Jak pozbyć się dzwonka. 2 najlepsze metody

Istnieją dwa rozwiązania do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak pozbyć się dzwonka. W niektórych przypadkach martwica nie wystarcza do kontrolowania dzwonka. Niektórzy ogrodnicy mogą również znaleźć te rośliny w swoim ogrodzie i negatywnie wpłynąć na ich krajobraz.

Dzwonek prawdopodobnie jest rodzimą rośliną w twoim regionie, a kontrolowanie ich może być bólem głowy, jeśli nie będziesz się nimi zajmować przez zbyt długi czas. Jednak dwa poniższe rozwiązania powinny pomóc w zarządzaniu tymi roślinami. Możesz również rozważyć uprawę w tunelu foliowym, aby profilaktyka roślin rodzimych była wygodniejsza.

Jak pozbyć się dzwonka. 2 najlepsze metody

Kompleksowy przewodnik, jak pozbyć się dzwonka

Metoda nr 1. Zapobieganie i kontrola

Pierwszą opcją pozbycia się dzwonka jest wykonywanie praktyk profilaktycznych i zarządczych dla tych roślin. Zrozumienie tych technik pomoże Ci spowolnić ich wzrost, a nawet zapobiec ich rozwojowi, co na dłuższą metę będzie łatwiejsze. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko usunąć kampanule za pomocą herbicydów, ale musisz też je kontrolować i zarządzać nimi.

Usuwanie sadzonek

Na początek usuń nowe sadzonki ręcznie, gdy tylko zauważysz je na ziemi. Dzwoneczki mają jako sadzonki wyraźną grupę liści w kształcie serca, którą można usunąć ręcznie za pomocą kielni. Dzwonki mogą wyprodukować do 15 000 sadzonek w ciągu roku, dlatego konieczne jest regularne usuwanie i sprawdzanie, aby całkowicie je wyeliminować.

Usuwanie korzeni

Oprócz nasion dzwonki rozprzestrzeniają się również przez korzenie. Występują w postaci mięsistych podziemnych korzeni z włóknistymi częściami blisko powierzchni ziemi. Aby upewnić się, że całkowicie usunięto korzenie, podczas usuwania dojrzałych kampanul należy wkopać się w ziemię około 6 cali.

Możesz pomyśleć, że wyrywanie dzwonków nie ma żadnej wartości, ale ideą tej techniki zwalczania jest zapobieganie ponownemu wysiewowi i dalszemu rozwojowi roślin. Pamiętaj, że usunięcie głębszych korzeni zapobiegnie nowemu wzrostowi, a zajęcie się roślinami, gdy są jeszcze małe, sprawi, że będą łatwiejsze w zarządzaniu. Możesz także przykryć małe skrawki gazetą, a następnie polać je ziemią i ściółką, aby zdusić rośliny dzwonka.

Metoda nr 2. Herbicydy

Usunięcie sadzonek i korzeni dzwonków pomoże Ci znacznie wygodniej kontrolować ich populację i wzrost. Możesz jednak skorzystać również ze stosowania herbicydów, jeśli rośliny są zbyt liczne i zbyt trudne do ręcznego usunięcia. Zrozumiałe jest, że nie wszyscy ogrodnicy dobrze obchodzą się z chemikaliami, zwłaszcza w ogrodzie, ale można bezpiecznie używać glifosatu i dikamby, aby pozbyć się kampanul.

Glifosat kontra dikamba

Dawny herbicyd jest przydatny, gdy zbliża się jesień, aby spowolnić wzrost dzwonków. Należy jednak pamiętać, że sam glifosat zabija również inne rodzaje traw. Dlatego możesz go używać tylko do określonych obszarów za pomocą pędzla lub ostrożnie celując w rośliny.

Z drugiej strony dikamba nie stanowi zagrożenia dla innych rodzajów traw. Ale niezależnie od tego, jakiego herbicydu używasz, musisz skrupulatnie przestrzegać wskazówek na etykiecie, aby uniknąć problemów i niedogodności. Pomogłoby, gdybyś zbadał również bezpieczny, ale skuteczny harmonogram interwałów odpowiedni do usuwania dzwonków.

Chcesz również sprawdzić chemikalia i uniknąć 2,4-D, ponieważ dzwonki są już odporne na tę substancję chemiczną. Po wybraniu herbicydu staraj się zastosować je późną wiosną lub na początku jesieni, aby upewnić się, że warunki sprzyjają działaniu chemikaliów. Dzień nie powinien być wietrzny ani deszczowy, aby rośliny miały wystarczająco dużo czasu na kontakt z herbicydem.

Gdzie Campanula rośnie najlepiej?

Aby jeszcze bardziej pomóc w wykorzenieniu i kontrolowaniu kampanul, musisz zrozumieć ich idealne warunki wzrostu. Być może możesz hodować swoje rośliny w tunelu foliowym, aby ułatwić zarządzanie tymi roślinami niż uprawa na zewnątrz. Jeśli obszar nie sprzyja wzrostowi i rozwojowi dzwonków, łatwiej będzie je wyeliminować.

Pamiętaj, że dzwonki są rodzime dla niektórych obszarów i będą bardziej prawdopodobne, że staną się gatunkami inwazyjnymi w twoim ogrodzie. Ogólnie rzecz biorąc, te tak zwane gatunki inwazyjne, takie jak Campanula latifolia i Campanula takeimana, najlepiej rozwijają się w wilgotnych warunkach. Uważaj na nawadnianie i odwadnianie w Twojej okolicy, pamiętając jednocześnie o klimacie.

Większość odmian dzwoneczków również samosiewa i jest to czynnik, o którym należy pamiętać. Warunki sprzyjające kiełkowaniu nasion dzwonka nie różnią się od innych nasion roślin. Być może kontrola, którą możesz tutaj wykonać, polega na zapobieganiu rozwojowi samych torebek nasiennych i usuwaniu wyblakłych kwiatów.

Wniosek

Ogrodnictwo może czasami przedstawiać niepożądane rośliny w okolicy, w tym dzwonki. Chociaż są to piękne kwiaty, warto wiedzieć, jak pozbyć się dzwoneczków, zwłaszcza gdy przepełniają przestrzeń i wpływają na inne rośliny. W końcu niechlujny ogród to nie tylko brzydka frajda, ale także otwiera przed szkodnikami i chorobami.

Zawsze możesz monitorować lokalizację i usuwać sadzonki i korzenie dzwonków, aby zmniejszyć ich liczebność. Pomoże ci to szybciej się ich pozbyć, zamiast być przytłoczonym przez liście. Następnie możesz wykonać zabieg punktowy z glifosatem lub szeroki zabieg z dikambą.