Jak często podmieniasz wodę w hydroponice

Jeśli nie masz pewności, jak często zmieniasz wodę w hydroponice, wyrób z tego nawyk co dwa do trzech tygodni. Pamiętaj jednak, że twoja konfiguracja, wzrost roślin i wymagania dotyczące pH to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zmianie wody w systemie hydroponicznym. Może się to wydawać trudne, ale pamiętaj, że aby czerpać korzyści z hydroponiki, musisz zaakceptować fakt, że brak gleby i światła słonecznego nakłada na ciebie większą odpowiedzialność za zapewnienie sukcesu roślinom.

Korzystanie z systemu hydroponicznego, oprócz szklarni, umożliwia hodowlę zdrowych przeszczepów. Hydroponika i szklarnie pozwalają każdemu mieć całoroczny zapas pożywienia, co byłoby niemożliwe, gdybyś miał ograniczoną lokalizację i przestrzeń. Jednak korzystanie z tej technologii wymaga sumienności podczas całego procesu, zwłaszcza w przypadku częstej zmiany wody.

Jak często podmieniasz wodę w hydroponice

Jak często podmieniasz wodę w hydroponice: co wziąć pod uwagę

Zmienia się co dwa tygodnie, ale…

Jak krótko wspomniano, wodę należy zmieniać co dwa do trzech tygodni. Ale zanim to zrobisz, rozważ przeczytanie o trzech kwestiach, ponieważ wpływają one na częstotliwość zmiany wody. Można by pomyśleć, że zmiana wody w hydroponice jest tak prosta, jak zrzucanie i podmienianie jej co dwa tygodnie, ale jest to oparte tylko na jednym czynniku.

To zalecenie dotyczące dwutygodniowego harmonogramu wynika z tego, że w ciągu dwóch tygodni objętość wody w zbiorniku będzie równa objętości dodanej wody uzupełniającej. Zmiana co dwa tygodnie zapobiegnie nadmiernej akumulacji składników odżywczych w hydroponice, a także zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów. Jednak ta częstotliwość może się różnić w zależności od konfiguracji, wzrostu roślin i poziomu pH.

Konfiguracja hydroponiczna

Według University of Massachusetts Amherst jedną z wad hydroponiki jest konieczność posiadania umiejętności technicznych. W końcu hydroponika jest daleka od tradycyjnego rolnictwa, a będziesz polegać na technologii i doświadczeniu w produkcji chemicznej i roślinnej, aby działała pomyślnie – to jeden z powodów, dla których twoja konfiguracja wpłynie na częstotliwość wymiany wody.

Na przykład, twój zestaw może szybciej tracić wodę w wyniku parowania i użytkowania roślin. Twój system może mieć dużo światła, ciepła lub zbiornik na wodę w pobliżu tych źródeł. Dodatkowo stosowanie wielu roślin oznacza większe zużycie wody, więc wymiana wody może być częstsza niż zalecenie podstawowe.

Wzrost roślin

Bardziej niż posiadanie wielu roślin, tempo wzrostu twoich roślin dyktuje również, jak często będziesz zmieniać wodę w hydroponice. Wysoka wydajność i krótki czas wzrostu w hydroponice oznaczają również, że wydajne parowanie i transpiracja twoich roślin będzie zużywać wodę w zbiorniku. Dlatego należy zapobiegać utracie wody poprzez okresowe dodawanie, aby utrzymać objętość wody.

Być może wcześniej przeczytałeś termin „uzupełnianie”, co oznacza dodawanie wody w celu uzyskania stałego poziomu. Robisz to stopniowo, aby utrzymać składniki odżywcze bez zbytniego ich koncentracji w roztworze. W porównaniu z podmianą wody, uzupełnianie może odbywać się nawet co dwa dni lub codziennie.

wymagania dotyczące pH

Reguluje się hydroponiczny poziom pH za pomocą produktów i dodatków, które podnoszą i obniżają je do zalecanego poziomu. To normalne, że poziom zmienia się podczas zmiany roztworu, ale powinien się podnieść do właściwego poziomu; jeśli jednak zauważysz, że stale jest poza zasięgiem, musisz dokładnie zmienić wodę.

W końcu dodatki pH nie mają na celu całkowitego rozwiązania wahań. Aby rośliny dobrze rosły, pH powinno być na zalecanym poziomie. Aby uzyskać długoterminowe rozwiązanie, wymień wodę.

Jak zmienić wodę w hydroponice

Częstotliwość zmiany wody w hydroponice jest kluczowa, ale tak samo jak poprawność twojej metody dla samej zmiany. Mówiąc prościej, zmienisz wodę zarówno dolewając, jak i całkowicie ją podmieniając. Te dwie metody są niezbędne i powinny być stałym elementem twoich rutyn.

Wcześniej w tym artykule omówiono uzupełnianie zbiornika wodnego. Jak sama nazwa wskazuje, uzupełniasz zbiornik wodą, aby utrzymać jego objętość i zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu. Uzupełnianie może odbywać się codziennie lub co tydzień, ale należy położyć nacisk na mierzenie ilości dodawanej wody, abyś wiedział, kiedy nadszedł czas, aby dokładnie zmienić wodę.

Wręcz przeciwnie, całkowita zmiana wody nie byłaby tak częsta. Powodem, dla którego musisz zanotować objętość dolanej wody, jest to, że jeśli osiągną połowę całkowitej objętości zbiornika, nadszedł czas, aby całkowicie zmienić wodę w zbiorniku.

Wniosek

System hydroponiczny w połączeniu z ogrodnictwem w formie tunelu foliowego może otworzyć ogrodnikom możliwość jedzenia przez cały rok bez ograniczeń przestrzennych i lokalizacyjnych. Jednak jednym z jego obowiązków, którego musisz się nauczyć, jest to, jak często podmieniasz wodę w hydroponice. Zwykle robisz to co dwa tygodnie, a uzupełnianie wody może odbywać się co tydzień lub codziennie.

Jednak konfiguracja, wzrost roślin i wymagania dotyczące pH również wpływają na to, jak często musisz zmieniać wodę. Te czynniki mogą wydawać się przytłaczające do nauczenia się, ale kiedy uprawiasz hydroponikę, na pewno i tak będziesz z nimi zaznajomiony. Zwróć uwagę na to, jak bardzo napełniasz zbiornik, a to poinformuje Cię również, kiedy nadejdzie czas całkowitej zmiany wody.