Jak kontrolować Pythium lub tłumienie?

Czy chcesz wiedzieć, jak kontrolować Pythium? Pythium, określany również jako łuszczenie, to choroba, która atakuje podstawę lub strukturę korzeni roślin. Ważne jest, aby być gotowym do łatwego wykrycia objawów i dostarczenia rozwiązań, jeśli uważasz, że twoja uprawa jest zarażona Pythium.

Istnieje kilka różnych gatunków Pythium, ale wszystkie wolą polować na młodsze rośliny lub sadzonki. Jeśli twoje rośliny zostały dotknięte przez Pythium, może to negatywnie wpłynąć na szybkość kiełkowania twoich nasion. Pythium wpływa na spód łodygi i miejsce przecięcia gleby, a objawy obejmują więdnięcie i żółknięcie liści. Sprawdź linie gleby, aby upewnić się, czy występuje taki stan.

Jak kontrolować Pythium lub tłumienie?

Pythium rzadko występuje w mieszankach bezglebowych, jednak może być łatwo rozprzestrzeniany przez hodowców, którzy używają brudnych narzędzi z zainfekowanego obszaru.

Sposoby wprowadzenia Pythium do sadzonek

Patogeny (pleśnie i grzyby) odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się Pythium rozwijają się w glebie i jej szczątkach. Oto niektóre ze sposobów, w jaki Pythium może infiltrować rośliny:

Używanie garnków i narzędzi, które nie zostały odpowiednio wyczyszczone, może być nośnikiem patogenów.

Komary, rozpryskiwanie wody do nawadniania i inne owady mogą z łatwością przenosić szkodliwe zarodniki Fusarium spp. do innych roślin.

Zanieczyszczone narzędzia, brudne ręce i końcówki węży, które miały kontakt z zanieczyszczonym brudem i gruzem, mogą również rozprzestrzeniać Pythium.

Jak zapobiegać Pythium

Niestety, nie ma odwrotu dla roślin, które zostały dotknięte przez Pythium, ale możesz podjąć proaktywne kroki, aby zapobiec jego wpływowi na twoje rośliny.

Wskazówka 1: utrzymuj narzędzia i pojemniki w czystości i sterylności

Często ma to na celu powstrzymanie infekcji upraw z powodu użycia nieczystych, poręcznych narzędzi z zainfekowanej strony lub obszarów do obszarów, które nie są jeszcze zainfekowane przez Pythium.

Wskazówka 2: używaj filtrów naprężeń

W przypadku instalacji przeciwpowodziowych i drenażowych zaleca się zastosowanie filtra naprężającego, który zapobiega przedostawaniu się brudnej wody do zbiornika, która mogłaby przenosić różne choroby.

Wskazówka 3: używaj fungicydów

Fungicydy są skutecznym sposobem zapobiegania zgorzelinie, ale należy stosować je ostrożnie. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie, aby zapobiec uszkodzeniu twoich roślin.

Wskazówka 4: używaj cynamonu

Cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze, a jeśli posypiesz nim nasiona, zanim wykiełkuje, stworzy barierę przeciwgrzybiczą, która może zapobiec rozprzestrzenianiu się Pythium.

 

Wskazówka nr 5: Zastosuj ścisłe metody sanitarne

Nawet jeśli potraktujesz glebę fungicydem lub innymi środkami zapobiegawczymi, złe praktyki sanitarne mogą ponownie zaatakować potraktowaną glebę tymi patogenami.

Wskazówka nr 6: Wdróż właściwe przygotowanie i zagospodarowanie gleby

Ważne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu gleby, wentylacji, zdolności zatrzymywania wody i odżywiania roślin. Pamiętaj, aby dodać nawóz i wapno na podstawie raportu z badania gleby, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Zaraza Pythium: powszechny rodzaj Pythium

Ponieważ zaraza Pythium jest powszechnym rodzajem Pythium, ludzie mają dla niej różne nazwy, takie jak plama tłuszczu lub watowata zaraza. Inni nazywają to również plagą punktową. W większości przypadków trawa zostaje dotknięta zarazą Pythium, gdy latem poziom wilgotności jest wyjątkowo wysoki.

Dodatkowo choroba ta staje się bardziej widoczna, gdy temperatury w ciągu dnia osiągają ponad 85 stopni Fahrenheita, a nocą spadają do około 20 stopni Fahrenheita. Trawy, które rozwijają się w chłodniejszych porach roku, są bardziej podatne na zarazę Pythium niż trawy preferujące cieplejsze pory roku. Z tego powodu jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie szans trawy na złapanie zarazy Pythium jest kilka poprawek i stosowanie fungicydów.

Zaraza Pythium jest przyciągana do obszarów, w których wilgotność jest wysoka, a woda pozostaje na trawie przez 12 godzin lub dłużej. Ten tłusty wygląd jest powodem, dla którego choroba jest zwykle nazywana „tłustą plamą”. Czasami może również pojawić się włochaty narośl. Często jest to grzybnia grzyba, jest jak korzenie.

Po tych początkowych objawach trawa obumiera, a na trawniku pojawia się brązowa plama. Nie podlewaj zbyt dużo trawy, aby woda nie zalegała zbyt długo na ziemi. Podlewaj trawę wcześnie rano, aby ziemia mogła wchłonąć wilgoć przez cały dzień. Głębokie i rzadkie podlewanie jest zwykle lepsze niż częste, płytkie podlewanie, aby zapobiec wpływowi zarazy Pythium na trawę.

Jak kontrolować Pythium w szklarni

Są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby uniemożliwić Pythium żerowanie na twoich roślinach. Oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać:

Wskazówka nr 1: wylecz

Zdezynfekuj roztwory składników odżywczych, które krążą w szklarni.

Wskazówka 2: Użyj wyższych bloków podłoża

Zwiększ odległość między podstawowymi podłożami, używając wyższych bloków podłoża dla swoich sadzonek.

Wskazówka 3: Zapewnij ciepło i odpowiedni drenaż

Po posadzeniu utrzymuj rośliny w cieple i cieple. Upewnij się, że Twoje rośliny mają dobry drenaż, a woda do nawadniania powinna być letnia.

Korzyści z uprawy roślin w półprofesjonalnej szklarni

Istnieje kilka korzyści z uprawy roślin w półprofesjonalnej szklarni. Na przykład pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się owadów i chorób zakaźnych między roślinami. Chroni również Twoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni zmniejsza ryzyko, że niesprzyjająca pogoda, szkodniki i choroby wpłyną na twoje rośliny.

Końcowe przemyślenia na temat kontrolowania Pythium

Teraz, gdy wiesz, jak kontrolować Pythium i jak zgorzel może wpływać na twoje rośliny, będziesz w stanie skutecznie zapobiegać jego przytrafianiu się twoim roślinom. Po prostu upewnij się, że Twoje rośliny rosną w idealnym środowisku i nie musisz się martwić o Pythium.