasz wielu poważnych chorób i problemów. Tekstura i zapach liści odstraszają szkodniki i zwierzęta. Co więcej, idealne warunki wzrostu powinny zapobiegać chorobom wywołanym przez grzyby.

Jaka jest różnica między kocimiętką a kocimiętką?

Prawdopodobnie ogrodnicy często mylą kocimiętkę z kocimiętką. A najłatwiejszym sposobem na odpowiedź na twoje zakłopotanie jest to, że mięta nie będzie stymulować kotów. Nie zdziw się jednak, że niektórzy ludzie uważają obie rośliny za takie same ze względu na wspólne cechy.

Dla tych, którzy szukają rośliny ozdobnej, najlepiej wybrać kocimiętkę. Z drugiej strony kocimiętka jest lubiana i uprawiana w celu przyciągania kotów, ponieważ ma na nie wpływ. Kocimiętka jest nawet łatwa w uprawie i może przetrwać przez długi czas bez większej troski.

Niemniej jednak kocimiętka również przetrwa wyzwania, gdy już się ustabilizuje. W rzeczywistości roślina ta jest podatna na zachwaszczenie ze względu na szybkość jej rozprzestrzeniania się. Co więcej, ma przyciągające wzrok liście i niebieskie kwiaty, które przyciągają ludzi i zapylacze.

Wniosek

Kocimiętka, a nie kocimiętka, jest atrakcyjną, łatwą w uprawie rośliną, którą warto rozważyć w swoim ogrodzie. A jeśli już masz tę roślinę, naucz się przycinać kocimiętkę, aby pomóc odrosnąć zdrowszą roślinę, uzyskać lepsze kwitnienie i zapobiec jej zachwaszczeniu. Ćwiczenie jest tak proste, jak przygotowanie rośliny i narzędzi, i możesz zastanowić się, czy musisz usunąć roślinę, przyciąć, czy całkowicie ją przyciąć.

Podobnie jak w przypadku innych roślin kwitnących, kocimiętka zyska na martwych główkach i może wydłużyć okres kwitnienia. Czasami może być również konieczne przycięcie długonogich narośli, aby utrzymać roślinę w porządku i pomóc jej energiczniej odrastać. Na koniec możesz przyciąć roślinę o połowę po okresie wegetacji, aby zachęcić zdrowszą roślinę do następnego sezonu.