Jak sadzić jarmuż w tunelu foliowym w stanie Indiana?

Chcesz wiedzieć, jak sadzić jarmuż w apolitunelinie w stanie Indiana? Jarmuż to kochająca zimno roślina, która najlepiej rośnie w chłodniejszych obszarach, takich jak Indiana. Chłodna pogoda odgrywa rolę w uprawie zdrowego i pysznego jarmużu, ponieważ wydobywa orzechowy smak i słodycz liściastych warzyw.

Najlepszy czas na sadzenie jarmużu w Indianie

Kluczem do uprawy pysznych owoców i warzyw jest wiedza, kiedy najlepiej je sadzić. Zanotowanie daty pierwszego i ostatniego przymrozku pozwoli Ci wiedzieć, kiedy zacząć sadzić jarmuż. Indiana znajduje się w strefie odporności roślin 5 i 6 USDA. Oto najlepszy czas na sadzenie jarmużu w Indianie:

Jak sadzić jarmuż w tunelu foliowym w stanie Indiana?

Strefa 5

Rozpocznij wysiew jarmużu w pomieszczeniach na początku kwietnia, a zbiór do końca czerwca; LUB rozpocznij wysiew jarmużu w połowie lipca i zbierz pod koniec października.

Strefa 6

Rozpocznij wysiew jarmużu w pomieszczeniu w połowie marca, a zbiór do połowy czerwca; LUB rozpocznij wysiew jarmużu w pomieszczeniu na początku sierpnia i zbierz do połowy listopada.

Jak sadzić jarmuż w Indianie

Sadzenie jarmużu w Indianie nie musi być trudne. Aby uzyskać jasny obraz tego, jak to zrobić, zapoznaj się z tym przewodnikiem:

Sianie nasion jarmużu lub sadzenie roślin

Zasiej nasiona pół cala w lekkiej, przewiewnej, dobrze przepuszczalnej glebie. Gdy wyrośnie w sadzonki (zwykle po dwóch tygodniach), rozrzedź je tak, aby rośliny były oddalone od siebie o co najmniej osiem cali.

Jeśli zaczynasz od roślin, jak większość ludzi, posadź je w swoim ogrodzie na głębokości podobnej do tej, w jakiej rosną w doniczkach. Rozstaw je co najmniej 18 cali od siebie. Po posadzeniu nasion lub roślin dobrze je podlewaj.

Uprawa jarmużu

Regularnie podlewaj i karm rośliny jarmużu pokarmem dla roślin o ciągłym uwalnianiu. Jeśli w Twojej okolicy nie pada dużo deszczu, zapewnij sobie półtora centymetra wody tygodniowo.

Pamiętaj, że jarmuż nie będzie dobrze rósł w czasie upałów, więc upewnij się, że mulczujesz glebę. Ściółkowanie pomaga również w zapobieganiu tworzeniu się chwastów. Po pierwszym silnym mrozie nie zapomnij ponownie mulczować gleby. Twoje rośliny jarmużu mogą nadal wytwarzać liście nawet po zimie.

Zbieranie jarmużu

Jarmuż będzie gotowy do zbioru, jeśli liście będą wielkości twojej dłoni. Zbierz garść liści jarmużu na zbiory i zacznij od zebrania najstarszych liści znajdujących się w najniższej części rośliny. Wyrzuć podarte i pożółkłe liście.

Nie wybieraj pąka końcowego znajdującego się w górnej części rośliny jarmużu, ponieważ ta część utrzymuje produktywność jarmużu. Rośliny jarmużu nadal rosną, nawet gdy temperatura spada do 20 stopni F, a przy mrozie będzie smakować słodko. Jeśli chcesz przedłużyć sezon wegetacyjny lub zbiory, chroń swoje rośliny przed zimnem, umieszczając je w mini szklarni.

Przechowywanie jarmużu

Przechowywanie jarmużu jest podobne do przechowywania innych zielonych warzyw liściastych. Jarmuż można umieścić w woreczku na produkty (ale nie wpychać go do środka!) i przechowywać w lodówce. Wypij w ciągu tygodnia, zanim zacznie więdnąć.

Powody, dla których najlepiej uprawiać jarmuż w mini szklarni

Jeśli początkowo planujesz sadzić jarmuż bezpośrednio w swoim ogrodzie, pomyśl jeszcze raz. Ponieważ możesz kontrolować temperaturę w szklarni, uprawiając jarmuż w minitunelach, możesz cieszyć się jarmużem przez cały rok, nawet jeśli na zewnątrz jest gorąco!

Poza tym oto inne powody, dla których warto uprawiać jarmuż w szklarni:

Chroń swoje rośliny przed szkodliwymi szkodnikami

Kapustaki, mszyce kapuściane, pchełki, gryzonie, szopy pracze oraz inne owady i zwierzęta uwielbiają jeść Twój jarmuż. Trzymanie ich w apolitunelu chroni je przed tymi irytującymi stworzeniami. Chroni je również przed wszelkimi chorobami zakaźnymi z sąsiednich roślin.

Chroń ich przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi

Nadmierne upały, ulewne deszcze, burze i silne wiatry mogą łatwo uszkodzić rośliny. Umieszczenie ich w apolitunelu ułatwia uprawę jarmużu i innych warzyw w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych, takich jak Indiana. Mieszkańcy Indiany doświadczają poważnych wahań temperatury, wraz z przypadkowym napływem deszczu i innych warunków pogodowych, więc przydaje się tunel foliowy.

Idealny dla ogrodników o ograniczonej przestrzeni

Kale potrzebuje miejsca, aby rosnąć, więc jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, możesz rozważyć zakup mini szklarni. Standardowy rozmiar „małego” tunelu foliowego wynosi około 6 stóp, ale istnieją również mniejsze alternatywy. Możesz umieścić mini-tunelowe balkony, tarasy, pokłady, a nawet na blatach. Nawet jeśli jest mniejszy, będziesz cieszyć się tymi samymi korzyściami, co szklarnia o zwykłej wielkości.

Idealny dla początkujących w technologii tuneli wielokanałowych

Mini szklarnie to idealne rozwiązanie dla ogrodników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie tunelowym. Inwestowanie w większy, trwalszy tunel foliowy jest drogi. Najlepiej dowiedzieć się, jak działa tunel foliowy i jak dobrze rosną rośliny w środku, zanim przejdziesz do dużej szklarni. Minitunel foliowy pozwala to wszystko zrobić bez taniej.

Końcowe przemyślenia na temat sadzenia jarmużu w apolitunnelinie w stanie Indiana

Teraz, gdy już wiesz, jak sadzić jarmuż w apolitunelinie w stanie Indiana, następną rzeczą, którą musisz zrobić, to zacząć. Uprawa jarmużu jest łatwiejsza w mini szklarni, więc pamiętaj, aby rozważyć zakup jarmużu dla swoich potrzeb ogrodniczych.