Jak przechowywać cebulki lilii wielkanocnej. Najlepszy ogólny przewodnik

Aby wiedzieć, jak przechowywać cebulki lilii wielkanocnych, wybierz, czy chcesz to zrobić w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Ta popularna roślina prezentowa nie musi stać się bezużyteczna, gdy nadejdzie zima, zwłaszcza jeśli poznasz poniższe porady i wskazówki. W dzisiejszych czasach powszechne jest nawet ponowne zakwitanie lilii wielkanocnych, gdy pozwala na to pogoda.

Lilie wielkanocne będą trwać długo, jeśli zadbasz o odpowiednią pielęgnację i pielęgnację. Możesz rozważyć użycie apolitunelu do żarówek, jeśli nie masz obszaru, który na pewno jest dla nich bezpieczny i stabilny. W przeciwnym razie zastosuj poniższe techniki, aby później zapewnić zdrowe i dobrze prosperujące cebulki.

Poradnik dotyczący przechowywania cebulek lilii wielkanocnych wewnątrz i na zewnątrz

Przechowując cebulki lilii wielkanocnej, możesz zrobić to w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Ten kompletny przewodnik nauczy Cię kilku przydatnych wskazówek dotyczących cebulek lilii wielkanocnych, aby upewnić się, że będą one przydatne do późniejszego użycia. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami dotyczącymi przechowywania wewnątrz i na zewnątrz, a nie powinieneś napotkać wielu problemów.

Wiedza o tym, jak przechowywać cebulki lilii wielkanocnej, jest przydatna dla ogrodników i tych, którzy dostarczają cebulki innym hodowcom. Do końca jesieni będziesz mógł dostarczyć cebulki, które będą gotowe do sadzenia w szklarni. W ten sposób lilie zakwitną na czas Wielkanocy.

W pomieszczeniach

Krok 1. Kopanie

Jeśli zdecydujesz się przechowywać cebulki lilii wielkanocnej w pomieszczeniu, musisz zacząć po pierwszych przymrozkach lub zimą, jeśli jesteś w chłodniejszym regionie. W tym czasie zacznij podnosić je z ziemi, aby uniknąć uszkodzeń i zapewnić im przetrwanie. Przydatną wskazówką jest przycięcie liści do trzech cali nad poziomem gruntu, aby ułatwić wykopywanie i podnoszenie cebul.

Po przycięciu ich liści, kopać wokół cebulki łopatą, aby jej nie uszkodzić. W ten sposób możesz poluzować glebę z cebul bez ryzyka uderzenia w korzenie. Po podniesieniu cebul usuń resztki ziemi pod bieżącą wodą.

Krok 2. Suszenie

Przede wszystkim warto sprawdzić żarówki, ponieważ niektóre z nich mogą wykazywać oznaki chorób lub są uszkodzone i zgniłe. Wyrzuć je, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu wśród zdrowych cebulek. Jednak nigdy nie kompostuj chorych cebul, ponieważ może to również powodować rozprzestrzenianie się infekcji.

Po pozostawieniu zdrowych cebulek umieść je na tacy z odpowiednim odstępem do suszenia. Cyrkulacja powietrza jest niezbędna, aby zapobiegać chorobom grzybiczym, ale nie ulegaj pokusie poddawania ich działaniu ciepła. Możesz również uniknąć takich problemów, nakładając na cebulki proszek grzybobójczy i kontrolując warunki w szklarni.

Krok 3. Przechowywanie

Możesz po prostu umieścić je w chłodnym, ciemnym miejscu, aby wysuszyć i zapobiec pleśni, najlepiej w temperaturze od 60 do 70°F. Po wyschnięciu można je ponownie odkurzyć proszkiem grzybobójczym przed umieszczeniem w papierowych torebkach z odrobiną wermikulitu lub w wentylowanym kartoniku.

Możesz rozważyć zaparowanie cebulek, jeśli są zbyt suche, ale upewnij się, że są między nimi wystarczające odstępy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wilgoci i gnicia. Cebule można następnie sadzić na wiosnę, gdy minie zagrożenie mrozem. Jednak grunt powinien być również urabialny.

Na zewnątrz

Krok 1. Niech liście umrą

W niektórych regionach na zimę nie trzeba zabierać żarówek do domu. Możesz zostawić je na zewnątrz, a cebulki lilii wielkanocnej nadal mogą przetrwać. Należy jednak podkreślić, że ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy w Twoim regionie nigdy nie występują obfite opady śniegu, mrozy ani deszcze w chłodniejszych miesiącach.

Aby zimować cebulki, chcesz, aby lilie wielkanocne obumarły. Możesz zachęcić je do więdnięcia, przerywając podlewanie po okresie kwitnienia. Nie ulegaj jednak pokusie ścinania martwych liści, aby pomóc cebulkom w magazynowaniu energii na zimę.

Krok 2. Uważaj, aby cebulki nie siadały na mokrej ziemi

Możesz wspierać cebulki lilii wielkanocnej, dbając o środowisko. Zacznij od upewnienia się, że gleba jest dobrze przepuszczalna, ponieważ rozmoczenie może prowadzić do gnicia. Zmieniaj glebę perlitem w czasie sadzenia, aby poprawić jej strukturę i podnieść poziom gruntu nad każdą cebulką.

W ten sposób kopiec zapobiega potencjalnemu osadzaniu się cebulek na mokrej ziemi w okresie zimowym. Co więcej, nie zapomnij o ściółce żarówek, aby uzyskać dodatkową ochronę. Doświadczeni ogrodnicy zalecają używanie czterech cali słomy jesienią, zanim ziemia ostygnie.

Wniosek

Początek sezonu zimowego nie musi być stresujący przy uprawie lilii wielkanocnych. Jeśli wiesz, jak przechowywać cebulki lilii wielkanocnej wewnątrz lub na zewnątrz, zawsze będziesz mieć produktywny ogród przez cały rok. Jeśli w Twoim rejonie panuje łagodny klimat, możesz pozwolić, by liście obumarły, a cebulki zimowały na zewnątrz.

Po prostu zapewnij ściółkę i utrzymuj dobry drenaż na ziemi, aby zapobiec gniciu. Z drugiej strony, ostrożnie wykop cebulki i wysusz je w pomieszczeniu do czasu sadzenia, jeśli masz ostre zimy. Przed przechowywaniem w chłodnym, ciemnym miejscu należy usunąć uszkodzone i chore cebule oraz zastosować środek grzybobójczy.

Ogólnie rzecz biorąc, właściwa pielęgnacja i konsekwencja w pielęgnacji powinny zapewnić przetrwanie cebulek. Zawsze chroń je przed ekstremalnymi warunkami i zapobiegaj rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak rozwój grzybów. I rozważ zimowanie cebulek lilii wielkanocnych na zewnątrz tylko wtedy, gdy w Twoim regionie nigdy nie występują ulewne deszcze i śnieg lub mrozy.