Rosnące Szparagi W Doniczkach. Co musisz wiedzieć

Uprawa szparagów w doniczkach to praktyczna praktyka dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej rośliny, szparagi wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby mogły rosnąć bez żadnych wad. Jeśli uprawiasz szparagi w doniczkach, wybierz pojemnik o głębokości od 18 do 20 cali i średnicy od 12 do 20 cali.

Wielkość doniczki, której użyjesz do szparagów, nie podlega negocjacjom, zwłaszcza że musisz głęboko zasadzić każdą koronę szparagów. Możesz również sprawić, by obszar był bardziej podatny na wzrost roślin, umieszczając doniczki w szklarni.

Rosnące Szparagi W Doniczkach. Co musisz wiedzieć

Czy szparagi można hodować w pojemnikach, czy lepiej jest używać podniesionych grządek?

Możesz uprawiać szparagi w doniczkach lub pojemnikach. Lepiej jednak skorzystać z podniesionych łóżek, ponieważ to pierwsze ma pewne ograniczenia. W celu uzyskania optymalnej jakości produkcji można zastosować apolitunel, aby spełnić wszystkie wymagane warunki uprawy szparagów.

Uprawa szparagów w doniczkach lub pojemnikach

Szparagi można uprawiać w doniczkach, o ile pojemniki są wystarczająco duże, aby uniknąć przepełnienia. Upewnij się, że doniczka ma od 18 do 20 cali głębokości i od 12 do 20 cali średnicy. Powodem tych wymagań jest to, że korony muszą być sadzone głęboko.

Rośliny szparagów wymagają odpowiedniej przestrzeni dla swoich korzeni, aby zapobiegać chorobom korzeni. Możliwe będzie również użycie dużego pojemnika wykonanego z terakoty lub plastiku. Jednak twoim ograniczeniem byłaby liczba upraw szparagów, które możesz mieć w pojemniku.

Aby zapewnić właściwy drenaż, wywierć otwory pod spodem oraz po lewej i prawej stronie pojemnika. Następnie możesz dodać siatki z włókna szklanego na dole, aby odeprzeć szkodniki. Niestety, pamiętaj, że szparagi, które wyhodujesz w doniczkach, nie będą miały długiej żywotności.

Spełnienie wymagań i warunków dla szparagów zapewni ci tylko 3 do 4 lat służby. Jeśli jednak nie ma miejsca na podniesione grządki, uprawa szparagów w doniczkach jest nadal rozsądną praktyką. Twoim jedynym ograniczeniem byłaby liczba roślin do uprawy i to, jak długo mogą zapewnić ci plony.

Jak uprawiać szparagi w doniczkach

Możesz użyć nasion lub koron w doniczkach. Rośliny będą dobrze się rozwijać w szklarni na obszarze, który jest w pełni nasłoneczniony. Mówiąc dokładniej, staraj się mieć 65 do 85 ° F, a temperatura gleby nie spada poniżej 50 ° F lub powyżej 85 ° F.

Gleba powinna być wilgotna, ale unikaj nadmiernego podlewania pojemników, ponieważ spowoduje to gnicie korzeni. Możesz również raz w miesiącu zaprawiać doniczki kompostowym obornikiem. Wypatruj także chrząszczy i chwastów.

Kuszące jest zbieranie włóczni szparagów w pierwszym roku. Jednak najlepszy czas to trzeci rok. Możesz pozwolić uprawom szparagów na wytworzenie krzaczastych pędów w pierwszym roku, a następnie przyciąć je do poziomu gruntu w październiku.

Kiedy zbierasz plony w trzecim roku, zostaw większość włóczni do produkcji paproci i pozwól im odpocząć w połowie czerwca. Dzięki temu Twoje szparagi będą odporne na produkcję w przyszłym roku. Możesz zbierać włócznie szparagów, gdy osiągną 5 cali wysokości.

Podniesione łóżka

Logicznie rzecz biorąc, lepiej uprawiać szparagi na podwyższonych grządkach, ponieważ nie będziesz mieć ograniczeń w odstępach. Z punktu widzenia produkcji będziesz mógł także sadzić więcej roślin. A ponieważ mogą żyć dłużej, będziesz gotowy do zbiorów dłużej, o ile odpowiednio zadbasz o swoje sadzonki szparagów.

Jak uprawiać szparagi na podniesionych grządkach

Uprawy szparagów mogą używać podniesionych grządek przez 20 lat lub dłużej. Dlatego zaplanuj obszar, który jest w pełni nasłoneczniony i dobrze odpływa. Wystarczy proste podniesione łóżko o szerokości 4 stóp, o ile wykopy w koronach zapewniają odpowiednie odstępy.

Korony powinny mieć 2 stopy od siebie, a rowy powinny mieć 6 cali głębokości. Dodaj 2 do 3 cali ziemi na korony przed dodaniem kolejnego cala 2 tygodnie później. Z biegiem czasu powinieneś mieć usypaną powierzchnię, aby umożliwić osiadanie.

Podobnie jak w przypadku uprawy szparagów w doniczkach, w pierwszym roku nie zbieraj żadnych wypustek szparagów. Możesz zacząć zrywać trzeci rok w ciągu czterech tygodni. Ciepła pogoda może spowodować dwukrotne zwiększenie produkcji, więc możliwe jest zbieranie włóczni szparagów dwa razy dziennie.

Gdzie rosną szparagi?

