Jak pozbyć się gąsienic boleni na 4 proste sposoby?

Szukasz sposobów na pozbycie się gąsienic boleni w swoim ogrodzie? Być może spacerując po swoim pięknie wypielęgnowanym ogrodzie zauważyłeś latającą wokół niego grupę małych ciem. Prawdopodobnie nie myślałeś, że to problem, dopóki nie spojrzałeś długo, uważnie na ćmę, która właśnie wylądowała na jednym z twoich ozdobnych krzewów.

Bliższe spojrzenie na bolenie gąsienicy

Gąsienica bolenia, znana również jako gąsienica kota, charakteryzuje się długimi włosami, a także wyglądem przypominającym flanelowe skrzydła. Jeśli nie jesteś świadomy, jest to jadowite, kłujące stworzenie, którego nie chciałbyś mieć w swojej botanicznej oazie. W większości przypadków entuzjaści ogrodnictwa zwykle zauważają te stworzenia w określonych porach roku, szczególnie gdy klimat jest w większości suchy.

Wyglądają słodko i futrzanie

Kolory tych niechcianych owadów mogą być szare, żółte, blond lub czerwonawo-brązowe, a ich kształt przypomina łzę. Jednak to, co wyróżnia gąsienicę bolenia, to długie i jedwabiste włosy, które przypominają futro.

W rzeczywistości dzieci, które je zauważają, często opowiadają o tym, jak urocze i futrzane są te stworzenia. Wielu z nich popełnia błąd dotykając tych gąsienic. Z tego powodu najlepiej radzić swoim dzieciom, aby nie dotykały go, jeśli zobaczą go w twoim ogrodzie.

Żerują na liściach

Jak każdy inny rodzaj gąsienicy, gąsienica bolenia nie będzie w stanie oprzeć się liściom różnych rodzajów drzew i krzewów. Bez zastanowienia chętnie ucztowali na liściach wiązów, dębów, orzechów pekan, jeżyny i ostrokrzewów.

Są niezwykle niebezpieczne

Chociaż te szkodniki rzadko powodują poważne uszkodzenia twoich ulubionych roślin, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ciebie i twoich bliskich. Dzieci i osoby starsze są zazwyczaj podatne na ich ukąszenie.

Jadowite włosy gąsienicy boleni wbijają się w odsłoniętą skórę każdego, kto ich dotknie.

Nie trzeba dodawać, że te gąsienice stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia każdego, kto ma z nimi kontakt. Należy również zauważyć, że im starsza i większa gąsienica bolenia, tym więcej nosi jadu.

Co się dzieje z osobą, która zostaje ukąszona przez boleniową gąsienicę?

Ofiary gąsienicy boleni zwykle skarżą się na natychmiastowy ból, który pojawia się w miejscu użądlenia. Wkrótce czerwonawy, przypominający siatkę wzór stanie się bardziej widoczny w miejscu użądlenia. Można zauważyć, że ten wzór przypominałby wzór jadowitych kolców gąsienicy bolenia.

Ponadto inne możliwe objawy to rozszczepiające się bóle głowy, nudności i wymioty. Innymi, poważniejszymi skutkami użądlenia gąsienicy boleni byłyby trudności w oddychaniu lub szok.

Wskazówki, jak pozbyć się gąsienic boleni

Jeśli masz do czynienia z gąsienicą boleni, zachowaj ostrożność. Te puszyste, futrzane, nieszkodliwie wyglądające owady na podwórku mogą być złośliwe. Oto jak bezpiecznie pozbyć się gąsienic boleni:

Wskazówka nr 1: chroń siebie i swoją rodzinę

Po wykryciu inwazji gąsienicy bolenia należy doradzić wszystkim domownikom, aby omijali ten obszar, aby nie zostać użądleni. Następnie upewnij się, że jesteś odpowiednio ubrany, aby poradzić sobie z tą sprawą.

Ponieważ te stworzenia mogą nagle spaść z drzew bez twojej uwagi, nie wchodź na zaatakowane obszary bez kapelusza z szerokim rondem, koszuli zapinanej pod szyją oraz mocnych i ciężkich gumowych rękawic. Sprawdzaj swoją odzież tak często, jak to możliwe. Jeśli zobaczysz gąsienicę bolenia na swoim ubraniu, usuń ją dłonią w rękawiczce i umieść w dowolnym pojemniku, który zawiera wodę z mydłem, aby przypieczętować ich los. Wrzuć te stworzenia do ścieku.

Wskazówka 2: nie opieraj się o nic bez sprawdzenia powierzchni

Jeśli nie jesteś tego świadomy, dojrzałe gąsienice boleni mają tendencję do opuszczania swoich miejsc żerowania, aby znaleźć inne miejsce, w którym mogą zakręcić kokonem. Gdy przenoszą się w inne miejsce, można je znaleźć pełzające gdzieś w zaatakowanym ogrodzie. Z tego powodu najlepiej jest unikać opierania się o jakąkolwiek powierzchnię lub siadania bez uprzedniego sprawdzenia obecności tych gąsienic.

Wskazówka 3: używaj oleju rozmarynowego

Czy wiesz, że olejek rozmarynowy może być naturalnym pestycydem? Najlepsze jest to, że nie zaszkodzą pożytecznym owadom, które zabijają gąsienice boleni. Chwyć butelkę ze spryskiwaczem i umieść w niej olejek rozmarynowy. Spryskaj każdą gąsienicę bolenia, którą widzisz.

Choć zawsze można wyeliminować gąsienice bolenia za pomocą tradycyjnych pestycydów, eksperci odradzają to. Ponieważ te rodzaje pestycydów eliminują również naturalnych drapieżników gąsienicy bolenia, istnieje ryzyko ponownej inwazji w następnym sezonie.

Wskazówka 4: Użyj Bacillus Thuringiensis (Bt)

Jeśli nie jesteś zainteresowany polowaniem na te gąsienice lub ich obsługą, możesz po prostu wybrać najskuteczniejsze rozwiązanie o nazwie Bacillus Thuringiensis (Bt). Są to bakterie, które naturalnie występują w glebie i wiadomo, że eliminują gąsienice bolenia, powodując uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Niezależnie od tego, czy masz Bt w postaci proszku, czy w postaci płynnej, po prostu nanieś go na rośliny.

Nie martw się, Bt nie zaszkodzi ludziom, twoim roślinom, zwierzętom domowym i innym pożytecznym owadom. Działa toksycznie tylko na gąsienice boleni oraz inne robaki i ćmy, które mogą zniszczyć Twój ogród.

Planujesz wypróbować tunel ogrodniczy?

Nie powstrzymuj się przed wejściem do ogrodnictwa wielotunelowego. Oprócz większej kontroli nad środowiskiem wzrostu roślin, może to również pomóc utrzymać te gąsienice boleni na dystans. Skoro już wiesz, jak pozbyć się gąsienic boleni, zajmij się nimi jak najszybciej!