Jak prawidłowo dbać o mini tunel foliowy?

Wiedza o tym, jak dbać o minitunel foliowy poprzez czyszczenie i sterylizację, monitorowanie, inspekcję, zapobieganie i konserwację, ma kluczowe znaczenie dla jego długowieczności i sukcesu Twojego ogrodu. Znaczenie ustalenia priorytetów, jak prawidłowo dbać o mini szklarnię, odgrywa znaczącą rolę w jej produktywności i skuteczności. Jak wiedzieć, jak założyć rośliny warzywne w mini szklarni, dbanie o tunel foliowy powinno być jedną z pierwszych rzeczy, których się uczysz przed sadzeniem.

Ze względu na swój rozmiar opieka nad minitunelem foliowym jest mniej wymagająca i czasochłonna. Nie oznacza to jednak, że wykonanie wspomnianych kroków wystarczyłoby bez przekonania. Według University of Massachusetts Amherst coś tak prostego jak czystość jest użytecznym rozwiązaniem przeciwko chorobom w szklarni.

Jak prawidłowo dbać o mini tunel foliowy?

Kompletny przewodnik, jak dbać o mini szklarnię

Oczyść i sterylizuj

Jak wspomniano wcześniej, czyszczenie tunelu foliowego jest jednym z najprostszych sposobów pielęgnacji mini szklarni. To oczywisty obowiązek, ale ogrodnicy czasami przeoczają tę odpowiedzialność, chyba że widzą naocznie, że trzeba to zrobić. Chcesz regularnie sprzątać i sterylizować, jeśli chcesz, aby szkodniki i patogeny były problemem przeszłości.

University of Missouri wspomniał, że czyszczenie obejmuje usuwanie chwastów, odkurzanie zanieczyszczeń, takich jak ziemia doniczkowa, oraz usuwanie glonów, brudu i nawozów za pomocą środków czyszczących. Możesz również użyć przyjaznego dla środowiska mydła i wody, ale bądź ostrożny z pozostałościami.

Po oczyszczeniu następuje sterylizacja lub odkażanie w szklarni. W mini szklarni możesz wybierać spośród alkoholu, wybielacza, dwutlenku wodoru i czwartorzędowej soli chlorku amonu. Należy jednak pamiętać, że ponieważ są one lotne, konieczna jest wentylacja.

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi każdego środka odkażającego, aby zapewnić bezpieczeństwo roślin i ogrodników.

Dokładne monitorowanie, kontrola i zapobieganie

Rozmiar samego minitunelu foliowego sprawia, że ​​codzienne obserwacje i uważne monitorowanie są szybkie i łatwe. Ogrodnik musi regularnie sprawdzać każdy obszar w tunelu foliowym, aby wcześnie rozwiązać potencjalne problemy. Pomoże to również w czyszczeniu i konserwacji, a Ty zawsze możesz wyprzedzić czas i uniknąć późniejszych opóźnień.

Poza samym minitunelem, zawsze sprawdzaj swoje rośliny. Jeśli zauważysz chore rośliny lub inwazję szkodników, natychmiast usuń roślinę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się problemów. Jest to również część, w której zapobieganie jest praktyką, o której nigdy nie należy zapominać.

Na przykład jednym z powodów dlaczego chwasty rosną w tunelu foliowymjest brak skrupulatności we wszystkich czynnościach, które wykonujesz w środku. Obejmuje to czyszczenie każdego materiału przed ich ponownym użyciem i unikanie wnoszenia przedmiotów bez uprzedniego ich sprawdzenia. W przypadku szkodników nowe rośliny mogą je żywić, więc najpierw sprawdź najnowsze dodatki i zawsze dodaj pożyteczne owady, które żywiłyby się szkodnikami.

Utrzymuj warunki wewnętrzne

Dbanie o minitunel foliowy nie ogranicza się tylko do czystości, inspekcji i profilaktyki. Właściwe utrzymanie warunków wewnętrznych może mieć również wpływ na mini szklarnię. Na przykład wadliwy system wentylacji jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia roślin, ponieważ może również powodować kondensację i uszkodzenia struktury tunelu foliowego.

Mówiąc o wentylacji, drzwi i okna w minitunelu foliowym są podatne na uszkodzenia z powodu pogody. Możesz zauważyć, że nie domykają się do końca, co może mieć wpływ na jakość środowiska wewnątrz. Ekrany mogą również wymagać naprawy lub wymiany z powodu rozdarć i dziur.

Niezbędny jest również sprzęt, którego używasz do utrzymania temperatury wewnątrz mini szklarni, taki jak grzejniki i wentylatory. Wczesne wykrywanie problemów pozwoli Ci zaoszczędzić kłopotów i kosztów, dlatego zawsze sprawdzaj, czy nie ma korozji lub nagromadzenia brudu. W przypadku grzejników upewnij się, że masz wystarczającą ilość paliwa, a w przypadku wentylatorów nie używaj zbyt dużo smarowania.

Wreszcie, kolejnym mechanizmem wewnątrz tunelu foliowego, który wymaga regularnej kontroli, jest system nawadniania. Ogrodnicy często przeoczają linie i węże i usuwają pęknięcia. Z czasem mogą się również zabrudzić, przeciekać lub zapchać, więc kieruj się wczesnymi rozwiązaniami zamiast wyższych wydatków związanych z wymianą.

Dlaczego warto rozważyć małą szklarnię?

Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji minitunel foliowy odwdzięczy Ci się wieloma łaskami. Taka struktura to doskonały sposób na rozpoczęcie produkcji nasion, ochronę roślin przed ekstremalnymi warunkami, przedłużenie sezonu wegetacyjnego lub opóźnienie zbiorów. Poprzednia dyskusja mogła sprawić, że wyglądało to na wymagający minitunel foliowy, ale wysiłek, jaki wkładasz, jest minimalny w porównaniu z ogrodnictwem na świeżym powietrzu.

Wniosek

Nawet jeśli masz mało miejsca w swoim ogrodzie, nadal możesz uprawiać rośliny i świeże uprawy bez obaw o niestabilną pogodę za pomocą mini szklarni. Aby jednak był użyteczny i praktyczny, musisz wiedzieć, jak odpowiednio dbać o minitunel foliowy. Rozmiar minitunelu foliowego nie tylko zajmuje mało miejsca, ale także ułatwia i przyspiesza pielęgnację.

Możesz odpowiednio zadbać o swój minitunel foliowy poprzez czyszczenie i sterylizację, monitorowanie, inspekcję, zapobieganie i konserwację. Konsekwentne dodawanie tych rzeczy do swoich działań może pomóc w pracy minitunelowej w najlepszym wydaniu. A ponieważ chronisz go przed uszkodzeniami, będzie miał również dłuższą żywotność.

Na dłuższą metę opieka, którą się zajmujesz, pozwoli Ci zaoszczędzić późniejszych kłopotów i kosztów. Poza tym zwrot, jaki uzyskasz z tych wysiłków w celu satysfakcjonującego, gdy będziesz otrzymywać świeże produkty przez cały rok.