Jak nawozić bazylię. 3 najlepsze rozważania

Możesz dowiedzieć się, jak nawozić bazylię, aby odnieść sukces, biorąc pod uwagę trzy czynniki, a ten artykuł omówi je krótko. Wszyscy wiemy, że bazylia jest jedną z najlepszych roślin uprawnych, zarówno tradycyjnych, jak i hydroponicznych, ale jednym ze składników często pomijanych przez ogrodników są wymagania dotyczące nawożenia.

Rozszerzenie University of Minnesota zaleca przetestowanie gleby w celu poznania właściwego schematu nawożenia bazylii. Pamiętaj, że posiadanie listy potrzebnych glebie do pomyślnej uprawy bazylii pozwoli Ci optymalnie wykorzystać nawozy. Najlepiej najpierw przetestować glebę i zastosować poniższą wiedzę.

Jak nawozić bazylię. 3 najlepsze rozważania

Jak nawozić bazylię, aby odnieść sukces

Podczas uprawy sadzonek

Jak wspomniano wcześniej, przy nawożeniu bazylii należy wziąć pod uwagę trzy kwestie, a pierwszą z nich jest to, że można karmić, gdy uprawia się je jako sadzonki. Zbilansowany nawóz płynny powinien wspomagać wzrost siewek i można go podawać raz w tygodniu. Uważaj jednak na liście swoich upraw, ponieważ jeśli brązowieją, prawdopodobnie przenawozisz i spalasz swoje rośliny.

Jak uniknąć ryzyka przenawożenia bazylii? Wykonanie testu gleby jest najlepsze, ponieważ możesz sprawdzić jakość i składniki odżywcze podłoża. Dlatego może nawet nie być konieczne nawożenie sadzonek bazylii lub uzupełnienie gleby kompostem podczas sadzenia może wystarczyć.

Podczas przesadzania

Inną kwestią, o której należy pamiętać podczas nauki nawożenia bazylii, jest przesadzanie. Niektórzy ogrodnicy często rozpoczynają sadzenie bazylii w pomieszczeniu, jeśli warunki na zewnątrz będą trudne do ukorzenienia roślin. Aby jeszcze bardziej pomóc w zakładaniu, możesz wprowadzić nawóz do gleby podczas przesadzania.

Możesz również skorzystać z karmienia suchym nawozem przynajmniej raz w sezonie wegetacyjnym, aby wesprzeć zdrowe rośliny bazylii. Jeśli właśnie posadziłeś sadzonki w ogrodzie, uniwersalny nawóz pomoże bazylii co dwa tygodnie. Należy jednak pamiętać, że należy zachować ostrożność w przypadku suchego nawozu, ponieważ mogą one spalić liście w kontakcie.

Clemson Cooperative Extension zaleca nawet nawożenie dwa miesiące po posadzeniu bazylii, jeśli zauważysz, że rośliny są bladozielone i powoli rosną. Rozszerzenie zaleca, oprócz podlewania i ściółkowania, opatrunek boczny azotanem wapnia. Stawka wynosi ¼ funta za każde 100 stóp kwadratowych.

Do uprawy w pomieszczeniach

Możesz także uprawiać bazylię z innymi uprawami w szklarni, ale musisz pamiętać, że nawożenie bazylii domowej będzie innym schematem niż uprawa na zewnątrz. Musisz zapewnić zbilansowany płynny nawóz w połowie ilości tego, co używasz w ogrodzie i karmić dwa razy w tygodniu.

A co z tymi rosnącymi roślinami bazylii w pojemnikach? Ci, którzy rosną w pomieszczeniu, mogą karmić się raz na cztery tygodnie, ale może to być częstsze, jeśli masz doniczki na zewnątrz. Co więcej, idealny nawóz do bazylii w pojemnikach jest rozpuszczalny w wodzie, który należy rozcieńczyć przed wylaniem na glebę.

Jak podlewać bazylię

Teraz, kiedy już wiesz, jak nawozić bazylię, słuszne jest, abyś nauczył się również prawidłowo podlewać bazylię. Podobnie jak w przypadku innych zielonych roślin liściastych, można założyć, że wilgotna gleba jest niezbędna do uprawy zielonych i produktywnych roślin bazylii. Musisz jednak uważać na tę praktykę, ponieważ nieprawidłowe podlewanie może zmoczyć liście i liście.

Metoda

Będzie to sprzyjać pleśni i innym chorobom grzybiczym, które mogą mieć wpływ na twoje rośliny. Dlatego staraj się podlewać u podstawy zamiast na wierzchołkach roślin. Jeśli masz szklarnię, unikaj nawadniania z góry, a osoby rosnące w ogrodzie powinny pominąć sprzęt do podlewania pod wysokim ciśnieniem, który może niszczyć ziemię.

Technika podlewania odpowiednia dla bazylii polega na ich dokładnym i powolnym moczeniu. Do zwilżenia gleby można użyć węża do namaczania lub konewki. A ponieważ są one powolne i mają niskie ciśnienie, nie ryzykujesz zalania gruntu, co może zabić rośliny bazylii.

Czas

Nie musisz podlewać w porze deszczowej, ponieważ nadmierne podlewanie jest szkodliwe dla roślin bazylii. Przed podlaniem sprawdź, czy górne 2 cale gleby są suche. Co więcej, staraj się podlewać wcześnie rano, aby zapewnić, że rośliny wyschną, gdy wystąpią zimne temperatury w nocy.

Jak przycinać bazylię

Bazylię można uprawiać w tunelu foliowym, aby zachować idealne środowisko do uprawy i produkować zdrowe rośliny. Możesz jednak wykonać inną praktykę konserwacyjną, aby zwiększyć produktywność bazylii. Bazylia skorzysta na przycinaniu, aby stworzyć więcej liści, i możesz to zrobić, gdy zobaczysz pierwsze sześć liści.

Możesz kontynuować tę praktykę na gałązkach z sześcioma liśćmi i przycinać z powrotem do pierwszego zestawu liści. Niektórzy ogrodnicy również ściskają środkowe pędy, aby zapobiec kwitnieniu nowych roślin. W przeciwnym razie możesz odciąć kwiaty.

Wniosek

Jeśli chodzi o popularne zioła, być może zawsze na pierwszym miejscu znalazłaby się bazylia. Ale aby uzyskać doskonały plon zielonych ziół, musisz wiedzieć, jak nawozić bazylię i pamiętać o trzech kwestiach. Na przykład możesz raz w tygodniu karmić sadzonki, aby wesprzeć ich wzrost, stosując zbilansowany nawóz.

Z drugiej strony, podczas sadzenia lub przesadzania bazylii wykonaj test gleby, aby ocenić, czy musisz nawozić. Czasami można poprawić glebę kompostem lub dodatkami z saletrą wapniową. Wreszcie, rozpuszczalny w wodzie nawóz raz na cztery tygodnie jest optymalny przy uprawie bazylii w pojemnikach.