Szparagi rosną w regionach o klimacie umiarkowanym, takich jak chłodniejsze obszary północnego i zachodniego Teksasu. Można je uprawiać na większości obszarów, ale korzystniej jest je uprawiać w miejscach, w których nie występują ekstremalne temperatury. Mówiąc bardziej konkretnie, ta roślina wieloletnia dobrze sobie radzi w strefach od 3 do 8 wczesną wiosną, gdzie temperatura gleby przekracza 50°F.

Uprawy szparagów są silniejsze w regionach o długich zimach. Właśnie dlatego szparagów możesz nie znaleźć w lipcu, kiedy na zewnątrz robi się naprawdę gorąco. To, co dzieje się z uprawami, polega na tym, że rozmnażają się i zdrewniają, aż do wysiewu.

W tym okresie rolnicy muszą zaprzestać zbiorów, ponieważ spada jakość upraw szparagów. Powszechną praktyką jest pozostawianie roślin w pozycji stojącej latem. A przed rozpoczęciem zbiorów na wiosnę możesz ponownie przygotować teren.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli w Twoim regionie występują łagodne zimy i długie lata, uprawa szparagów nie jest dla Ciebie korzystna. Przy odpowiednich warunkach i opiece szparagi mogą żyć nawet 7 lat. Ale czego dokładnie używasz do sadzenia szparagów?

Czy można sadzić końcówki szparagów?

Możesz sadzić końcówki szparagów, jeśli masz na myśli korzenie rośliny. Końce szparagów lub korony to po prostu system korzeniowy jednorocznych szparagów. Rolnicy nazywają również korzenie szparagów koronami i masz możliwość rozpoczęcia od nich lub od nasion do uprawy.

Kupując korony, najlepiej nabyć je dzień przed sadzeniem. Wybierz te, które są duże, pulchne i szarobrązowe. Są to cechy zdrowych koron dla udanego sadzenia.

Jak sadzić końcówki szparagów?

Upewnij się, że gleba, której używasz, jest piaszczysta, neutralna do lekko zasadowej lub lekko kwaśna do obojętnej. Podobnie jak w przypadku większości upraw, powinien być wolny od chwastów i trawy. Możesz również dodać obornik, kompost i fosforyt, aby zachęcić do kiełkowania.

Przed posadzeniem koron moczyć je przez 15 minut w wiadrze ciepłej wody. Ponieważ będziesz sadził je w okopach, zapewnij odstęp 18 cali od siebie. Należy również pozostawić korzenie zwisające z boków kalenicy, a następnie przykryć zarówno korzenie, jak i korony ziemią.

Możesz stale dodawać więcej gleby na korony, gdy twoje uprawy zaczną rosnąć. Dobrą miarą jest do 3 cali gleby co trzy tygodnie. Następnie mulczuj rośliny, aby zapewnić odpowiednią wilgotność gleby i powstrzymać chwasty.

Dobrze jest nie zbierać szparagów przez pierwsze kilka lat. Najlepsza produkcja ma 3 lata i więcej. Dojrzewanie szparagów wymaga czasu, ale Twoje plony mogą być produktywne przez 15 do 30 lat.

Ile szparagów dostajesz z rośliny?

Jedna roślina szparaga zapewni pół funta włóczni na zbiory. Dlatego 50 szparagów może wyżywić czteroosobową rodzinę. Jeśli Twoim celem w uprawie szparagów jest wysoki plon, trzymaj się odmiany szparagów, która produkuje rośliny męskie.

Na przykład odmiana Jersey Knight będzie produkować wyłącznie rośliny męskie. Daje to wyższy plon, ponieważ rośliny męskie będą produkować więcej pędów. Nie muszą przeznaczać energii na produkcję nasion w porównaniu z roślinami żeńskimi.

Czy szparagi wolą słońce czy cień?

Szparagi preferują słońce, ale rośliny tolerują cień. Jednak celem jest uzyskanie wysokiej jakości plonu, który jest możliwy do osiągnięcia tylko wtedy, gdy wybierzesz ten pierwszy. Musisz sadzić szparagi na obszarach, które otrzymują co najmniej 8 godzin pełnego słońca, niezależnie od tego, czy znajdują się w tunelu foliowym na zewnątrz.

Czy szparagi się rozmnażają?

Szparagi rozmnażają się, więc bardziej logiczne jest hodowanie ich w dużych doniczkach i grządkach. Mogą przetrwać ponad dekadę i mogą wyprodukować tyle włóczni, aby nakarmić dorosłego w ciągu jednego sezonu. Jednak rośliny szparagów nie są inwazyjne w uprawie.

Wniosek

Rośliny szparagów to jedne z tych upraw, które mogą zapewnić nawet 30 lat produkcji, o ile zachowane są ich warunki. Uprawa szparagów w doniczkach jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy pojemnik ma od 18 do 20 cali głębokości i 12 do 20 cali średnicy. Szparagi wymagają odpowiedniej przestrzeni, aby uniknąć gnicia i przepełnienia.

Masz możliwość użycia nasion lub końcówek szparagów, zwanych również koronami do sadzenia. Korzystanie z tego ostatniego jest powszechną praktyką ze względu na krótszy czas oczekiwania. Jednak zbiór szparagów będzie możliwy dopiero po trzech latach, gdy rośliny dojrzeją.

Chociaż szparagi mogą być odporne, idealnie nadają się do trzymania roślin w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione. W tunelu foliowym ze względu na swoją strukturę znacznie łatwiej można zarządzać warunkami. Ogólnie rzecz biorąc, warto uprawiać szparagi, ponieważ po okresie oczekiwania można zbierać nieprzerwanie przez lata.