Jak odtworzyć storczyki Phalaenopsis za pomocą 3 prostych technik?

Zastanawiasz się, jak odtworzyć storczyki Phalaenopsis we własnym ogrodzie? Znany również jako storczyk ćmy, ten rodzaj orchidei jest jednym z najpopularniejszych wyborów wśród początkujących ogrodników, ponieważ proces ich uprawy jest niezwykle łatwy w porównaniu z innymi odmianami. Znane są również z dramatycznie ukształtowanych płatków o kolorach od nieskazitelnej bieli do głębokiego fioletu.

Jednak wbrew temu, co mogą sądzić inni, orchidea phalaenopsis to coś więcej niż tylko ładna buzia. Oprócz tego, że storczyki ćmy wypuszczają liście bezpośrednio z korzeni, te liście również bardzo przypominają sukulenty.

Jak odtworzyć storczyki Phalaenopsis za pomocą 3 prostych technik?

Średnio storczyki Phalaenopsis mogą rosnąć od około 6 cali do 3 stóp długości. Co więcej, może również rozciągać się od około 8 do 12 cali pod względem szerokości. Chociaż są one zwykle uprawiane w pomieszczeniach, mogą również rozwijać się na zewnątrz, na obszarach o strefach odporności roślin od 10 do 12.

Jednym z interesujących faktów dotyczących storczyków Phalaenopsis jest to, że są identyfikowane jako epifityczne. Oznacza to, że chociaż mogą rosnąć na drzewach i gałęziach, nie otrzymują pożywienia od swoich gospodarzy. Innymi słowy, storczyki Phalaenopsis są dalekie od bycia pasożytami, ponieważ czerpią swoje pożywienie z powietrza i wody.

Co więcej, można oczekiwać, że ten gatunek storczyków będzie dobrze się rozwijał dzięki zastosowaniu określonych rodzajów podłoży uprawowych, w tym średniej wielkości kawałków kory jodłowej lub mchu torfowca.

3 sposoby reprodukcji storczyków Phalaenopsis

Kiedy storczyki phalaenopsis rosną na wolności, całkowicie polegają na owadach zapylających, które uruchamiają produkcję nasion poprzez przenoszenie pyłku na żeńskie narządy rozrodcze storczyków phalaenopsis. Innymi słowy, pszczoły, ćmy, motyle i muchy wchodzą w kontakt z pyłkami storczyków ćmy i przenoszą te woskowe woreczki pyłkowe na inne kwiaty storczyków.

Jednak hodowcy w pomieszczeniu lub w szklarni próbują rozmnażać sadzonki storczyka ćmy za pomocą jednej z trzech wymienionych poniżej technik. Zanim jednak porozmawiamy o tych technikach, musisz zrozumieć, że ogrodnicy używają słowa „keiki” w odniesieniu do roślinki, którą inna roślina orchidei wyprodukowała bezpłciowo. Dosłowne znaczenie tego hawajskiego słowa to „dziecko” lub „mały”.

Technika nr 1: Rosnące keiki na kolcu orchidei ćmy

W przypadku tej techniki musisz kupić hormon ukorzeniający keiki z lokalnego centrum zaopatrzenia ogrodów, aby promować wzrost twoich odgałęzień storczyków. Zanim zaczniesz ciąć, upewnij się, że zamoczyłeś pęsety i skalpel w roztworze sterylizującym (1 część wybielacza i 3 części wody) na około pięć minut.

Po wysuszeniu tych materiałów na powietrzu możesz zacząć przecinać osłonę pąka, który rośnie w węźle, jednocześnie ostrożnie unikając cięcia w węźle. Następnie należy nałożyć na przysadkę niewielką ilość pasty zawierającej hormon ukorzeniający keiki. W tym celu należy za pomocą pęsety odciągnąć wypustkę i ponownie ją zamknąć po nałożeniu.

Jak tylko zauważysz kilka 3-calowych korzeni wyrastających z keiki, musisz odciąć je od łodygi, aby można je było posadzić w innej doniczce. Upewnij się, że garnek jest ustawiony na wilgotnym żwirze, nie pozwalając, aby jego dolna część stała w wodzie. Aby zwilżyć korę lub torfowiec, musisz codziennie podlewać i spryskiwać, aż keiki ustabilizuje się prawidłowo.

Ponieważ storczyki Phalaenopsis preferują jasne, ale niebezpośrednie światło, upewnij się, że nowo posadzone keiki są umieszczone w oknie skierowanym na wschód lub zachód. Co więcej, ważne jest, aby utrzymywać stałą temperaturę między 66˚F a 86˚F w dzień i od 61˚F do 66˚F w nocy. Spryskuj je codziennie, aż zobaczysz, że ich korzenie osadzają się w twojej mieszance doniczkowej.

Aby zapobiec wysychaniu mieszanki doniczkowej, podlewaj ją co tydzień rano, a nigdy wieczorem. Gdy podlewasz rośliny letnią wodą, nie pozwól, aby woda gromadziła się nad koroną storczyka. Upewnij się również, że nie pozwolisz, aby ich korzenie stały w wodzie.

Swoje storczyki Phalaenopsis można nawozić raz w miesiącu. Wybierz, aby użyć roztworu nawozowego składającego się z 1/4 łyżeczki 20-20-20 nawozu na każdy galon wody.

Technika nr 2: Rosnące keiki w mchu torfowca

Innym sposobem na rozmnażanie storczyków ćmy jest zastosowanie hormonu ukorzeniającego keiki do przylistki węzła przed użyciem nylonowej pończochy w celu zabezpieczenia mchu torfowca wokół roślinki. Następnie musisz pozwolić korzeniom keiki rosnąć, pozostawiając je na kolcu. Gdy keiki dojrzewa i zapuszcza korzenie w torfowiec, możesz usunąć torfowiec z kolca i przesadzić keiki do innej doniczki, w której jest więcej mchu torfowca.

Technika nr 4: Uprawianie keikie poprzez nakładanie warstw

Aby ułożyć warstwę keiki z ćmy z orchidei, należy użyć hormonu ukorzeniającego keiki, aby wyleczyć odsłonięty węzeł przed zgięciem jego kolca, aby umożliwić keiki kontakt z kompostem z kory lub mchem torfowca w pojemniku lub doniczce. Ponieważ roślina mateczna dostarcza roślinie pokarmu, w końcu wyrośnie z niej korzenie kory kompostu lub mchu torfowca. Unikaj odcinania keiki od rośliny matecznej, dopóki nie stanie się samowystarczalna.

 

Czy to dobry pomysł, aby hodować storczyki Phalaenopsis w hobbystycznej szklarni?

Zdecydowanie świetnym pomysłem jest hodowanie wspaniałych storczyków Phalaenopsis we własnej szklarni hobby. Oprócz tego, że zamknięta przestrzeń zapewnia im ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi, niszczącymi szkodnikami i zwierzętami, możesz również mieć większą kontrolę nad środowiskiem uprawy swoich roślin. Kiedy założysz własną szklarnię hobbystyczną, łatwiej będzie ci manipulować temperaturą, wilgocią i światłem w swojej osobistej oazie botanicznej.

 

Końcowe przemyślenia na temat reprodukcji storczyków Phalaenopsis

Teraz, gdy już wiesz, jak rozmnażać storczyki Phalaenopsis, możesz spróbować hodować je we własnej szklarni hobby. Dowiedz się, dlaczego ogrodnictwo tunelowe może być dla Ciebie bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem.