Jak przesadzać jeżówki. Najlepszy przewodnik dwuetapowy

Nauczysz się przesadzać jeżówki w dwóch prostych krokach. Piękno jeżówek nie kończy się na samych kwiatach, ale na tym, jak wybaczają one ich uprawie. Ogrodnicy nie powinni obawiać się przesadzania i zmiany aranżacji jeżówek w ogrodzie.

Co więcej, ci, którzy używają apolitunelu do uprawy jeżówki, mogą mieć przewagę w przesadzaniu. Pamiętaj, że kluczem do pomyślnego przesadzania jest uprawa silnych roślin, które poradzą sobie ze zmianą miejsca. Jest to łatwe do osiągnięcia w szklarni, ponieważ stabilne warunki nie narażają jeżówki na stres.

Jak przesadzać jeżówki. Najlepszy przewodnik dwuetapowy

Jak przeszczepić jeżówki, aby zagwarantować sukces

Krok 1. Przygotowanie strony

Przede wszystkim chcesz przygotować miejsce do przeszczepu jeżówki. Zrób to przed wykopaniem roślin, aby zapobiec ich wysychaniu. Jeżówki nie są wybredne, jeśli chodzi o stanowisko, ale warto pamiętać o ich idealnym środowisku uprawy.

Idealna lokalizacja

Jeżówki dobrze rosną w strefach od 3 do 9, co daje wyobrażenie o najlepszych warunkach dla tych kwiatów. Jeśli na Twoim obszarze panują ostre zimy, masz większe szanse na pomyślną hodowlę jeżówki w szklarni. Pamiętaj, że jeżówki preferują upały, zwłaszcza do produkcji kwiatów.

W ogrodzie wybierz obszar, który będzie w pełni nasłoneczniony. Być może trzeba będzie również poprawić glebę materią organiczną, ale jeżówki powinny tolerować gleby o niskiej żyzności. Jednak przesadzasz rośliny w nowym miejscu, więc powinno być żyzne.

Jakość gleby

Niektórzy ogrodnicy uprawiają glebę kompostem i wolno działającym nawozem. Grunt również powinien być dobrze przepuszczalny, ale raz zadomowione jeżówki mogą przetrwać suszę. Trzeba tylko pamiętać o wymienionych warunkach, aby zwiększyć szansę na przeżycie przeszczepów.

Krok 2. Kopanie i sadzenie

Usuwanie i kopanie doniczek

Drugim i ostatnim krokiem do przesadzania jeżówek jest wykopywanie sadzonek i sadzenie ich na miejscu. Konieczny jest tutaj nacisk na delikatne wyjmowanie sadzonek z pojemnika. Przydatną techniką jest trzymanie łodygi blisko ziemi i wyciąganie jej z doniczki.

Nie chcesz też, aby jeżówki czekały zbyt długo, ponieważ mogą wyschnąć. Dlatego wykop dziury w miejscu w odległości trzech stóp od siebie. Głębokość może być dwukrotnie większa niż średnica poprzedniego pojemnika na sadzonki, aby przewidzieć korzenie twoich roślin

Sadzenie i konserwacja

Chcesz, aby gleba była na tym samym poziomie, co część łodygi, która łączy się z korzeniami. Musisz również poluzować brud w bryłce korzeniowej przed umieszczeniem roślin w dołku. Następnie ustabilizuj jeżówki, wypełniając szczelinę ziemią i wklepując ją na miejsce.

Po posadzeniu należy dokładnie podlewać przeszczepy, aby pomóc im się zadomowić i mulczować wokół roślin, aby zatrzymać wodę. Nie musisz jednak ciągle podlewać jeżówek, ponieważ nie chcesz sprzyjać ich gniciu. Przed podlaniem sprawdź, czy ziemia jest sucha, aby uniknąć pozostawienia roślin w stojącej wodzie.

Dzielenie jeżówek

Według Clemson University jeżówki można dzielić co trzy do czterech lat. Ta technika jest nie tylko przydatną metodą rozmnażania jeżówek, ale należy ją również wykonywać w ramach pielęgnacji. Umiejętność przesadzania jeżówek pomoże również później je podzielić.

Wiosna kontra jesień

Najlepszą porą na dzielenie jeżówek jest wiosna lub jesień. Jeżówki są podatne na zarastanie i przepełnianie na swoim stanowisku, zwłaszcza wiosną. A to, co sprawia, że ​​ten okres jest doskonały dla podziału, to fakt, że przesadzenie nowo podzielonych jeżówek będzie miało szybszy czas na zadomowienie się.

Z drugiej strony, dzielenie jesienią jest korzystne dla kopania roślin ze względu na liściastą formę kępy. Ułatwia to również usuwanie części, które nie przetrwały sezonu wegetacyjnego. Jednak najlepiej byłoby nigdy nie dzielić się latem, ponieważ nie mają wystarczająco dużo energii, aby zapuścić korzenie z powodu produkcji kwiatów.

Kiedy nie należy dzielić i przesadzać jeżówek?

Co więcej, przesadzanie w gorących i suchych warunkach lata naraża rośliny na stres. Nigdy nie dziel i nie przesadzaj jeżówek latem, chyba że dzień jest pochmurny lub nie możesz zapewnić ochrony przed słońcem.

Jak przeszczepiać dywizje

Wcześniej w tym artykule omówiono przesadzanie jeżówek, ale chodzi o sadzonki, które zacząłeś w szklarni. Powinieneś także wiedzieć, jak prawidłowo przesadzać podziały, aby zapewnić przetrwanie jeżówek. Aby to zrobić, zacznij od kopania głęboko wokół rośliny w odległości 6 cali.

Ułatwi to podniesienie rośliny bez uszkadzania korzeni. Następnie pokrój kępę na sekcje i usuń martwe części. Każda sekcja powinna mieć około 8 cali średnicy, aby zapewnić, że będą się dobrze rozwijać, i można je przesadzać w odległości 12 cali.

Wniosek

Jeżówki można rozpocząć w tunelu foliowym, rozmnażać je z podziałów. Musisz jednak wiedzieć, jak prawidłowo przesadzać jeżówki, aby mieć pewność, że zapuszczą korzenie i nie będą się stresować. Metoda jest prosta i można ją uprościć do przygotowania terenu, kopania i sadzenia.

Wybierz dobrze przepuszczalne i żyzne miejsce, które ma pełne słońce, i uważaj przy usuwaniu jeżówek z doniczek lub ziemi. Na koniec należy je odpowiednio rozmieścić i podlewać po sadzeniu, aby pomóc im się zadomowić.