3 proste techniki, jak ponownie zmiękczyć koc

Koce pluszowe są miękkie i przytulne na chłodne noce, ale jeśli nie wiesz, jak się nimi opiekować, będziesz musiał nauczyć się, jak sprawić, by kocyk znów był miękki. Aby zapewnić, że Twój koc zawsze będzie miał luksusowy, przytulny charakter, jak po zakupie, oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji:

Sposoby, jak ponownie zmiękczyć koc

Krok 1. Czyszczenie i pranie koca

 • Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta

Pralka może prać większość koców, ale niektóre wymagają czyszczenia chemicznego. Musisz postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi pielęgnacji na etykiecie, ponieważ wiedzą najlepiej, jak dbać o swoje produkty, więc wiesz, że instrukcje, które dostarczają, mają na celu pomóc w utrzymaniu miękkości i przytulności kocyków.

3 proste techniki
 • Zastosuj plamy

Mała kropla płynu do mycia naczyń może pomóc w leczeniu zabrudzonych lub przebarwionych obszarów. Pozwól mydłu namoczyć się przez dziesięć do piętnastu minut i delikatnie osusz mokrym ręcznikiem papierowym. W przypadku tłustych lub oleistych pozostałości posyp plamę niewielką ilością skrobi kukurydzianej i pozostaw na pięć do dziesięciu minut, aby wchłonęła olej lub tłuszcz.

 • Prać swój koc samodzielnie

Koce z polaru i pluszu należy prać we własnym zakresie, aby uniknąć ocierania się innymi materiałami. Jeśli chcesz wyprać kilka koców, upewnij się, że są oddzielone materiałem i kolorem.

Pranie materiałem pozwoli uniknąć tarcia, a koce mogą pozostać bardziej miękkie i dłużej. Pamiętaj, aby prać koce w delikatnym cyklu, ponieważ bardziej agresywne cykle mogą być zbyt trudne dla delikatnych tkanin.

Krok 2. Suszenie koca

 • Wysuszyć koc

Suszenie na powietrzu jest najlepsze w przypadku tkanin takich jak polar, ponieważ przywraca materiałom ich pierwotny stan bez ryzyka wpadek lub uszkodzeń związanych z wysoką temperaturą. Należy jednak pamiętać, że wyschnięcie mokrego polaru lub wełnianego koca może zająć około 24 godzin.

Jeśli martwisz się o pogodę, możesz rozważyć położenie świeżo wypranego koca na desce do prasowania i pozostawienie go na noc.

 • Suszyć w suszarce bębnowej na niskim poziomie lub „powietrze”

Suszenie w suszarce bębnowej eliminuje wilgoć bez użycia ciepła. Unikaj cykli czasowych, ponieważ zużywają one taką samą ilość ciepła, jak zwykłe ustawienia prasy. Jeśli Twoja suszarka ma regulację temperatury, wybierz najniższą, aby uniknąć kurczenia się.

Pamiętaj, że chociaż całkowite wyschnięcie koca może potrwać dłużej przy niskim ustawieniu, zmniejszy to zużycie, co oznacza, że ​​możesz używać koca i zachować jego miękkość przez dłuższy czas.

Krok 3. Dbanie o koc i przechowywanie go

 • Unikaj prasowania koca

Wysoka temperatura może spalić lub stopić tkaniny w kocu. Nawet prasowanie bez ciepła może prowadzić do zmatowienia i mechacenia. Dlatego najlepszym sposobem, aby koc był miękki, byłoby wygładzenie zmarszczek po wyschnięciu.

 • Unikaj stosowania wybielaczy lub ostrych chemikaliów

Wybielacz jest ścierny i może z czasem sprawić, że Twój koc będzie szorstki i łamliwy. Może również zniszczyć farbę na tkaninie. Zamiast tego używaj alternatywnych wybielaczy, takich jak biały ocet lub środki czyszczące na bazie tlenu.

 • Usuń kłaczki lub pigułki za pomocą jednorazowej maszynki do golenia

Możesz pozbyć się polarowych tabletek, przeciągając lekko jednorazową maszynkę do golenia po powierzchni koca. Należy jednak uważać, aby nie dociskać brzytwy zbyt mocno, aby uniknąć zarysowania tkaniny.

Dlaczego koce tracą swoją miękkość?

Większość ludzi myje koce polarowe w chłodnej wodzie z niewielką ilością mydła. Chociaż możesz czuć, że dużo mydła może pomóc w utrzymaniu czystości koca, może to stanowić problem, ponieważ nadmiar mydła może osadzać się we włóknach bazy, powodując, że koc będzie mniej miękki, jeśli nie spłuczesz go zbyt dokładnie.

Koce tracą również swoją miękkość z powodu wysokiej temperatury lub ściernych chemikaliów. Ciepło, na przykład w pralce lub suszarce, może powodować zwijanie się lub pofałdowanie tkaniny z powodu kurczenia się nici. Prasowanie nie nadaje się również do koców, ponieważ samo żelazko może wpływać na pluszowe runo koców.

Chemikalia ścierne, takie jak wybielacz, mogą również powodować drapanie i łamliwość koca, ponieważ uszkadzają sam materiał.

Inne sposoby na zmiękczenie koca

 • Za pomocą białego octu. Biały ocet pomaga Twojemu kocowi przywrócić miękkość, ponieważ jest bezpieczniejszą i tańszą alternatywą niż płyny do zmiękczania tkanin lub inne produkty komercyjne.
 • Korzystanie z piłek do suszenia lub piłek tenisowych. Wkładanie piłek do suszarki lub piłek tenisowych wraz z kocami w suszarce może pomóc w spulchnieniu koca i skrócić czas suszenia. Kulki te są świetną przyjazną dla środowiska i hipoalergiczną alternatywą w porównaniu z prześcieradłami do suszarek.
 • Mycie rąk. Pranie ręczne to delikatniejsza alternatywa dla prania w pralce. Musisz skupić się na brudnych obszarach poprzez czyszczenie punktowe. Moczenie koca w białym occie pomoże również rozluźnić włókna i przywrócić miękkość koca.

Wniosek

Jeśli szukasz sposobów na zmiękczenie koca, odpowiedzią jest unikanie wysokiej temperatury i ściernych chemikaliów, takich jak wybielacz. Większość koców, czy to wełny, polaru, a nawet poliestru, zaczyna być miękka i pluszowa. Musisz się martwić o to, jak zachować ich miękkość, więc upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta, aby koc był bardziej miękki na dłuższą metę.